logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Augustyn Kuczok SDS
Pomniki dla Matki Bożej.
materiał własny
 


Pomniki dla Matki Bożej.

Gdzie jest napisane, iż należy stawiać pomniki i posągi Maryji. W którym momencie Jezus mówi o kulcie Maryi? Maryja staje się tematem głównym modlitw. Katolicy zanosicie modlitwy do Boga przez świętych i Maryję. A przecież Jezus powiedział wyraźnie: jeśli o cokolwiek prosicie i zanosicie modlitwę do Najwyższego, kierujcie przeze mnie . Nie ma tam mowy o Maryi ani o świętych. Pamiętajcie katolicy, protestanci też oddają jej cześć. Dziękujemy jej za to iż porodziła Jezusa. Naszego zbawcę i odkupiciela. Śpiewamy (protestanci) o niej pieśni w czasie nabożeństw. Dla nas ważny jest Bóg i Jego Syn-Jezus Chrystus.

Nigdzie nie jest napisane, że trzeba stawiać posągi Matce Bożej. Na grobie naszej matki naturalnej, też stawiamy pomnik z napisem jej imienia i nazwiskiem, z datą urodzenia i śmierci, a nawet wpisujemy jakąś piękną maksymę, która dopasowana jest do jej życia. Matce Jezusa katolicy z tych samych powodów wznoszą pomniki, posągi, ku jej czci.

Bardzo mi się podoba Wasza (protestantów) nauka o Maryi Matce Jezusa, że śpiewacie o Niej pieśni, że wierzycie iż jest Tą, która urodziła i wychowała Pana Jezusa. Cenię to sobie i myślę, jakże bardzo bliscy jesteśmy sobie w tej kwestii. Myślę sobie, że nauka Jezusa w kontekście Maryi, w wydaniu mojego przekonania jest pełniejsza, bo uzupełnia mi to, gdzie potrzebna jest miłość matki, w tym wypadku miłość Matki Jezusa.

Ona osobiście przeżyła wiele lat z Jezusem i lepiej rozumiała zbawczy plan Swego Syna niż ja. Ona pierwsza zastosowała Jego naukę we własnym życiu.
Tekstów o Maryi jest wiele oto niektóre: 

"W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, "błogosławiona jesteś między niewiastami"".(Mt 1,26- 28)

"Wtedy Maryja rzekła: Wielbi dusza moja Pana,
i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.
Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. 
Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,
gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię" (Mt 1,46 - 49)

Oto prosty przykład. Kiedy byłem małym chłopcem, wiele razy zwracałem się do mamy swojej, aby prosiła, wstawiała się u mojego taty o jakąś tam sprawę. Najczęściej ojciec mój ulegał, czyli wysłuchiwał moją matkę. Podobnie w życiu wewnętrznym prosimy o wstawiennictwo Matkę Jezusa lub świętych by uprosili dla nas łaski.

ks. Augustyn Kuczok SDS

 
Zobacz także
Renata Nowak
Można się zgodzić, że podstawowym motywem wszelkich działań człowieka jest pragnienie szczęścia. Każdy, nawet nieświadomie, dąży do tego, co sprawia mu przyjemność, daje zadowolenie i radość, co jest w stanie zapewnić właśnie poczucie szczęścia. O ile te pierwsze terminy często wiążą się z pozytywnymi stanami cielesnymi i zmysłowymi, sugerującymi przejściowość, to "poczucie szczęścia" sugeruje pewną stałość i trwałość przeżycia...
 
Renata Nowak
Mam żonę i trzy córki. W naszym domu nigdy nie mówi się o macierzyństwie, o założeniu rodziny. Żona nie dopuszcza do tych tematów, zresztą, córki wyprawiła do szkoły prowadzonej przez feministki. Córki dorastają i w głowie im tylko kariera i wielka wolność. Dawniej mówiło się o dziewczynie męskiego temperamentu - to chłopak w spódnicy. Moje córy rzadko chodzą w spódnicy, ale nie jest to jedyny rys ich męskiego stylu życia. Obawiam się, że będą bardzo nieszczęśliwe.
 
Marta Kawalec
Niezwykły kult Czarnej Madonny z Jasnej Góry od samego początku przyciągał tu tłumy pątników. Sprawę przypieczętowało cudowne ocalenie ze szwedzkiego potopu, po którym król oddał swój naród pod opiekę Matki Bożej. Tam znajdziemy historię naszego narodu zapisaną w wotach, którymi proszono lub dziękowano za otrzymane łaski... 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS