logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pierwsza Pielgrzymka Polskich Geografów
 


Z okazji Jubileuszu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego w sobotę, 26 maja odbyła się Pierwsza Pielgrzymka Polskich Geografów na Jasną Górę. W pielgrzymce uczestniczył Piotr Nowacki z kancelarii Prezydenta RP. 
 
„Jesteśmy tu z okazji 100-lecia Towarzystwa, które powstało 27 stycznia 1918 roku, jeszcze przed niepodległą Polską – mówi Antoni Jackowski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego – Nasi antenaci przygotowywali się bardzo energicznie i aktywnie do działalności już w wolnej Polsce. Prace, które były prowadzone, zmierzały do ułatwienia integracji terytorialnej, społecznej i gospodarczej ziem Polski, która jak wiemy podzielona była rozbiorami. Bardzo ważną sprawą, którą zajęło się Towarzystwo była kwestia ujednolicenia nazewnictwa geograficznego, to była sprawa patriotyczna, ale też ważna z punktu widzenia politycznego. Nawet Polskie Towarzystwo Geograficzne w 1919 roku wystosowało bardzo kategoryczne pismo do Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego, żeby w atlasach wydawanych przez Anglików już nie podawać nazw niemieckich czy rosyjskich dla polskich terytoriów. I jeszcze trzeba podać jedną ważną działalność Towarzystwa w zakresie wychowania patriotycznego, zwłaszcza młodego pokolenia. Geografia uczyła poznawania własnego kraju, miłości do tego, co mamy”. 
 
Mszy św. sprawowanej w południe w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Krzysztof Zadarko z Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. 
 
Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. Mówił: „W sposób szczególny chciałbym przywitać Pierwszą Pielgrzymkę Geografów Polskich przybywających w 100. rocznicę utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. To taki wielki moment dla was i myślę, że dla tego miejsca, dla wszystkich geografów, którzy tutaj są zgromadzeni i dla wszystkich, którzy w różnych miejscach pracują, posługują, troszczą się o to, abyśmy mogli podziwiając tę ziemię, na której żyjemy, jednocześnie przekazywać to dziedzictwo innym”. 
 
„To tutaj każdy z nas, kiedy przybywa do świętego miejsca odczuwa, co to znaczy być pielgrzymem, a w szczególności geografowie, którzy zajmują się nie tylko opisem ziemi, nie tylko opisem piękna naszej ziemi, ale również zajmują się opisem człowieka wędrującego po ziemi, człowieka, który jest nieustannie popychany szlachetnym pragnieniem poznawania, a następnie nie tylko wiedzą, ale i kontemplacją piękna, pragnie się dzielić z tymi, którzy tego jeszcze nie doświadczyli - podkreślał bp Krzysztof Zadarko – To Jan Paweł II przechodząc od geografii opisującej ziemię i człowieka na tej ziemi, przechodził do następnego określenia, które też geografom jest bliskie, przechodził do pojęcia geografii religijnej. Jasna Góra jest na tej mapie geografii religijnej wyjątkowym miejscem w naszej geografii Polski. To tutaj przybywamy po to, aby z tego, co jest naszą codziennością, co jest naszym codziennym przeżywaniem życia, codziennym wędrowaniem od domu do pracy, do szkoły, od człowieka do człowieka, to tutaj jest to miejsce, które staje się wędrowaniem od siebie, od człowieka do Boga, a w sposób wyjątkowy do Matki Boga, do Królowej”. 
 
Na zakończenie Mszy św. Antoni Jackowski odmówił Akt Zawierzenia Matce Bożej polskich geografów. Poświęcona została również ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która zostanie umieszczona w biurze Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Warszawie. 
 
Jako wotum pielgrzymi złożyli monumentalne Wydawnictwo „Geografowie polscy. Słownik biograficzny”, w którym znajduje się m. in. biogram wybitnego geografa i paulina śp. ojca doc. dr hab. Ludwika Kaszowskiego. 
 
„O. Ludwik Kaszowski był wybitnym geografem, który nie uznawał kompromisów tzn. zawsze głosił prawdę, obojętnie czy się to komuś podobało czy nie. I myślę, że dziś może stanowić dla młodzieży wzór kapłana, uczonego i nauczyciela” – zaznacza Antoni Jackowski. Oprócz o. Ludwika także i śp. o. Zachariasz Jabłoński jest ważną postacią dla środowiska geografów. „O. Jabłoński to jest lektura obowiązkowa dla studentów, tak samo jak o. Kaszowski – podkreśla Antoni Jackowski, i wspomina jeszcze – Zakład Geografii i Religii, który powstawał w Instytucie Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego on był od początku bardzo silnie związany z Jasną Górą, o. Jerzy Tomziński nas błogosławił”. 
 
Przed południem w Kaplicy Różańcowej w ramach pielgrzymki miała miejsce konferencja naukowa pt. Jasna Góra w badaniach geografów. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com