logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymowali ze Mstowa
 


51. Piesza Pielgrzymka z Mstowa w archidiecezji częstochowskiej dotarła w niedzielę, 21 sierpnia na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przybyło ok. 1 tys. osób. 
 
„22 lata temu kanonicy powrócili do Mstowa – opowiada ks. Andrzej Oleksy, kanonik regularny laterański - Nasza wspólnota liczy w tej chwili 7 osób, parafia ok. 8 tys. i pracujemy u boku Matki Bożej Miłosierdzia, Pani Mstowskiej. To jest sanktuarium. W tym szczególnym roku Miłosierdzia mamy bramę miłosierdzia. Bardzo dużo przyjmujemy pielgrzymek, zwłaszcza autokarowych. Zresztą prawie wszystkie pielgrzymki z północy przechodzą przez to sanktuarium w tym czasie, kiedy w sierpniu idą na Jasną Górę”. 
 
„To jest typowa nasza chrześcijańska tradycja, by uciekać i ciągnąć do Matki. To pielgrzymowanie do naszej Matki jest wpisane w tradycję każdego człowieka w Polsce, człowieka wierzącego – kontynuuje ks. Oleksy – W modlitwie szczególnie będę polecał całą parafię. Nie jestem tu od dawna, bo w tej wspólnocie jestem od roku i obserwuję, że bardzo jest potrzebna modlitwa za wszystkie rodziny tej parafii. Myślę, że wszędzie tak jest, że różne problemy dotykają człowieka, rodziny. Szczególnie będę polecał właśnie te rodziny, które borykają się z różnymi problemami”. 
 
Pielgrzymi modlili się podczas Mszy św. o godz. 11.00 odprawionej w bazylice pod przewodnictwem ks. Andrzeja Oleksego. 
 
Kanonicy Regularni są najstarszym zakonem kleryckim w Kościele, wywodzą się z tzw. wspólnot biskupich powstających na przełomie IV i V w. Charyzmatem zakonu jest życie wspólne i prowadzenie działalności duszpasterskiej każdego rodzaju. Kanonikiem Regularnym był bł. Stanisław Kazimierczyk, którego kult urzędowo zatwierdził papież Jan Paweł II w 1993r. w Rzymie. 
 
Mstów - to jeden z najstarszych ośrodków życia zakonnego w Polsce. Kanonicy regularni osiedlili się tutaj przed 1145 rokiem z inicjatywy Piotra Włostowica, za aprobatą księcia Władysława II Wygnańca oraz biskupa krakowskiego Roberta. Pierwsi zakonnicy przybyli z wrocławskiej prepozytury Najświętszej Maryi Panny na Piasku. 
 
Kanonicy regularni prowadzili w Mstowie obok duszpasterstwa zwyczajnego także inne dzieła, jak szkołę, szpital, skryptorium. Biblioteka klasztorna dysponowała ponad 3 tysiącami woluminów, w tym wiele było zabytków rękopiśmiennych i inkunabułów . Znana była i ceniona działalność gospodarcza klasztoru od uprawy roli począwszy, a na wybiórce kamienia i produkcji cegły skończywszy. Klasztor nie należał jednak nigdy do ośrodków wielkich ani bogatych. 
 
W kwietniu 1819 roku klasztor został skasowany, zaś jego dobra przejął skarb państwa. W czerwcu 1990 roku na zaproszenie biskupa Stanisława Nowaka kanonicy regularni powrócili do Mstowa. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com