logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Oto Wielka Noc Jezusa – Mesjasza! - Wigilia Paschalna 2017
 


„Oto Wielka Noc Jezusa – Mesjasza. Noc przejścia ze śmierci do życia. Pascha Chrystusa. Radosna nowina Boga dla każdego z nas.” – mówił podczas Wigilii Paschalnej w łódzkiej katedrze ksiądz biskup Marek Marczak, administrator archidiecezji Łódzkiej.
 
Ta wyjątkowa i niepowtarzalna liturgia, nazywana „matką wszystkich wigilii, sprawowana była od godziny 21:00 i zakończyła się uroczystą procesją, obwieszczającą całemu światu, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał.
 
Wigilia Paschalna jest najważniejszą i najświętszą noc całego roku liturgicznego. Celebracja tej nocy, wyraża nasze przejście z grzechu i śmierci, do nowego życia, które otrzymujemy Chrystusie.
 
Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia ognia i naznaczenia Paschału – symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, który został zapalony od pobłogosławionego ognia. Następnie w uroczystej procesji przy śpiewie „światło Chrystusa”,  Paschał został wniesiony do katedry i ustawiony przy ambonie, z której odśpiewano Exsultet – Orędzie Wielkanocne tj. starożytny hymn wychwalający Chrystusa Zmartwychwstałego.
 
Następnie miała miejsce liturgia słowa, podczas której czytanych było 8 czytań. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu i modlitwie, w katedrze rozbrzmiał hymn „Chwała na wysokości Bogu”, w trakcie którego głośno biły dzwony, dzwonki i gongi, a uroczyste Alleluja, obwieściło Zmartwychwstanie Chrystusa.
 
W homilii wygłoszonej do licznie zgromadzonych wiernych administrator Archidiecezji Łódzkiej, odnosząc się do czytań mszalnych ze Starego Testamentu wskazał na to, że „historia Jezusa i Jego zbawcza ofiara, jest kulminacyjnym momentem tej toczącej się historii zbawienia. Wszystko, co wydarzyło się wcześniej, zmierzało ku Chrystusowi oraz to wszystko co potem się stało i dzieje, miało i nadal ma swoje źródło w misterium Paschalnym Jezusa.” – dodał Pasterz.
 
-„Ta niezwykła historia Jezusa, mówił dalej biskup, jest także naszą historią. Przecież otwarty i pusty grób Chrystusa jest zapowiedzią i obietnicą otwarcia naszych grobów. Najpierw jednak trzeba pozwolić wprowadzić się przez Chrystusa w tajemnicę śmierci i umierania, aby następnie Jezus mógł wyprowadzić człowieka ku nowemu życiu. – podkreślił
 
Ksiądz biskup przypomniał, że wobec tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa nie można nam przejść obojętnie bo „kiedy uświadamiamy sobie prawdę, że w Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, wszyscy bez wyjątku zostaliśmy odkupieni, to w naturalny sposób ta niezwykła noc Bożego działania, jawi się nam jako wielka noc. Noc pełna łaski, błogosławieństwa i nadziei. Noc pokoju i radości.”
 
Zwrócił uwagę na to, że „podczas liturgii Wigilii Paschalnej odnawiamy nasze przyrzeczenia chrzcielne i uświadamiamy sobie to wszystko, co stało się naszym udziałem w tym sakramencie. A gdy tego dokonamy, doświadczymy, że sakrament chrztu jest wielką nocą chrześcijanina.” – zaznaczył.
 
Na zakończenie homilii biskup zaapelował, aby uczestnicy liturgii „umocnieni słowem i obecnością Pana, nieśli Go w swych odnowionych sercach, braciom i siostrom, aby i oni mogli odnaleźć jedyne i prawdziwe źródło mądrości, życia i pokoju i śpiewać radosne Alleluja!” – zakończył.
 
Po homilii, miała miejsce liturgia chrzcielna, podczas której 6 katechumenów przyjęło Sakrament Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii. Katechumeni, po całorocznym przygotowaniu zostali oczyszczeni z grzechu pierworodnego i każdego grzechu uczynkowego. Od tej pory, rozpoczęli nowe życie w Chrystusie i zostali włączeni do Kościoła. Wszyscy wierni odnowili złożone podczas Chrztu Św. przyrzeczenia.
 
Ostatnią częścią Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna, w której Baranek Paschalny, stał się pokarmem dla nas, abyśmy żyli Nim i przez Niego w świętości życia.
 
Celebrację Wigilii Paschalnej zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół katedry. Wraz z  Wigilią Paschalną rozpoczyna się radosny Okres Wielkanocny, który potrwa do Zielonych Świąt tj. uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
 
 
www.archidiecezja.lodz.pl