logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Paolo Curtaz
Ostatnie TAK. Bóg, który umiera samotny jak pies
Wydawnictwo Salwator
 


Książka Paola Curtaza "Ostatnie tak" to jak porywająca podróż przez ostatnie godziny życia Jezusa. Opowiedziana z uwzględnieniem oczekiwań współczesnego czytelnika. Barwny, żywy styl czyni z rozważań niemalże thriller, w którym autor nie tylko znakomicie charakteryzuje wszystkich zamieszanych w to najgłośniejsze zabójstwo w dziejach świata, jakim było ukrzyżowanie Jezusa, ale również ukazuje jego tło, motywacje, okoliczności...

Wydawca: Salwator
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7580-280-1
Format: 145x205
Stron: 364
Rodzaj okładki: Miękka
Kup tą książkę
 


 

Porażki

Miasto wrze z powodu zbliżającej się Paschy, najbardziej uroczystego ze wszystkich świąt żydowskich. Tysiące pielgrzymów przybyło do Jerozolimy z Judei, Galilei, a także z różnych miejscowości diaspory. Nieświadomi niczego apostołowie wciąż cieszą się wydarzeniami związanymi ze wskrzeszeniem Łazarza. Triumfalny wjazd do Jerozolimy naładował ich niesamowitą energią. Teraz nawet przez myśl im nie przemknie, że sytuacja może się dramatycznie odwrócić.

Tylko Jezus wie.
I Judasz.

Sprawy wcale nie idą w dobrym kierunku. Saduceusze szukają okazji, by Go zabić. Faryzeusze czują się podrażnieni Jego ciągłymi prowokacjami. Tłumy, które Go oklaskiwały i szły za Nim w Galilei, tutaj, w Judei, nie dają się zbyt łatwo pociągnąć. Jego apostołowie, delikatni, niczego nie pojęli.

Jezus wie, że Jego misja się nie powiodła. Człowiek nie przyjmuje tego nowego oblicza Boga. Gwałtownie narastają nienawiść i niezrozumienie. Saduceusze chcą szybko rozwiązać sprawę Jezusa, zwłaszcza po głośnym i niestosownym wskrzeszeniu Łazarza. Prędko, jeszcze przed Paschą.

Jezus wie, że mogą to być Jego ostatnie godziny. Podejmuje decyzję: opuszcza Betanię i postanawia poszukać jakiegoś miejsca w Jerozolimie, gdzie mógłby urządzić wieczerzę.

Wieczerzę pożegnalną – myśli. Jego uczniowie natomiast zupełnie nie mają pojęcia, o co chodzi.

Ludzie w obrębie murów są całkowicie pochłonięci przygotowaniami.
W ten ostatni dzień przed Pesach chodzi o usunięcie wszelkiego kwasu obecnego w domu, tak jak tego wymagał Mojżesz (Wj 13, 7). Wszystko, co może fermentować, hamez, powinno być wykryte i usunięte.
Kwas jest symbolem zła, symbolem pychy, arogancji, i trzeba go spalić, aby celebrować przejście; kwas jest obrazem złej skłonności.
Przez siedem kolejnych dni w domach Żydów nie będzie można jeść chleba zakwaszonego, zgodnie z przepisem Tory (Pwt 16, 3-4).

Również Jezus, uważany za zły kwas, musi być usunięty i wydalony z miasta, by nie skazić Paschy.


Zobacz także
ks. Jan Sochoń
Okres Adwentu i Bożego Narodzenia niezmienne fascynował Eckharta. Odwołując się do treści przeznaczonych na ten okres liturgiczny, wygłosił on w latach 1303–1305 szereg kazań, w których starał się ujawnić sedno swego mistycznego kaznodziejstwa, spiętego rozważaniami na temat narodzin Słowa w głębi człowieczej duszy.  
 
Aneta Pisarczyk
Dążenie do odkrywania prawdy jest głęboko wpisane w ludzką naturę. Bóg stworzył człowieka z prawdziwej miłości i On jeden widzi nas takimi, jakimi rzeczywiście jesteśmy. Stąd ludzkie serce tęskni za tym, co pochodzi z prawdy. Wszelkie zafałszowanie, jakie dostrzegamy w nas samych lub też w naszych bliskich, rodzi rozczarowanie, smutek i żal. 
 
Dariusz Piórkowski SJ

„Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 5,20). Do nieba wchodzi się przez ciasną bramę. Trzeba jednak uprzednio nabyć odpowiednią przepustkę. W Ewangelii św. Mateusza Jezus mówi, że mogą ją otrzymać ci, którzy będą „bardziej” sprawiedliwi niż faryzeusze i uczeni w Piśmie oraz ci, którzy staną się jak dzieci.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS