logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Młodzieży Radia Maryja
 


19. Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja odbyła się w sobotę, 26 maja na Jasnej Górze. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. W programie wydarzenia znalazły się świadectwa, koncerty oraz wspólna modlitwa. 
 
Spotkanie młodych na Jasnej Górze rozpoczął koncert zespołu Deus Meus, który jest jednym z twórców muzyki chrześcijańskiej w Polsce. Następnie młodzi wysłuchali świadectwa Wyrwanych z Niewoli. Członkowie grupy podzielili się niezwykłymi historiami, których doświadczyli w swoim życiu oraz poprowadzili koncert. W Pielgrzymce Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę uczestniczyły całe rodziny.
 
Od godz. 19.30 wraz ze świętymi i błogosławionymi patronami Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 młodzi ludzie wielbili Maryję i Jej Syna podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu i Litanii Loretańskiej. Na Jasnej Górze obecne były relikwie: św. Jana Pawła II, św. Jana Bosko, św. Róży z Limy, św. José Sáncheza del Río, św. Juana Diego, św. Marcina de Porres, bł. Mari Romero Meneses i bł. Oskara Romero. 
 
Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się po godz. 20.00. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej. 
 
Zebranych przywitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Mówił: „Drodzy młodzi, młodzi słuchacze Radia Maryja przed wami wiele do zrobienia w Ojczyźnie, w Europie i w świecie, niech ta pielgrzymka i pobyt na Jasnej Górze, niech spojrzenie w oblicze Matki Niepokalanej, naszej Matki i Królowej będzie dla was momentem odkrycia godności i wzrastania w łasce u Boga i ludzi, abyście wracając do swoich parafii, uczelni, tam gdzie jesteście byli ludźmi wiary i rozumu, ludźmi zawierzenia”. 
 
„Chcemy się napełnić Duchem Świętym, a pamiętacie jakie warunki musieli spełnić uczniowie, żeby zstąpił Duch, mieli być razem na jednym miejscu, miała być i była z nimi Matka Jezusa Maryja. Spełniamy wszystkie te warunki przychodzimy jako uczniowie Pana, jest z nami Jego Matka i jeszcze jeden warunek byśmy teraz trwali na modlitwie, wszystkich was i tu obecnych i łączących się duchowo z nami zapraszam teraz do modlitwy. Módlmy się tak, jak modlił się Jan Paweł II wołając, żeby zstąpił Duch na nas, na młodych, na świat, na Kościół, na Polskę” – podkreślał w powitaniu bp Andrzej Przybylski. 
 
„Jest w młodości mnóstwo potencjału, ale i mnóstwo niebezpieczeństw (…). Młodość to stanie na progu i dokonywanie wyborów między dobrem a złem” – mówił ks. bp Andrzej Przybylski w homilii - Młodość to stanie na progu między dziecinną prostotą i łatwowiernością a dojrzałym poglądem na świat – już powoli braniem odpowiedzialności za życie”. 
 
„To nie zawsze jest proste, kończy się bowiem wszystko, co dziecięce: dziecięca beztroska, prosta konstrukcja na życie, a nawet prosta wiara, gdzie jeszcze Bóg to ‘Bozia’, modlitwa to ‘paciorek’, kościół to ‘kościółek’. Zaczynają się w młodości trudne pytania. Pytania o prawdę, bo wciskając kolejne przyciski telewizyjnego pilota, telefonu komórkowego albo myszki od komputera, można wędrować po świecie kompletnie sprzecznych ze sobą informacji i kompletnie sprzecznych wartości” – zauważył biskup. 
 
Jak dodał, młodość jest szczególnym terenem duchowej walki, która rozgrywa się zarówno na zewnątrz, jak i w środku: „W waszym sercu, w waszych osobistych decyzjach, wyborach. Przecież dobrze o tym wiecie, że na zewnątrz świat walczy o was. Inni ludzie, różne ideologie, prądy myślowe walczą o was. Jak w każdej duchowej walce walczy Pan Bóg, ale walczą też Jego przeciwnicy” – podkreślił bp Przybylski. 
 
Nawiązując do sobotniej ewangelii kaznodzieja wskazał, że uczestnicy XIX Pielgrzymki Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę są bardzo podobni do Jezusa. „On też chodził na pielgrzymki” – przypomniał. „Ta pielgrzymka, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, odbyła się wtedy, gdy Jezus miał 12 lat. Te 12 lat w życiorysie młodego żydowskiego chłopaka to czas szczególny – taki czas przejścia od dzieciństwa ku dorosłości. Bo taka jest młodość. Ona jest etapem przejściowym między byciem dzieckiem a staniem się dojrzałym człowiekiem” – powiedział bp Andrzej Przybylski. 
 
O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja wspólnie z młodymi pielgrzymami na Jasnej Górze modlił się do Matki Bożej: „Matko Najświętsza, pomóż mi tak kształtować charakter (…) Daj mi rozpoznać siebie, jaki mam temperament, jaki ja jestem i daj mi kształtować charakter. Tak jak sportowiec kształtuje swoją kondycję fizyczną i zdobywa później medale, tak jak uczony rozwija swój umysł, jak mądry człowiek rozwija swoją mądrość i szuka od mądrzejszych, daj mi kształtować charakter. Można mieć wykształcenie, można być inteligentnym, ale nie oznacza to, że jest się wystarczająco dobrym, Chrystusowym, takim, jakim Ty chcesz” – podkreślił dyrektor Radia Maryja. 
 
„Matko Najświętsza, chcemy być Twoi, chcemy zachować się jak trzeba, jak wszyscy najdzielniejsi Polacy – jak Inka, jak rtm. Pilecki, jak św. Jan Paweł II, jak dobrzy rodzice, jak każdy, kto jest wezwany do świętości” – dodał o. Tadeusz Rydzyk. 
 
Każdy z uczestników XIX Pielgrzymki Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę otrzymał książkę „Kształtowanie charakteru” autorstwa o. Mariana Pirożyńskiego CSsR. Spotkanie zakończyło się pokazem sztucznych ogni przy śpiewie „Barki” – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II. 
 
Poszczególne punkty pielgrzymki transmitowane były na antenie Radia Maryja i TV Trwam. 
 
o. Stanisław Tomoń 
oprac. na podst. www.radiomaryja.pl 
www.jasnagora.com