logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy
 


24. Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy przybyła w piątek, 9 czerwca na Jasną Górę. W sanktuarium modliły się reprezentacje młodzieży ze wszystkich województw, komendanci wojewódzcy, dyrektorzy, wychowawcy, nauczyciele, opiekunowie i księża duszpasterze OHP, łącznie ok. 1 tys. osób. Obecny był Marek Surmacz, komendant główny OHP. Hasłem tegorocznej modlitwy są słowa: „Z Maryją głosimy dobrą nowinę Jezusa Chrystusa”. 
 
Ochotnicze Hufce Pracy to instytucja państwowa, która zajmuje się młodzieżą między 15 a 25 rokiem życia. Proponuje zatrudnienie, przeciwdziała marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, podejmuje zadania w sferze kształcenia i wychowania. Głównym celem działalności OHP jest stwarzanie młodzieży warunków prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego poprzez aktywne budowanie systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowanie i wspieranie form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych. OHP zajmują się przede wszystkim młodzieżą ze środowisk bezrobotnych, rodzin niewydolnych wychowawczo, zagrożoną wypadnięciem z systemu edukacji. 
 
Na Jasną Górę przybyła młodzież, która kończy OHP i zdobywanie kwalifikacji zawodowych, a po wakacjach rozpoczyna pracę i życie na własny rachunek. 
 
„Młodzież, która w tym roku pielgrzymowała na Jasną Górę z całej Polski, z różnych ośrodków wychowawczych Ochotniczych Hufców Pracy, to młodzież, która ciągle szuka, ciągle się uczy – mówi ks. prał. Jarosław Sroka z Częstochowy, krajowy duszpasterz OHP – Młodzież, która wychowuje się, uczy się, kształtuje w Ochotniczych Hufcach Pracy to przede wszystkim dobra młodzież, choć przez życie trochę pogubiona i zaniedbana przez rodziców, rodzinę, ale także swoje lokalne środowiska. Dzięki temu, że mamy taką dobrą instytucje, jaką są Ochotnicze Hufce Pracy możemy tej młodzieży podać rękę i przez chwilę, przez kilka lat, poprowadzić we właściwym kierunku. I dlatego ta pielgrzymka jest dla nas taka ważna, bo ona jest ukoronowaniem całorocznej pracy formacyjnej w Ochotniczych Hufcach Pracy”. 
 
Inauguracja pielgrzymki miała miejsce w Archikatedrze Częstochowskiej. Stamtąd o godz. 15.00 pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę. Mszy św. o godz. 16.00 w bazylice jasnogórskiej przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka. 
 
Na początku Eucharystii przybyłych pielgrzymów powitał o. Tomasz Leśniewski, paulin. „Przybywacie w roku szczególnym, w Roku Jubileuszowym. Obchodzimy 300. Rocznicę Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej koronami papieskimi. W związku z Rokiem Jubileuszowym, w naszym sanktuarium prowadzimy wiele akcji duszpasterskich i cieszymy się bardzo, że w jedną z tych akcji chcecie się włączyć w sposób bardzo aktywny i bardzo twórczy - mówił do młodzieży o. Leśniewski - Bardzo się cieszymy jako paulini, jako słudzy Maryi, że w czasie dzisiejszej Eucharystii złożycie wasze duchowe dary, wasze dobre uczynki, wasze różne przyrzeczenia złożone Matce Bożej i staniecie się, ‘Żywą Koroną Maryi’, że złożycie też wasze zdjęcia, że wasze oblicza staną się obliczem Matki Bożej”. 
 
„Pielgrzymka to nie jest wycieczka - zwracał uwagę we wstępie do Mszy św. ks. Jarosław Sroka - Pielgrzymka to nie zwiedzanie, nie oglądanie. Pielgrzymka to wejście do własnego serca, by tam spotkać się z Bogiem. Każdy z nas ma po tej pielgrzymce być innym człowiekiem, odmienionym, bo pamiętajmy, pielgrzymka jest po coś, nie na chwilę, nie na 5 minut, nie na dzisiaj, tylko na długie, długie lata”. 
 
„Zechciejcie w tym momencie, tak trochę spojrzeć na swoje dotychczasowe życie - zwracał się do wychowanków OHP, w homilii ks. Jarosław Sroka - Jakie ono jest? Jak ono wygląda? Na swoje domy, na swoje rodziny. Zauważycie wiele różnych spraw, trudnych spraw czasami, problemów, kłopotów zmartwień, ale są także radości, sukcesy, jest wiele dobra. Trzeba umieć i chcieć na to wszystko spojrzeć przez pryzmat Jasnej Góry. Bo właśnie jesteśmy u najlepszej z Matek, i trzeba Jej wszystko pięknie opowiedzieć, tak jak nieraz młody człowiek, dziecko, mówi do swojej mamy”. 
 
„Przychodzimy tutaj z wami na Jasną Górę, do Matki Bożej, aby się u Niej wygadać, ale także po to, żeby Ją usłyszeć. I właśnie dzisiaj Matka Boża mówi do Ciebie takie słowa: ‘Uczyńcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie... uczyńcie wszystko’. Matka Boża nie mówi: zrób trochę, jakoś to będzie, tak połowicznie, 1/4-tą. Nie. Mówi bardzo wyraźnie, ‘zrób wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie’. To jest właśnie zadanie każdego z nas, a zwłaszcza twoje, drogi młody przyjacielu. Zrób wszystko. Jesteś w stanie? Potrafisz? Będzie ci się chciało” - pytał młodych ks. Sroka. 
 
W czasie ofiarowania przedstawiciele władz złożyli w imieniu młodzieży dary duchowe. 
 
Na koniec Mszy św. Akt Zawierzenia odczytał Marek Surmacz, komendant główny OHP, a ks. Jarosław Sroka podziękował uczestnikom pielgrzymki za wspólną modlitwę. 
 
Doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Młodzieży i Kadry OHP na Jasną Górę organizowana jest od 24 lat. Pielgrzymowanie społeczności OHP rozpoczęło się w 1991 r. od spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas VI Światowego Dnia Młodzieży. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com