logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Anna Gniewkowska-Gracz
Owoc ziemi i pracy rąk ludzkich
Pielgrzym
 


Od wieków chleb jest podstawą pożywienia ludzkości i nic nie jest w stanie go zastąpić. Choć z pozoru może nieco spowszedniały, jak żaden inny produkt, otaczany jest szacunkiem i czcią. Słowami modlitwy powszechnej prośba o chleb od tysiącleci każdego dnia kierowana jest do Boga przez wierzących na całym świecie. Ten owoc ziemi i pracy ludzkich rąk ofiarowany jest również na ołtarzu podczas Eucharystii, kiedy przeistacza się w Ciało Chrystusa.
 
W poczuciu szczególnego poszanowania dla chleba wychowane zostało najstarsze pokolenie. Szacunek ten nabrał jeszcze głębszego wyrazu w czasie głodu i wojennego niedostatku. Ci, którzy go doświadczyli, nie odważyliby się dziś wyrzucić nawet czerstwej kromki. Na każdym napoczynanym bochenku kreślą nożem znak krzyża, a znaleziony przypadkiem kawałek chleba z czułością podnoszą z ziemi i całują. Tak mówił Cyprian Kamil Norwid w „Mojej piosnce” i tak też uczy nasza polska tradycja.
 
Dobry jak chleb
 
Chleb stanowi jeden z podstawowych składników diety człowieka. Pełnił i pełni nadal istotną rolę kultową i kulturowo-symboliczną. W Biblii wspominany jest w ponad dwustu trzydziestu miejscach. Najbardziej znany fragment pochodzi z Nowego Testamentu a mówi o cudownym rozmnożeniu chleba przez Jezusa i nakarmieniu nim tłumów zgromadzonych na pustyni.
 
Symboliczne znaczenie chleba rozciąga się na obszar więzów międzyludzkich, nadając szczególny sens aktowi dzielenia się lub łamania się nim. Święty brat Albert Chmielowski – znany z pełnej poświęcenia pracy na rzecz biednych i bezdomnych – mówił, że człowiek ma być dobry jak chleb, by z niego mogli sobie inni ułamać tyle, ile im akurat potrzeba.
 
Chleb jest również symbolem dobrodziejstw ziemi. Podczas dorocznych dożynek wielki bochen upieczony ze świeżej mąki i pobłogosławiony w czasie Mszy św. łamany jest i rozdzielany między uczestników święta plonów. Dzielenie chleba to także symboliczny akt dobrodziejstwa, bo chleb w ręku człowieka staje się pokarmem, a więc wsparciem i pomocą dla innych. Trudno również wyobrazić sobie uroczystość zawarcia związku małżeńskiego bez symbolicznego powitania młodej pary chlebem i solą na progu weselnego domu. Dawniej chleb wyrażał gościnność i przyjaźń. Był podstawą ludzkiego życia nie tylko do zaspokajania głodu, ile spożywania z innymi. Symbolizował przyjaźń człowieka z Bogiem.
 
 
1 2 3  następna
Zobacz także
Bogumiła Lech-Pallach
Od trzydziestu trzech lat, każdego 17 grudnia płaczę. Z każdym rokiem te łzy mają nieco inny charakter; czasem mocniejszy, a czasem tylko mimochodem zaznaczony. Zwłaszcza, gdy oglądam te czarno-białe filmy, zdjęcia, w Dzienniku Telewizyjnym, czy Panoramie, które mają upamiętniać tamte dni, tamte wydarzenia, a które wracają do mnie właśnie w tym dniu, ze wzmożoną siłą...
 
Bogumiła Lech-Pallach
Drogi czytelniku, może myślisz sobie: dla kogo właściwie jest to całe gadanie o nawróceniu. Może dla wielkich grzeszników albo dla wielkich świętych, ale mnie przecież to nie dotyczy. Świętym nie jestem, ale nikogo nie okradłem, nikogo nie zabiłem, chodzę do kościoła, od czasu do czasu przystępuję do komunii św. Od wieków mam te same grzechy: czasem nie zmówię pacierza, czasem powiem jakieś niepotrzebne słowo, czasem moje myśli są zdrożne, czasem popatrzę na jakiś film, który zawiera takie czy inne sceny, ale jest emitowany w normalnej telewizji, czasem nie zwrócę uwagi na wychowanie moich dzieci, czasem jestem opryskliwy w stosunku do mojej żony. Ot wszystkie moje grzechy. Czy jestem wielkim łajdakiem. Może jestem, ale nie aż takim...
 
o. Jerzy Zieliński OCD

Masz do dyspozycji tylko jedno życie. Można powiedzieć, że jest ono jak błysk meteoru, który z nieskończonych przestworzy wszechświata wpada nagle w atmosferę Ziemi. Na skutek tarcia o gęste masy powietrza rozbłyska pięknym światłem i ponownie znika, opuszczając ją. Mając tę jedną szansę doczesnego życia, niektórzy ludzie przeszli przez nie pięknie, dokonali wiele dobra, zabłysnęli – jak ów meteor – miłością tak wielką, że pozostawili po sobie jej nadmiar. Są jednak tacy, którzy swoje życie przegrali. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS