logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ostatni wieczór Maryjny
 


„Królowanie Maryi” to temat ostatniego Jasnogórskiego Wieczoru Maryjnego w ramach cyklu „Moja Mama jest Królową”, który odbył się w sobotę, 8 lipca. 
 
W ramach dziewięciomiesięcznego cyklu zaplanowane były Msze św., katechezy i świadectwa oparte o tajemnice życia Najświętszej Maryi Panny. Spotkania wpisywały się w Jubileuszowy Rok 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej i stanowiły okazję do refleksji nad znaczeniem królowania Maryi w naszych sercach i w naszej Ojczyźnie. 
 
Wieczory Maryjne odbywały się 8 dnia każdego miesiąca, ponieważ właśnie 8 września 1717 roku miała miejsce koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej. 
 
Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 18.30, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. 
 
Słowa powitania do zgromadzonych skierował o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów i organizator Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych. „Przed 300-laty papież Klemens XI ofiarował Matce Bożej diademy dla uczczenia, dla podkreślenia Jej nie tyko macierzyńskiej, ale królewskiej misji wobec nas i wobec Kościoła. My w ciągu całego tego roku gromadziliśmy się na spotkaniach w ramach Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych, żeby iść tajemnicami Maryi: począwszy od Zwiastowania, przez tajemnicę Boleści, Zmartwychwstania. Dzisiaj ostatnia dziewiąta tajemnica Ukoronowania Matki Bożej, chcemy tę tajemnicę zgłębiać w tajemnicy Eucharystii”. 
 
„Pomyślmy nad jedną modlitwą, którą zwracamy się wszyscy do Matki Najświętszej – ‘Pod Twoją obronę’. Co ta modlitwa tak naprawdę znaczy, jakie jest jej pochodzenie? Jeszcze do niedawna uważano, że ta modlitwa powstała kilkaset lat temu i była w Kościele łacińskim używana, ale znaleziono manuskrypt napisany po grecku, datowany na 250 rok, gdzie są oryginale słowa tej właśnie modlitwy ‘Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko’, ale jest niespodzianka w oryginale nie ma Pod Twoją obronę, to jest tłumaczenie łacińskie – podkreślał w homilii ks. Paweł Rytel-Andrianik - Więc jak pierwsi chrześcijanie w Egipcie i potem poprzez wieku zwracali się do Matki Bożej? Jest takie słowo, którego nie wiemy, jak tłumaczyć - Jest takie Pod Twoją i tu jest słowo greckie (…) i można je tłumaczyć pod Twoje miłosierdzie, pod Twoją serdeczność”. 
 
„Zwracając się do Matki Najświętszej przytulamy się do Jej serca. Mówiąc tę modlitwę Pod Twoją obronę’ tak jak Pan Jezus obejmuje Matkę Najświętszą i nam błogosławi, jest u Niej bliziutko, tak samo i my przytulamy się do Maryi, mówiąc tę modlitwę ‘Pod Twoją obronę’. Chrześcijanie modlili się tą właśnie modlitwą podczas prześladowań, w najtrudniejszych czasach” – mówił ks. Paweł Rytel-Andrianik. 
 
Po Mszy św. odbyło się spotkanie z zaproszonymi gośćmi w Sali Rycerskiej. Całość zakończył Apel Jasnogórski, po którym chętni mogli pozostać do 24.00 na nocnym czuwaniu przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi. 
 
Wśród zaproszonych gości na to ostatnie spotkanie byli: ks. Paweł Rytel-Andrianik - rzecznik prasowy Episkopatu; Małgorzata Bartas-Witan - redaktor programów katolickich Polskiego Radia; Robert i Renata Jaczyńscy - doradcy życia rodzinnego w archidiecezji częstochowskiej oraz Izabela Tyras - redaktor z Radia Jasna Góra. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Mieczyńska, wicedyrektor Radia Fiat z Częstochowy, w zastępstwie za Agnieszkę Porzezińską, która nie mogła być obecna. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com