logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Paolo Curtaz
Ostatnie TAK. Bóg, który umiera samotny jak pies
Wydawnictwo Salwator
 


Książka Paola Curtaza "Ostatnie tak" to jak porywająca podróż przez ostatnie godziny życia Jezusa. Opowiedziana z uwzględnieniem oczekiwań współczesnego czytelnika. Barwny, żywy styl czyni z rozważań niemalże thriller, w którym autor nie tylko znakomicie charakteryzuje wszystkich zamieszanych w to najgłośniejsze zabójstwo w dziejach świata, jakim było ukrzyżowanie Jezusa, ale również ukazuje jego tło, motywacje, okoliczności...

Wydawca: Salwator
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7580-280-1
Format: 145x205
Stron: 364
Rodzaj okładki: Miękka
Kup tą książkę
 


 

Epilog

W pierwszy dzień po szabacie...

W dniu po szabacie kobiety obudziły się wcześnie rano i udały się do grobu, aby dokończyć obmycia ciała Jezusa. Martwiły się jedynie kamieniem, który zamykał grób.

W dzień po szabacie apostołowie po nocy spędzonej na włóczeniu się w pobliżu miasta zgromadzili się w Wieczerniku, pełni bólu i wstydu, poczucia winy i lęku.

W dzień po szabacie Kajfasz i Annasz spotkali się, żeby porozmawiać o udanym święcie i mnóstwie pielgrzymów przybyłych z całego cesarstwa, a także pomyśleć o nowym sposobie nabywania trzody do składania ofiar całopalnych. Potem mówili o Jezusie i zdecydowali się poprosić Piłata o pikietę żołnierzy do pilnowania Jego grobu, lecz Piłat, który znów poczuł się mocny, odmówił im.

W dzień po szabacie Piłat, odprężony po napięciach z ostatnich dni, wrócił do Cezarei pod eskortą sporej grupy żołnierzy, zadowolony, że święto przebiegło spokojnie i że pokonał arogancję Sanhedrynu, który zadeklarował swoje oddanie cesarstwu.

W dzień po szabacie faryzeusze spotkali się jak co dzień, aby posłuchać słów jednego z rabbich i nikt nawet nie wspominał o Nazarejczyku. Ktoś jednak zauważył nieobecność Nikodema.

W dzień po szabacie, kiedy kupcy prezentowali towary przed swoimi sklepikami, ktoś zauważył dwie zdyszane kobiety biegnące (takie zachowanie nie przystoi kobiecie!) w kierunku wzgórza Syjonu.

 W dzień po szabacie ktoś powiedział, że Jeszua bar Josef, Nazorejczyk, Prorok z Galilei, zabity z powodu bluźnierstwa w przeddzień święta Pesach, powstał z martwych i wielu dało świadectwo, że Go spotkało.

Od tamtej pory dzień po szabacie upamiętnia Jego zmartwychwstanie, a uczniowie nazwali go niedzielą, dominica, dniem Pana Jezusa. Tego dnia uczniowie gromadzą się, by słuchać Słowa i łamać Chleb.
 

W pierwszy dzień po szabacie wszystko się zaczęło.


Zobacz także
Marian Grabowski

Milczenie pełni w ludzkim świecie różne funkcje. Mało kiedy jest tylko ciszą. Jezus zabiega o milczenie szczególne. Ma być ono strażnikiem zupełnie wyjątkowej prawdy. Prawdy mesjańskiej. Ta w odróżnieniu od wszystkich pozostałych prawd, którymi ludzie żyją, ma trzy niezwykłe własności...

 
ks. Tadeusz Miłek
Starość według Pisma Świętego to dar Boży i błogosławieństwo, okres, w którym powinniśmy cieszyć się owocami naszej pracy i czerpać radość z kontaktów z bliskimi. Rzeczywistość jednak daleka jest od biblijnej i poetyckiej wizji złotej jesieni ludzkiego życia. Zmiany cywilizacyjne, ekonomiczne, społeczno-ustrojowe ostatnich kilkunastu lat w Polsce jakby usunęły w cień problemy dotyczące ludzi starych. Starość to często bieda i choroby. To samotność i cierpienie ukryte za zamkniętymi drzwiami domów. Starość jest nieestetyczna i niemedialna...
 
ks. Jerzy Sermak SJ
Uroczystość Wszystkich Świętych ma w swoim założeniu rozpalić w nas tęsknotę za innym życiem. Ma uczyć szukania świętości zarówno u tych, którzy już zakończyli swoje ziemskie życie, jak i w tych, którzy żyją obok nas i w nas samych. Dzisiejszy świat potrzebuje nadziei takiej, która wszystko przetrzyma, która będzie mocniejsza nawet od bólu rozstania ze zmarłymi. Święci i ci dobrzy ludzie, których znamy, wnoszą tę nadzieję w nasze życie...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS