logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pierwsi pielgrzymi ŚDM wylądowali w Polsce
 


Do Polski, na ŚDM, przybywają już grupy pielgrzymów. Jednymi z pierwszych są goście z Gabonu.
 
Po kilkunastogodzinnej podróży 7 lipca pielgrzymi z Gabonu dotarli na lotnisko Chopina w Warszawie, gdzie czekała na nich delegacja z Lidzbarka.

Gościnny Lidzbark
 
To niewielkie miasto diecezji toruńskiej do przyjęcia pielgrzymów przygotowywało się od kilu miesięcy.
 
Lidzbark jest pierwszym polskim miastem, które przyjęło pielgrzymów ŚDM w naszym kraju. - Do ostatniej chwili nie byliśmy jednak pewni, ile osób przyleci w tej grupie, a niektórzy z nas nie wierzyli, że w ogóle tu dotrą – mówi Marianna Mucha z Diecezjalnego Biura ŚDM w Toruniu.
 
30-osobowa grupa pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży z położonego w środkowej Afryce Gabonu pod opieką ks. Pedro Monteiro Delfima udała się do Lidzbarka Welskiego, a od 8 do 25 lipca odwiedzą osiem miast diecezji toruńskiej, skąd pojadą na spotkanie z Ojcem Świętym w Krakowie.
 
Lidzbark jest pierwszym miastem na trasie pielgrzymów. Później pielgrzymów z Gabonu ugoszczą jeszcze mieszkańcy: Kowalewa Pomorskiego, Jabłonowa Pomorskiego, Górzna, Nowego Miasta Lubawskiego, Golubia, Unisławia i Chełmży.
 
- Radość z przyjazdu tej grupy udziela się wszystkim. To wspaniałe, że po tak długiej podroży, grupa miała siłę, żeby radośnie śpiewać i grać na bębnach w autokarze podczas podróży do naszego miasta – relacjonuje Ewa Stankiewicz, wolontariuszka z Lidzbarka.
 
Podoba się nam wasza gościnność
 
 – Większość z nas jest w Europie po raz pierwszy i bardzo podoba się nam wasza gościnność – powiedział po przyjeździe Willy Mba Mbo Mba – Miłość do Polski zrodziła się w nas od czasu wizyty Jana Pawła II w Gabonie w 1982 roku. Jedna z uczestniczek pamięta to wydarzenie i dziś była bardzo wzruszona po wylądowaniu na ziemi ojczystej Papieża – dodaje Willy.
 
Pielgrzymi z Gabonu spędzą w Lidzbarku trzy dni. Parafia goszcząca we współpracy z Urzędem Miasta Lidzbark zorganizowała dla młodzieży szereg atrakcji. Organizatorzy zapewniają, że oprócz programu duchowego, nie zabraknie poznawania lokalnej przyrody, kultury i tradycji.
 
 – Wieczorem, po przyjeździe byliśmy nad jeziorem, tańczyliśmy w rytm bębnów, rozmawialiśmy. Widać, że grupa czuje się u nas dobrze – mówi ks. Marcin Zieliński, koordynator dekanalny ŚDM z Lidzbarka. W piątek 8 lipca odbyło się spotkanie z burmistrzem Lidzbarka, następnie młodzież odwiedziła Muzeum Przyrody Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu, a także Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku.
 
Pielgrzymi do 10 lipca spędzą czas w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Lipami”, a następnie pojadą do Kowalewa Pomorskiego, gdzie przygotowano dla nich noclegi u rodzin, mini festyn, spotkanie z władzami miasta, zwiedzanie, wspólną modlitwę Apelem Jasnogórskim czy Koronką do Miłosierdzia Bożego.
 
Na dzień 11 lipca zaplanowano piknik i czuwanie w Wielkiej Łące prowadzone przez młodzież ze wspólnoty Wojownicy Pana. – Podczas czuwania nauczymy się wspólnie śpiewać pieśni w języku francuskim, przedstawimy naszym gościom pantomimę ewangelizacyjną oraz będziemy wspólnie modlić się śpiewem i tańcem. Być może nasi pielgrzymi poprowadzą warsztaty gry na bębnach. Przygotowaliśmy też dla każdego z gości słodki upominek - ciasteczko z cytatem z Pisma Świętego w języku francuskim – mówi Ewa Matusewicz, liderka wspólnoty.
 
Warsztaty ceramiki i spływ kajakami
 
Kolejne dni młodzież spędzi w Jabłonowie Pomorskim, stamtąd natomiast pojedzie do Górzna, gdzie przygotowano dla niej m.in. wspólną modlitwę podczas Mszy św., pobyt na plaży, a także warsztaty ceramiki. Z Górzna pielgrzymi przejadą do Nowego Miasta Lubawskiego, gdzie zatrzymają się od 14 do 17 lipca. Następnym miastem, które przyjmie pielgrzymów z Afryki będzie Golub. Organizatorzy zaplanowali dla nich wizytę w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, wyjazd do Sanktuarium w Oborach, Mszę św., a także spływ kajakowy. W Golubiu grupa z Gabonu spędzi dwa dni, a następnie pojedzie do Unisławia, gdzie spędzą czas wspólnie z mieszkańcami. Będzie czas na modlitwę, a także, jak na region związany z Mikołajem Kopernikiem przystało, na zwiedzanie Astrobazy.
 
Dni w diecezji w Chełmży
 
Dni w diecezji (20-25 lipca) Gabończycy spędzą w Chełmży. Nie będzie to jedyna afrykańska grupa. Oprócz niej w Chełmży nocować będą pielgrzymi z Zambii i Kamerunu. W programie znalazły się: I Charytatywny Bieg Miłosierdzia im. bł. Juty z Chełmży do Bielczyn, czuwanie modlitewne „o dobre owoce Światowych Dni Młodzieży w Krakowie”, a także koncert ewangelizacyjny Chóru Ludzi Młodych z Chełmży czy spotkanie misyjne i festyn rodzinny.
 
Grupa z Gabonu jest jedną z 12 grup zagranicznych, które w lipcu odwiedzą diecezję toruńską. Kolejni pielgrzymi przylecą do Polski z Zambii 15 lipca, a 18 i 19 lipca goście z Francji i Włoch zatrzymają się w Toruniu w drodze do diecezji warmińskiej i płockiej. Z kolei 20 lipca, gdy oficjalnie rozpoczną się Dni w diecezji, pielgrzymi z zagranicy przyjadą do poszczególnych miast diecezji: Brodnicy, Chełmna, Działdowa, Lubawy, Grudziądza, Górska, Torunia i Wąbrzeźna. 25 lipca natomiast grupy zagraniczne i pielgrzymi z diecezji udadzą się na spotkanie z Papieżem Franciszkiem do Krakowa.
 
Daria Neumann/ Biuro ŚDM Toruń/ eKAI
 
www.krakow2016.com