logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Pośrednik i pośrednicy
materiał własny
 


Pośrednik i pośrednicy

Naszym Pośrednikiem i Odkupicielem u Boga jest Jezus Chrystus. Tymczasem Kościół głosi, że w zbawieniu pomagają, nam święci. Czy ta nauka nie ubliża Chrystusowi? Czy muszą być inni pośrednicy?

To prawda, że święci pomagają nam w zbawieniu przykładem, wpływem i modlitwami. Ich pomoc zgodna jest zawsze z wolą Chrystusa i zależna od Niego. Bóg w wypełnianiu swoich planów posługuje się ludźmi. To, że istnieją inni pośrednicy do Boga, zależni od Niego, zwłaszcza Maryja, św. Józef i nasi patroni niebiescy, wcale nie ubliża jedynemu Pośrednikowi i Odkupicielowi, Jezusowi Chrystusowi. Święci są Jego współpracownikami w dziele zbawienia. Czcimy świętych w niebie nie tylko jako jaśniejące wzory wiary, ale wzywamy też ich wstawiennictwa.

Kościół jest wspólnotą w świętości. Przez Chrystusa i w Duchu Świętym wszyscy staliśmy się jedną wspólnotą, do której należą nie tylko wierni żyjący dziś na ziemi lecz usprawiedliwieni wszystkich wieków. Świętych obcowanie obejmuje zatem i Kościół na ziemi, i zbawionych w niebie, i zmarłych pozostających w czyśćcu. Wszyscy tworzą jedno Ciało Chrystusa, w którym wszystkie członki trwają ze sobą we wzajemnej solidarnej łączności. W szczególny sposób o świętych obcowaniu pamiętamy w uroczystość Wszystkich Świętych (l listopada) i w Dzień Zaduszny (2 listopada).

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Słyszy się nieraz, że nie należy absorbować Boga głupstwami i drobiazgami, zanudzać Go kłopotami naszego dnia codziennego, pytać Go o sprawy, które sami możemy rozwiązać, prosić o pomoc w błahostkach, które dla Niego są niczym. Myślę, że nic nie jest błahe dla Jego miłości, prawda?
 
Fr. Justin
Niezrozumiałą dla mnie sprawą jest wynoszenie świętych na ołtarze i oddawanie im czci, która należy się Bogu.
 
ks. Czesław Krakowiak
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, w czasie którego Kościół sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa, począwszy od Jego mesjańskiego wjazdu do świętego miasta Jeruzalem. Niedziela ta łączy zapowiedź tryumfu Chrystusa z opisem Jego Męki. Stanowią one dwa aspekty misterium paschalnego. W obecnej liturgii Niedzieli Palmowej akcent położony jest nie na błogosławieństwo palm, lecz na procesję na cześć Chrystusa Króla triumfalnie wjeżdżającego do Jeruzalem, dlatego kolor szat nie jest fioletowy jak dawniej, lecz czerwony, purpurowy, królewski. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS