logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?
materiał własny
 


"Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?

Modlitwa Pańska "Ojcze nasz" odmawiana przez protestantów różni się od tej, jaką odmawiają katolicy. Skąd pochodzi ta różnica?

Pismo Święte zawiera dwie wersje modlitwy Pańskiej. Wersja, która znajduje się w Ewangelii św. Łukasza (r. 11), jest krótsza w porównaniu z modlitwą podana przez św. Mateusza (Mt6, 9-13), której używamy w liturgii. Z pewnością Jezus niejednokrotnie wracał do tematu modlitwy i mógł podać dwie albo trzy różne formy. Nie ma to jednak znaczenia. W każdej wersji występują te same zasadnicze wezwania. To się właśnie liczy, a nie słowa. Do modlitwy Pańskiej nie należy wyrażenie: "Bo Twoje jest królestwo i potęga i chwała na wieki", ulubione wezwanie protestantów. Nie oni jednak są jego autorami. Ono jest również nasze. W kilka pokoleń po napisaniu Ewangelii katolicy dołączyli to sformułowanie do modlitwy Pańskiej. Z biegiem czasu wyszło ono z użycia. Protestanci odkryli je w czasach reformacji i przyswoili sobie, chcąc podkreślić, że nawiązują do pierwszych wieków chrześcijańskich.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Wieczny tzn. istniejący bez końca. W ścisłym znaczeniu, to co istnieje bez początku i końca, bez żadnych zmian i następstw. Definicja wieczności wg Boecjusza: "Wieczność to stałe i zarazem doskonałe posiadanie nieskończonego życia". Objawienie wypowiada się stanowczo na temat tej prawdy: Podobnie jak Bóg, prosty i nieskończony, niczym nie jest ograniczony przestrzennie, tak samo i przez czas nie może być ograniczony, ponieważ jest niezmienny. Bóg jest bez końca i bez początku.
 
Zbigniew Kubacki SJ
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wielu teologów katolickich na tytułowe pytanie odpowiedziałoby jednoznacznie: Chrześcijanie nie potrzebują innych religii. Czyż nie wierzymy, że w Jezusie Chrystusie Bóg objawił się ludzkości w sposób pełny i ostateczny? Czyż nie wierzymy, że od czasów przyjścia Chrystusa na ziemię chrześcijaństwo jest jedyną zbawczą i chcianą przez Boga religią?  
 
ks. Andrzej Siemieniewski
Kto chce zrozumieć istotną nowość modlitwy w grupach charyzmatycznych, nie może nie zauważyć, że kulminacją pierwszego etapu drogi wzrastania w formacyjnym "Seminarium" jest pewna decyzja. Droga ta nie wyczerpuje się bowiem w sumujących się drobnych krokach akceptowania kolejnych porcji chrześcijańskiego poglądu na Boga i na człowieka, ale prowadzi do radykalnej w skutkach konfrontacji z całym dotychczasowym życiem. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS