logo
Niedziela, 18 lutego 2018 r.
imieniny:
Bernadetty, Konstancji, Krystiana, Sylwany – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
informacje
Prezydent Lech Kaczyński nie żyje
materiał własny
 


10 kwietnia rządowy Tu-154 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jego żoną Marią oraz gośćmi, którzy jechali na uroczystości w Katyniu, o godzinie 8:56 (czasu polskiego) rozbił się z powodu gęstej mgły. Nikt nie przeżył katastrofy. Informację o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej potwierdził wiceszef prezydenckiej kancelarii Jacek Sasin. 
 
Żaden z 89 pasażerów, ani załogi samolotu nie przeżył katastrofy.

Podczas lądowania samolot z prezydentem Polski nie doleciał do pasa, zaczepił o wierzchołki drzew, spadł na ziemię i rozpadł się na części – poinformował gubernator obwodu smoleńskiego.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział, że prezydencki samolot rozbił się 1,5 km od wojskowego lotniska w Smoleńsku, przy 4 podejściu do lądowania (jak podają medią rosyjskie).

Według programu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, na liście pasażerów prezydenckiego samolotu TU-154 znajdowali się: Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Jerzy Szmajdziński, Władysław Stasiak, Aleksander Szczygło, Paweł Wypych, Mariusz Handzlik, Andrzej Kremer, szef sztabu generalnego WP gen. Franciszek Gągor, Andrzej Przewoźnik, Grzeogrz Dolniak, Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wassermann, Janusz Kochanowski, Sławomir Skrzypek, Janusz Kurtyka, bp Tadeusz Płoski.

Według rzecznika do katastrofy doszło w wyniku mgły. Samolot Tu-154 miał problemy z lądowaniem. Piloci poderwali samolot w powietrze. Maszyna zahaczyła o drzewa, spadła na ziemię i zapaliła się.

Według Paszkowskiego, rzecznik MSZ, maszyna była sprawdzana przed startem i nie było żadnych problemów technicznych.

Obowiązki Prezydenta Polski przejął marszałek Bronisław Komorowski, zgodnie z Konstytucją RP.

– W obliczu ogromnej narodowej tragedii wszyscy jesteśmy razem, nie ma podziałów, nie ma różnic, nie ma lewicy nie ma prawicy - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski o tragicznej katastrofie w Smoleńsku.

- Jesteśmy razem w ramach żałoby narodowej. Podpisałem decyzję o żałobie narodowej na tydzień. Zwracam się do wszystkich rodaków, abyśmy razem, bez różnic w tej żałobie uczestniczyli - dodał marszałek Komorowski.

Wybory nowego Prezydenta Polski, zgodnie z Konstytucją odbędą się przed 20 czerwca 2010 roku.

Źródło: TVP Info, PAP, IAR

 
Zobacz także
Szymon Babuchowski
Choć liczba praktykujących w Polsce w ostatnich latach nieco się zmniejszyła, na pielgrzymkach tego nie widać. Tylko w sierpniu na Jasną Górę wejdzie 147 pielgrzymek. W największych, takich jak warszawska czy krakowska, bierze udział 7–8 tysięcy osób. Czego szukają Polacy w drodze do świętych miejsc? Czy współczesny model pielgrzyma różni się od tego, który dominował dwadzieścia, trzydzieści lat temu?...
 
Szymon Babuchowski
Czy w ogóle zawsze odpowiedź istnieje? Czy warto jej szukać? Niektórzy mówią, że wiara to właśnie jest poszukiwanie Pana Boga, poszukiwanie Jego Obrazu. Jak On by się zachował? Co by mi doradził? Nasza religia jest najtrudniejsza, bo nie tylko wymaga myślenia, ale wciąż każe korygować swoje myśli słowa i czyny...
 
Szymon Babuchowski
W starych katechizmach często spotykałem się ze słowem "łaska". Dlaczego dzisiaj mniej się używa tego wyrazu?
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama