logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Ołtarz
materiał własny
 


Ołtarz

Czym właściwie jest miejsce, na którym kapłan sprawuje Najświętsza Ofiarę - stołem czy ołtarzem? Pan Jezus ustanowił Eucharystię w Wielki Czwartek przy stole. Czy nie lepiej ołtarz nazywać "stołem", zwłaszcza że z polecenia Soboru Watykańskiego II został on odsunięty od ściany? Teraz ołtarz jest bardziej podobny do stołu.

Tradycyjnie blat ołtarza, czyli płytę stanowiącą jego wierzchnia cześć, nazywamy od słowa łacińskiego "mensa", a więc stołem. Stad miejsce, na którym kapłan sprawuje Ofiarę eucharystyczna, nazywamy zarówno stołem, jak i ołtarzem.

Nazywamy go ołtarzem, gdyż na nim Jezus Chrystus ofiarowuje się podczas Mszy świętej Bogu Ojcu za nasze grzechy, a my tak jak Jezus, wraz z Jego ofiara, składamy Bogu siebie w ofierze, by stawać się jak On. By na co dzień żyć w prawdzie, którą On głosi i która sam żył. My, którzy uczestniczymy we Mszy świętej, powinniśmy się tak czuć, jak uczniowie w czasie Ostatniej Wieczerzy, jako zaproszeni przez Jezusa do stołu eucharystycznego. Ołtarz spełnia funkcję stołu, gdy Chrystus daje się nam na pokarm. Dary Boże zawsze zbieramy ze stołu. Stad mówimy: "Idziemy do Stołu Pańskiego".

W czasach, gdy szybko rosła liczba wiernych i już nie można było wszystkich posadzić przy wspólnym stole, zrodził się pomysł kościoła i ołtarza, przy którym stoi samotny ksiądz wobec społeczności zgromadzonej w głębi kościoła. Z kolei przyszły wędrówki ludów i w skład Kościoła weszli barbarzyńcy, którzy na codzień nie posługiwali się łacina lub greką, ale swoimi narodowymi językami. Liturgia Mszy świętej (łacińska na Zachodzie, grecka na Wschodzie) stała się niezrozumiała dla mas. Doszło do odwrócenia się celebransa do nastawy ołtarza i plecami do wiernych.

Dzięki Soborowi Watykańskiemu II wróciliśmy do pierwotnych form Mszy świętej. I tak mamy znowu liturgię w języku zrozumiałym dla uczestników. Mamy celebransa zwróconego twarzą do ludu przy ołtarzu-stole. W niektórych kościołach pozostawiono balaski i wierni nadal przy nich przyjmują Komunię świętą klęcząc, pragnąc w ten sposób wyrazić swoją pokorę i cześć. W innych wierni przystępują do Komunii w postawie stojącej, chcąc przez tę postawę wyrazić gotowość służenia bliźnim i wiarę, że Chrystus zmartwychwstał. Różnorodność służby Bożej ma swoje głębokie znaczenie i urok.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Gdy chodziłam do szkoły polskiej, uczono nas pięknego wierszyka pt. "Kto ty jesteś?". Byłabym wdzięczna, gdyby Ojciec przypomniał wszystkie wersety.
 
Fr. Justin
Czy w Piśmie Świętym są dowody potwierdzające niepokalane poczęcie Maryi?
 
Łukasz Miśko OP

Oczywistość dostępności liturgii zniknęła. W walce z błyskawicznie rozprzestrzeniającym się wirusem COVID-19 biskupi udzielili wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, a wiele kościołów postanowiło ograniczyć publiczną celebrację liturgii z racji na potencjalne trudności w stosowaniu się do rządowych zaleceń epidemicznych. Jestem pewien, że była to jedna z bardziej bolesnych decyzji w życiu wielu naszych wspólnot… Jak mamy żyć bez Eucharystii, zwłaszcza gdy tak bardzo jej potrzebujemy?

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS