logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ogrody biblijne w Muszynie czekają na uczestników ŚDM
 


Żeby poczuć bliskość Ziemi Świętej,  nie musisz koniecznie wyruszać w daleką podróż do Izraela. Klimatu tej szczególnej ziemi, przybliżającej wydarzenia opisywane w Biblii możesz doświadczyć nie wyjeżdżając poza granice naszego kraju. Jednym z miejsc, w którym jest to możliwe są Muszyńskie Ogrody Biblijne. 
 
Nie masz czasu na regularne studiowanie Biblii? Nie rozumiesz trudnych opisów biblijnych, a może nie wiesz w jaki sposób przekazać dzieciom historie w niej zawarte? Główną celem powstania Muszyńskich Ogrodów Biblijnych jest zainspirowanie współczesnego człowieka treścią zawartą w Biblii, zachęta do częstszego z nią kontaktu i przybliżenie treści w niej zawartych.
 
-  Ideą powstania tego typu ogrodów jest wyjście naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka.  Jako całe pokolenie, niezależnie ile mamy lat… pięć, piętnaście czy pięćdziesiąt, jesteśmy społeczeństwem obrazkowym, szybciej dociera do nas obraz niż tekst - tłumaczy Zuzanna Długosz, przewodnik po muszyńskich ogrodach. - Ogrody Biblijne to skuteczny sposób na przybliżenie ludziom treści zawartych w Piśmie Świętym, biblijne postacie i wydarzenia, zarówno Starego jak i Nowego Testamentu.
 
Wędrówka po biblijnym świecie 
 
Ogród podzielony jest na trzy główne części: Biblijna Historia Zbawienia, Geografia i Rolnictwo Ziemi Świętej oraz trzeci obszar zawierający m.in. Ogród Proroków, Biblijny Ogród Dziecięcy i Ogród Zakochanych. 
 
W części przybliżającej historię zbawienia oglądający mają możliwość zapoznać się lub przypomnieć sobie na nowo historie opowiedziane na kartach Biblii. Kompozycje przedstawione są w taki sposób, aby pobudzić wyobraźnię oglądających, aby móc przenieść się myślami w opisywane miejsce. Oglądającym pomagają cytaty z Pisma Świętego oraz symboliczne przedmioty charakterystyczne dla danego wydarzenia.
 
Przykładowo, w  miejscu poświęconym niewoli Izraelitów w Egipcie znaleźć można foremkę do wyrabiania cegieł jako symbol uciemiężenia Narodu Wybranego. Pośród około sześćdziesięciu kompozycji mieszczą się opisy wydarzeń zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu. Wędrując pomiędzy alejkami Ogrodów myślami powrócić można do takich fragmentów Pisma Świętego jak przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, rozmowa Mojżesza z Bogiem przy krzewie gorejącym, przypowieść o Synu Marnotrawnym i wiele innych.  Całości dopełniają rośliny pochodzące z Ziemi Świętej mające za zadanie przybliżyć zwiedzającym jej przyrodę. Opisane są zarówno nazwą polską jak i łacińską.
 
- Łzawica ogrodowa, rutwica lekarska, proso, sorgo, wawrzyn szlachetny, palma daktylowa, kocimiętka, figa to tylko niektóre z roślin wchodzących w skład naszych cennych zbiorów - wylicza Z. Długosz.  
 
Wśród proroków i zakochanych
 
Przebywając w Ogrodach zwiedzający mają szczególną możliwość bliższego poznania regionu Ziemi Świętej.  W specjalnie wydzielonej części umieszczone zostały kompozycje przybliżające gościom krajobraz i geografię tej wyjątkowej ziemi. Z pośród wielu ciekawostek, spacerując po ogrodzie można dowiedzieć się o sposobie hodowli owiec w Izraelu oraz poznać gatunki roślin uprawianych w tym regionie.   
 
Jedna z tras prowadzi do części nazwanej Ogrodem Proroków. Wędrując uliczkami można bliżej poznać starotestamentalne postaci i podziwiać liczne rośliny egzotyczne takie jak np.  oliwka, granat, migdałowiec czy arbuz kolokwinta. 
 
Każdy kto chce poznać co Pismo Święte mówi o rodzinie i małżeństwie koniecznie powinien udać się do Ogrodu Zakochanych,  kolejnego fragmentu Muszyńskich Ogrodów Biblijnych. - Ogród Zakochanych ma kształt labiryntu -  opisuje przewodnik, Zuzanna Długosz - obsadzony jest grabami, a w jego centrum znajduje się ryba - symbol chrześcijaństwa, rodziny i płodności.
 
-  Umieszczone w tej części ogrodów tabliczki z cytatami pochodzącymi z Pisma Świętego dotyczą przede wszystkim małżeństwa, rodziny i wychowywania dzieci. 
 
Dla pielgrzymów z Francji
 
Muszyńskie Ogrody Biblijne zostały udostępnione zwiedzającym w czerwcu 2015 roku. Znajdują się na terenie parafii pw. św. Józefa w Muszynie. Pomysłodawcą jest gospodarz tego miejsca - ksiądz proboszcz Paweł Stabach, a architektem projektu dr hab. inż. Zofia Włodarczyk. Poza Muszyną biblijne ogrody znajdują się także w Proszowicach, Myczkowcach oraz w Chorzowie na Śląsku. 
 
Podczas Światowych Dni Młodzieży, w dekanacie krynickim, obejmującym także Muszynę przebywać będą młodzi Francuzi. Pracownicy Ogrodów przygotowują się na przyjęcie gości z zagranicy poprzez zwiększenie liczby przewodników anglojęzycznych i zatrudnienie tłumacza języka francuskiego. 
 
Magdalena Pelczarska
www.krakow2016.com