logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Zygmunt Kosowski
Ostatnia droga Jezusa
Droga
 


 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej upamiętnia ostatnią drogę Pana Jezusa: z pretorium Piłata na Golgotę, ukrzyżowanie, śmierć i złożenie do grobu. Polega na rozważaniu Męki Pańskiej połączonej z symbolicznym przejściem poprzez 14 stacji przypominających poszczególne jej etapy. Do dzisiejszego dnia istnieją w Jerozolimie schody, po których prawdopodobnie szedł Pan Jezus na Golgotę, niosąc poprzeczną belkę, której waga wynosiła 30 kilogramów. Długość Drogi Krzyżowej to nie więcej niż 500 metrów.
 
Dziewięć stacji ma podstawę w relacji Ewangelistów: I - skazanie na śmierć, II - podjęcie krzyża, V - pomoc Szymona Cyrenejczyka, VIII - rozmowa z niewiastami, X - odarcie z szat, XI - ukrzyżowanie, XII - śmierć, XIII - zdjęcie z krzyża i złożenie na łonie matki, XIV - złożenie do grobu. Stację IV - spotkanie z matką, utworzono opierając się na wnioskach płynących z tekstu biblijnego. Stacje III, VII, IX - trzykrotny upadek Jezusa, oraz VI - spotkanie z Weroniką wywodzą się z tradycji.
 
Pierwowzorem Drogi Krzyżowej był istniejący od czasów wczesnochrześcijańskich kult miejsc związanych z Męką Pańską w Jerozolimie (IV w.). Rozszerzył się dzięki pielgrzymkom oraz różnego rodzaju praktykom religijnym tworzącym tzw. pobożność pasyjną (np. nabożeństwo do upadków Jezusa, obliczanych na 7 do 32, czy "dróżki kalwaryjskie"). Takie formy kultu pasyjnego propagowali zwłaszcza franciszkanie, którzy od około 1320 r. opiekowali się miejscami świętymi w Jerozolimie. Początkowo liczba stacji pozostawała nieustalona - było ich 7, 9, 12, 18 itd. Różnie też rozpoczynano nabożeństwo: od Wieczernika, Ogrojca, pałacu Piłata. Od XV w. nabożeństwo znane było w Polsce. W XVIII w. Droga Krzyżowa przybrała obecny kształt. Znane w Polsce miejsca kultu pasyjnego to przede wszystkim Kalwaria Zebrzydowska i Kalwaria Pacławska.
Wyruszmy teraz duchową Drogą Krzyża rozważając mękę Jezusa, przyjmijmy Jego zaproszenie i pójdźmy...
 

Stacja I
WYROK

Ten jest "spoko", a ten "do kitu". Tamten "OK", a z tym nie warto się pokazywać, totalny obciach. Wyroki, osądy, opinia publiczna potwierdzona badaniami, własne zdanie, wytykanie palcami, wskazywanie winnego.
Czy to coś nowego?
Nie.
Dwa tysiące lat temu też Jeden nie był "spoko", był "obciachowy". Bo wyrok wydano pod wpływem opinii publicznej, tak chciał tłum.
Panie, daj mi dobre oczy i słowa, bym głupio nie osądzał.
 
 
 
1 2 3  następna
Zobacz także
o. Jacek Salij OP
W okresie Oświecenia sformułowano powody, dla których Kościoła nie należy lubić, i po dziś dzień z tych właśnie powodów wielu ludzi Kościoła nie lubi. Mianowicie, wobec Kościoła należy zachować dystans, bo religia w ogóle, a chrześcijaństwo w szczególności, jest zjawiskiem negatywnym. Kościoły to w gruncie rzeczy rodzaj organizacji przestępczych...
 
ks. Zbigniew Kapłański
Było to na początku czerwca. Wracaliśmy ze szkoły grupką kilkuosobową. Jak zawsze szliśmy skrótem do tramwaju, czyli przez targ, zwany również bazarem. Nie było tłoczno, tylko w piątki i soboty trudno się przecisnąć między stoiskami. Dostawcy przywieźli warzywa i owoce, inni sprzedawali słodycze czy nabiał. Minęliśmy rząd pawilonów z pieczywem, przy jednym stała kolejka kupujących...
 
Michał Gryczyński

Maryja jest najpiękniejszym obrazem wielkości Stworzyciela i dlatego bywa nazywana arcydziełem stworzenia. Jako pełna łaski, święta od chwili poczęcia i żyjąca w pełnej komunii z Bogiem, ukazuje wspaniałość Jego dzieła. Ona, pierwsza w gronie odkupionych, znajduje się w samym centrum tajemnicy zbawienia świata i człowieka.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS