logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Pokropienie wodą święconą
materiał własny
 


Pokropienie wodą święconą

Czy świeccy mogą pokropić wodą święconą zgromadzonych Mszy świętej, a w Środę Popielcową posypać głowy popiołem? Wydaje mi się, że jest to nadużycie, gdyż - te czynności należą wyłącznie do obowiązków kapłańskich. Pełnienie ich przez ludzi świeckich wynika - moim zdaniem - ze źle rozumianego pojęcia "dowartościowania" człowieka w Kościele.

W niektórych diecezjach amerykańskich biskup deleguje odpowiednich ludzi świeckich do rozdawania Komunii. Prawdopodobnie mocą tego zezwolenia wspomagają oni kapłana w posypywaniu głów popiołem w Środę Popielcową. Natomiast zupełnie niezrozumiałe jest to, że ktoś inny niż kapłan kropi wodą święconą uczestników zebrania eucharystycznego. Taka praktyka jest niedozwolona; odzwierciedla ona pomieszanie ról. Obrzęd pokropienia wodą zastępuje akt pokuty na początku Mszy świętej w niedzielę, a wszystkie czynności, które łączą się z grzechem i odpuszczeniem grzechów, należą wyłącznie do kapłana. Jako funkcje kapłana katolickiego nie mogą być powierzone osobie świeckiej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Mieczysław Maliński
Wielu ludzi twierdzi, że po śmierci bliskiej osoby mają oni wrażenie, nie tylko we śnie, ale również na jawie, kontaktu, widzenia, dotknięcia zmarłego. Czy takim ludziom należy mówić, że jest to przywidzenie, zbieg okoliczności, czy też rzeczywiście istnieje taka możliwość?...
 
ks. Mieczysław Maliński
Biblia mówi nie tylko o "świecie Bożym", ale wymienia również "zły świat", z którego nie powinniśmy "brać wzoru" (Ga 1, 4).
 
Maciej Zachara MIC
Znak pokoju jest drugim obrzędem przygotowującym do komunii świętej. Od czasów apostolskich istniał zwyczaj pozdrawiania się przez wierzących pocałunkiem (zob. 2 Kor 13, 12). W pierwszych wiekach pocałunek pokoju nie był ograniczony tylko do Eucharystii, stosowano go także na zgromadzeniach modlitewnych poza Eucharystią, na zakończenie modlitw. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS