logo
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Pierwsi chrześcijanie "świętymi"
materiał własny
 


Pierwsi chrześcijanie "świętymi"

Dlaczego tylko w pierwszych wiekach chrześcijan nazywano "Świętymi"? Kto ich za życia kanonizował?

Do świętości powołani są wszyscy chrześcijanie, czy należą do laikatu, czy sprawują urzędy w Kościele, czy żyją w świecie, czy we wspólnotach zakonnych, w małżeństwie czy w bezżenności. Do wszystkich odnoszą się słowa: "Wolą Bożą jest wasze uświęcenie" (l Tes 4, 3); "Bądźcie świętymi, ponieważ Ja jestem święty" (Kpł 11, 44; l P l, 16; l J 3, 3). Dlatego też Pismo Święte nazywa pierwszych chrześcijan "świętymi" (por. Dz 9, 13, 32, 41; Rz 8, 27). Jezus Chrystus, "Święty Boży" (Mk l, 24 i in.), wydał bowiem siebie samego za Kościół, "aby go uświęcić, oczyściwszy" (Er 5, 26). Określenie chrześcijan jako "świętych" nie utrzymało się, gdyż od początku pojawiły się słabości, spory, a nawet skandale. Z obiektywnej świętości Kościoła nie zawsze wynikała realizacja etyczna, świętość "subiektywna". Stad Kościół nikogo nie ogłasza za życia świętym.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Hinduscy i buddyjscy duchowni, tzw. guru, są u nas bardzo popularni. Na czym polega ich popularność?
 
Fr. Justin
Czym właściwie jest miejsce, na którym kapłan sprawuje Najświętsza Ofiarę - stołem czy ołtarzem? Pan Jezus ustanowił Eucharystię w Wielki Czwartek przy stole. Czy nie lepiej ołtarz nazywać "stołem", zwłaszcza że z polecenia Soboru Watykańskiego II został on odsunięty od ściany? Teraz ołtarz jest bardziej podobny do stołu.
 
Tadeusz Basiura
Samochód w dzisiejszych czasach przestaje być luksusem, a staje się bardzo często niezbędnym narzędziem w codziennej egzystencji. Zmiana ustroju społecznego w Polsce zmieniła także diametralnie obraz na naszych drogach. Krajobraz samochodowy stał się niezwykle urozmaicony - ile marek samochodów w świecie, tyle ich na naszych drogach...
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama