logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ołtarz z Brzegów trafi do Rwandy
 


„Światło Pojednania i Pokoju” - ołtarz adoracji eucharystycznej, przy którym modlił się na Campus Misericordiae papież Franciszek, zostanie umieszczony w Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie, kolejnym Międzynarodowym Centrum Modlitwy o Pokój, w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.
 
Tryptyk „Światło Pojednania i Pokoju”
 
Ołtarz został wykonany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”. I podobnie jak wcześniejsze realizacje, charakteryzuje się bogatą symboliką religijną. Motywami łączącymi poszczególne dzieła są Jezus Chrystus i postać Maryi.
 
Jezus, Maryja i rwandyjskie symbole…
 
Centrum otwartego ołtarza to znajdujący się pod sercem Maryi Jezus Eucharystyczny. W myśl słów św. Jana Pawła II, stanowiących jedną z wielu inspiracji duchowych dla twórców ołtarza, On sam jest Światłem świata, oświecającym każdego człowieka (por. Encyklika Veritatis Splendor, nr 1), w którego obliczu jaśnieje pełnią swego piękna Światłość Bożego Oblicza (por. Veritatis Splendor, nr. 2).
 
Maryja natomiast ukazana jest w oryginalnym ujęciu dobrze znanej w ikonografii postaci Krzewu Gorejącego Mojżesza. To jeden z klasycznych motywów, który interpretowany na różne sposoby, odnoszony jest również do postaci Matki Bożej. W obrazie płonącego krzewu, Maryja to płonąca ogniem miłości Bożej Matka - Dziewica.
 
Wydała na świat Syna Bożego, pielęgnowała Go z troską, towarzyszyła Mu przez całe życie, aż pod Krzyż, by tam stać się Matką wszystkich ludzi, Opiekunką i Pośredniczką pomagającą swym dzieciom w trudach życia. Warto zwrócić również uwagę na piękną, utkaną ze srebrnych kwiatów szatę Maryi. Jest to artystyczne nawiązanie do obrazu, który Matka Boża przedstawiła widzącym w jednej z wizji.
 
Wyraźnym nawiązaniem do przesłań Matki Słowa z Kibeho są również sceny zaprezentowane na skrzydłach Tryptyku, przedstawiające Tajemnice Różańca do 7 Boleści Maryi. Do odmawiania tej modlitwy wzywała bowiem Maryja w swoich słowach, obiecując, że zaowocuje ona prawdziwym żalem za grzechy.
 
W górnej części otwartego Tryptyku widoczny jest „afrykański motyw” – symbole rwandyjskie – znak bijącego w rytm modlitwy serca, które potrzebuje Światła Chrystusa, źródła autentycznego pojednania i pokoju.
 
Apostołowie Miłosierdzia Bożego
 
Po zamknięciu, ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” ukazuje wykonane w formie srebrnych płaskorzeźb postaci Apostołów Bożego Miłosierdzia: św. Jana Pawła II i św. Siostrę Faustynę wraz z ich cennymi relikwiami. Świadectwo życia tych świętych przypomniało światu prawdę, że najprostsza droga do Chrystusa prowadzi przez Maryję i że jedynie w świetle Jego Miłości Miłosiernej możliwe jest prawdziwe pojednanie i pokój.
 
Z Krakowa do Kibeho
 
Tryptyk „Światło Pojednania i Pokoju” odbywa obecnie peregrynację, która rozpoczęła się czuwaniem modlitewnym młodych z Ojcem Świętym na Campus Misericordiae. Zakończył się już jej drugi etap, trwająca od 1 do 23 sierpnia adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie w krakowskiej Parafii Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej, którą opiekują się oo. Pallotyni.
 
Następnym etapem będzie nawiedzenie Jasnej Góry w dniach 24 sierpnia - 8 września, gdzie ołtarz wystawiony będzie w Wieczerniku. Peregrynacja potrwa około roku, po czym „Światło Pojednania i Pokoju” powędruje do afrykańskiego Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho.
 
Pragnieniem Stowarzyszenia jest, aby adorujący Jezusa Eucharystycznego w Kibeho, czerpali od Niego obficie to światło pojednania i pokoju, by móc zanosić je później do swoich rodzin, miejsc pracy oraz różnych środowisk życia.
 
***
 
Stowarzyszenie Communita Regina della Pace powstało w 2008 r. Jego celem jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi.
 
Zainspirowane słowami św. Jana Pawła II o Maryi jako Niewieście Eucharystii podjęło inicjatywę utworzenia na świecie dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Ideę tę nazwano „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Pierwszy z nich powstał w Ziemi Świętej – 25 marca 2009 roku przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie zainaugurowano Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu. W 2011 r. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie zostało oficjalnie włączone do Dzieła Apostolstwa Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Kolejnym miejscem nieustającej modlitwy w intencji pokoju na świecie jest Medjugorie. W maju 2016 roku na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Jamusukro rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w ołtarzu Donum Caritas et Pax. Do tych miejsc Stowarzyszenie przekazuje całe nastawy ołtarzowe (z wyjątkiem Medjugorje, gdzie przekazana została monstrancja). Kolejne Centra Modlitwy są planowane w Namyang (Korea Południowa) oraz Dagupan (Filipiny).
 
Równocześnie Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” propaguje Apostolstwo Pokoju czyli zobowiązanie do codziennej modlitwy i adoracji w intencji pokoju. Inicjatywa ta skierowana jest do wszystkich osób, którym zależy na budowaniu trwałego pokoju na świecie.
 
Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace”
fot. Marcin Mazur
www.krakow2016.com