logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Profesorów Politechniki Poznańskiej
 


Profesorowie Politechniki Poznańskiej wraz ze swoimi rodzinami modlili się w czwartek, 30 czerwca na Jasnej Górze. Poznańscy naukowcy co roku, tradycyjnie pielgrzymują do tronu Matki Bożej Królowej Polski, aby podziękować Jej za miniony rok akademicki. 
 
Tradycyjnie z profesorami modlił się abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz arcybiskup przewodniczył Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. 
 
W homilii abp Marek Jędraszewski nawiązując do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski mówił: „Te 1050 lat uczy nas nieustannie, z pokolenia na pokolenie, jak wielkim skarbem jest chrześcijańska wiara, jak wielkim skarbem dla każdej Polki i każdego Polaka, wszystkich pokoleń składających się na tę wielką historię naszego narodu i jednocześnie ta druga historia 1050-ciu lat uczy nas także, że skarb, który otrzymaliśmy łatwo utracić. Jest niesiony w glinianych naczyniach, które tak łatwo rozbić. A przecież chodzi o to, żeby ten skarb nie tylko w sobie mieć, dalej pomnażać, ale jeszcze bardziej przekazywać go dalszym pokoleniom, właśnie po to, by Polska była, by Naród polski trwał w swojej tożsamości chrześcijańskiej, niezależnie od trudności, niekiedy nawet tragedii, które trzeba było przeżyć i pokonać”. 
 
„Rozważamy to wszystko u stóp Matki Bożej, naszej Królowej i prosimy ją za siebie, za najbliższych, za Ojczyznę, za Europę, za Kościół. Miej nas Matko w swojej nieustannej, matczynej opiece” - zakończył swe rozważania abp Marek Jędraszewski. 
 
„Ta pielgrzymka jest takim podziękowaniem za każdy rok i prośbą o następne, żeby Matka Boża też miała nas w opiece - mówi prof. Jacek Błażewicz z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej - Co ważne, i to traktuje jako znak od Matki Bożej, że dosłownie wjeżdżając do Częstochowy, uzyskałem wiadomość, że nasz wielki grant, który został złożony w ministerstwie, właśnie przeszedł i jesteśmy na liście dofinansowania. To też traktuje jako widomy znak opieki z góry”. 
 
Jak co roku podczas Eucharystii modlił się prof. Jan Węglarz, który 5 lipca 2001 roku ofiarował Matce Bożej wotum – Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, zwaną Polskim Noblem. Nagroda na Rzecz Fundacji Nauki Polskiej przyznawana jest co roku w czterech kategoriach. Prof. Jan Węglarz otrzymał Polskiego Nobla za rok 2000 w dziedzinie nauk technicznych. Zapytany wtedy, dlaczego składa nagrodę jako wotum dla Jasnej Góry, odpowiedział: „Wszystko w życiu zawdzięczam Matce Bożej, również tę nagrodę. Tu jest miejsce na nią”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com