logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Edward Staniek
Postawa mężczyzn i kobiet
Źródło
 


Ważna jest wewnętrzna prawda

Postawa w modlitwie jest dowodem szacunku, jaki mamy wobec Boga. Można z Nim rozmawiać w każdej sytuacji i w każdej postawie, ale jeśli przeznaczamy jakiś czas na spotkanie z Nim, postawa świadczy o nastawieniu naszego serca i świadomości tego, przed kim jesteśmy. W tej postawie ważna jest wewnętrzna prawda, w jakiej stajemy przed Bogiem. Św. Paweł podaje wskazania tak dla mężczyzn, jak i kobiet.

Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu. Podobnie kobiety – w skromnie zdobnym odzieniu, niech się przyozdabiają ze wstydliwością i umiarem, nie przesadnie zaplatanymi włosami albo złotem czy perłami, albo kosztownym strojem, lecz przez dobre uczynki, co przystoi kobietom, które się przyznają do pobożności. Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się (1Tm 2,8–11).

Modlitwa wspólnotowa i indywidualna

Modlić się trzeba na każdym miejscu. To nie tylko świątynia, ale każde miejsce. Człowiek wierzący wchodzi w kontakt z Bogiem w każdej chwili, gdziekolwiek jest. To jest modlitwa indywidualna. Nieco inaczej jest, gdy ma ona charakter wspólnotowy. Wtedy miejsce jest wybrane.

Odwołując się do żydowskiej praktyki, Paweł wspomina o roli rąk w modlitwie. One winny być ukazane Bogu jako ręce czyste. Ich wyciągnięcie do Boga świadczy o tym. Możemy to obserwować, gdy kapłan stoi przy ołtarzu. On czyste swe ręce ukazuje Bogu. Jeśli ręce są brudne, trzeba je zwinąć w pięść i bić się nimi we własną pierś. Tak ręce wyznają skruchę serca i wołają o miłosierdzie. Grzech jest często dziełem nie tylko serca, ale i rąk.

Opanowanie i prostota

Od strony duchowej Paweł oczekuje od mężczyzn wolności od gniewu i pojednania z innymi ludźmi. Gniew może być tylko w sercu, natomiast spory są już uzewnętrznione. Mężczyzna stając przed Bogiem winien być opanowany. To znak, że nie ulega atakom gniewu. Opanowanego nie da się wprowadzić w gniew. Pojednania wymaga Jezus w Modlitwie Ojcze, odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. Ten, kto przebacza, jest już w swoim sercu pojednany z tymi, którzy go ranią. Pojednany nie będzie też doprowadzał do sporów, które potęgują napięcia między ludźmi.
Od kobiet św. Paweł oczekuje skromnej postawy i prostoty.

Sygnalizuje niebezpieczeństwo stawania przed Bogiem z troską o zwracanie uwagi na siebie. Kobieta, jeśli modli się sama, nie zabiega o strój i biżuterię, ale jeśli modli się wspólnie, zależy jej na tym, aby była w centrum uwagi innych. To ukryty mechanizm, z którym trzeba się liczyć. Modlitwa jest godziną umiłowania prawdy o sobie. Ani wykwintny strój, ani droga biżuteria nie wspomagają w przeżywaniu prawdy serca. Skromność i prostota są najważniejsze.
W miesiącach letnich należy jeszcze zwracać uwagę na strój. Kąpielowy nadaje się do modlitwy na plaży, ale nie w kościele.

Wzrok Boga

Nagość, zwłaszcza kobiety, jak magnes ściąga wzrok innych. Na modlitwie chodzi o oczy Boga skierowane na modlącego się, a nie o oczy innych ludzi. Ich zainteresowanie jest przeszkodą w modlitwie.
Dobroć kobiety jest jej najpiękniejszym i najcenniejszym strojem. Nic innego nie jest potrzebne. Nawet bez wielkiej urody, dobroć przyciąga wzrok Boga, radującego się dobrocią naszych serc, i wzrok ludzi pełnych szacunku dla dobrego człowieka.

Uwagi św. Pawła są konkretne i wzywają do refleksji. Dziś należy je odczytać w duchu równouprawnienia. To, co Apostoł napisał o mężczyźnie jest w dużej mierze ważne i w postawie kobiety, a to, co o kobiecie, jest ważne i w postawie mężczyzny. Trzeba dowartościować godność mężczyzny i kobiety, tak ważną w oczach Boga.

ks. Edward Staniek

 
Zobacz także
br. Rémi Schappacher OP

Szczęśliwy człowiek, który rozumie sens wydarzeń. Porównuje koleje swego losu do pereł w naszyjniku. Nie chowa ich do szuflady, lecz z dumą nosi na szyi. Jest radosny, a jego życie jest piękne, tak jak piękna jest jedno, dwu, lub trzyrzędowa kolia pereł, nawet jeśli gdzieniegdzie ma jeszcze sztuczne perły. Te sztuczne nie rzucają się w oczy. Musimy się pogodzić z tym, że nie od razu wszystkie nasze perły będą prawdziwe.

 
br. Rémi Schappacher OP

Pewnym odzwierciedleniem specyfiki męskiego serca jest obraz budującego się Kościoła, gdzie mamy multum pomocników - facetów, którzy wiedzą, że mogą się tu na coś przydać. Gdy Kościół jest już ukończony, pojawiają się kilka razy, dumni, że przyłożyli do tego swoją rękę. Potem się gdzieś rozpływają. Widzą, że tu już ich rola się skończyła. Bo niestety słynne 3xS (stój, słuchaj, śpiewaj) nie jest naszą domeną.

 
Robert Więcek SJ

Każdy wierzący jest zaproszony, by wypełniła się w nim modlitwa „uczyń serce moje według Serca Twego”. Św. Ignacy Loyola, kiedy zaprasza nas do rozważania zmartwychwstania Pana Jezusa, zaczyna od słów: „(…) w pierwszej kontemplacji rozważać o tym, jak Chrystus Pan ukazał się Pani naszej (…) swojej ukochanej Matce (…)”. Choć w Biblii nie ma o tym wzmianki, to zmysł wiary już od samego początku o tym ogłaszał. Czy mogło być inaczej?

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS