logo
Poniedziałek, 19 marca 2018 r.
imieniny:
Józefa, Bogdana, Nicety, Aleksandryny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Projekt: życie
katolik.tv
 


Projekt: życie to seria 9 odcinków filmowych, opowiadających o życiu człowieka językiem pisania projektów, językiem mądrego planowania. Na każdą niedzielę Wielkiego Postu oraz na Środę Popielcową przygotowaliśmy jeden 7-minutowy odcinek – będzie to niekonwencjonalna droga wideo-refleksji, prowadząca aż do Zmartwychwstania Pańskiego.

Czym jest życie? Co to znaczy, że człowiek żyje? Można żyć i nie znać życia naprawdę. Jak ważne jest zastanowienie się nad własnym istnieniem dowodzi czas Wielkiego Postu, który ma swój określony początek i koniec, który przede wszystkim ma cel… tak jak życie każdego, jednego człowieka.
 

 


Ryzyko
nie daj się oszukać! 

 

 
VI Niedziela Wielkiego Postu (Niedziela Palmowa): Czy warto podejmować ryzykować? Czy można się uchronić przed ryzykowaniem? Czego nie należy robić? Mówi się, kto nie ryzykuje – ten nie ma, ten nie żyje. Czy w życiu duchowym i sprawach wiary obowiązują te same zasady?

Każdy projekt zakłada pewne ryzyko, tzw. czarny scenariusz, kiedy efekty okazują się odwrotnymi do oczekiwanych, a cel nie zostaje osiągnięty. Tak może się zdarzyć. W projekcie: życie ważne jest, by przewidzieć i poznać ryzyko zawczasu, aby uniknąć ewentualnej porażki. Ryzyko to wiąże się z działaniem szatana.
 
Szanse do wygrania walki z tym przeciwnikiem, dają nam np. pomoce – sakramenty, praktyki postne, żarliwa modlitwa, rekolekcje, lektura duchowa, mało tego! Istnieją eksperci w tych kwestiach – spowiednicy, kierownicy duchowi czy egzorcyści.

O tym jakie ryzyko może nas czekać w życiu i o świętości, której na prawdę możemy pragnąć – opowiada Rafał Chwałkowski SDS.

 
Zapraszamy do oglądania!
 

Dziś jest wiele zagrożeń dla naszego życia duchowego, dla wiary. Wydaje mi się, że największym zagrożeniem jest to, że szatan wmawia nam, że my nie możemy być święci... Św. Jan Bosko powiedział kiedyś: albo będziesz świętym, albo będziesz nikim. A na czym polega świętość?

Rafał Chwałkowski SDS

Zobacz także
Michał Gryczyński
W gronie apostołów dwóch nosiło imię Jakub, toteż dla rozróżnienia nadano im przydomki Starszy (Większy) i Młodszy (Mniejszy). Ten pierwszy był synem Zebedeusza i Salome. Bratem Jakuba był św. Jan Ewangelista. Obaj bracia, razem z ojcem, trudnili się rybołówstwem nad Jeziorem Tyberiadzkim. Powołani do grona Dwunastu nazwani zostali przez Jezusa „synami gromu”, ponieważ wyróżniali się gwałtownym usposobieniem. Jakub należał do tych uprzywilejowanych uczniów, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira, Przemienienia na górze Tabor i konania Jezusa w Ogrójcu.
 
ks. Piotr Lorek SDB
Kiedy byłem w podstawówce, spędziłem wspaniałe wakacje na wsi. Nauczyłem się wtedy między innymi rąbać drewno. Na podwórzu leżały dwie kupki pociętych klocków czekających na chętnego z siekierą w ręku. Robota wydawała się wymagająca, ciężka i przeznaczona dla osiłków. Będąc chłopcem raczej wątłej postury, nie miałem szans z ciężkimi klockami, które na dodatek były pełne sęków. 
 
Tomasz Oleniacz SJ
Modlitwa, rozeznanie, badanie, itd. są postawami człowieka, odpowiadającego na działanie Boga. Poprzez rachunek sumienia człowiek oswaja się z tym światem myśli i poruszeń, które nieustannie krzyżują się i zderzają w przestrzeni jego wolności i które ciągną go w różnych, nierzadko przeciwstawnych kierunkach.
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama