logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Powołanie człowieka, powołanie Kościoła
 


Powołanie jest zawsze działaniem Boga. Odpowiedzieć na powołanie Boga, to pozwolić, aby wyprowadził On nas z naszej fałszywej stabilności – podkreśla papież Franciszek. Ta dynamika wyjścia dotyczy całego Kościoła, który nie może martwić się o siebie, o swoje struktury, ale ma wychodzić na spotkanie człowieka.
 
Od ponad 50 lat w IV Niedzielę Wielkanocną, ukazującą Dobrego Pasterza, obchodzony jest Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Jak podkreśla papież Franciszek, „usłyszenie i przyjęcie powołania Pana nie jest sprawą prywatną i przeżyciem wewnętrznym, które można mylić z uniesieniem chwili. Jest konkretnym zaangażowaniem, realnym i totalnym, obejmującym naszą egzystencję i oddającym ją do budowania Królestwa Bożego na ziemi”.
 
Tegoroczne orędzie – na 52. Światowy Dzień Modlitw o Powołania – Ojciec Święty poświęcił „wyjściu” jako fundamentalnemu doświadczeniu powołania. „U podstaw każdego powołania chrześcijańskiego jest to zasadnicze poruszenie doświadczenia wiary: wierzyć to znaczy porzucić samego siebie, porzucić wygodę i bezkompromisowość swego „ja”, aby skoncentrować nasze życie na Jezusie Chrystusie; jak Abraham porzucić swoją ziemię, wyruszając z ufnością, wiedząc, że Bóg wskaże drogę do nowej ziemi” – wyjaśnia papież Franciszek.
 
Ojciec Święty podkreśla, że powołanie jest zawsze działaniem Boga, który „wyrywa nas z przyzwyczajenia i obojętności, popychając nas ku radości komunii z Bogiem i braćmi”. „Odpowiedzieć na powołanie Boga, to zatem pozwolić, aby wyprowadził On nas z naszej fałszywej stabilności, by nas naprowadził na drogę do Jezusa Chrystusa, najważniejszego i ostatecznego celu naszego życia i naszego szczęścia” – czytamy w papieskim orędziu.
 
Zdaniem Ojca Świętego, „ta dynamika wyjścia dotyczy nie tylko powołanej jednostki, lecz działania misyjnego i ewangelizacyjnego całego Kościoła”. Kościół nie może martwić się o siebie, o swoje struktury. „Kościół ewangelizujący wychodzi na spotkanie człowieka, głosi wyzwalające słowa Ewangelii, łaską Bożą opatruje rany dusz i ciał, podnosi ubogich i potrzebujących” – podkreśla Papież.
 
 
Ojciec Święty zwraca się bezpośrednio do młodzieży, zachęcając ich: „(…) drodzy młodzi, niech w was nie będzie lęku wobec wyjścia z własnych ograniczeń, by wyruszyć w drogę! Ewangelia jest słowem, które wyzwala, przekształca i czyni nasze życie piękniejszym. Jakże to wspaniale dać się zaskoczyć Bożym powołaniem, przyjąć Jego Słowo, stawiać wasze kroki śladem Jezusa, adorując tajemnicę Boga i wielkodusznie poświęcając się innym! Wasze życie każdego dnia stanie się bogatsze i bardziej radosne!” Papież zachęca do szukania wstawiennictwa u Maryi, „byśmy byli w pe