logo
Wtorek, 16 stycznia 2018 r.
imieniny:
Marcelego, Bernarda, Walerii, Włodzimierza  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Prymas Polak: duchowny ma się troszczyć, by młodzi potrafili odkrywać powołanie
 


Duchowny ma się troszczyć o to, by inni, zwłaszcza młodzi ludzie, potrafili odkrywać swoje życiowe powołanie – powiedział abp Wojciech Polak. Prymas Polski w rozmowie z KAI, podsumował spotkanie Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski, które dotyczyło m.in. listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Obrady miały miejsce 31 stycznia w Sekretariacie KEP w Warszawie.
 
Celem zebrania w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski było zapoznanie się członków komisji z pracami poszczególnych gremiów, m.in. konferencji księży rektorów, ojców duchownych, przedstawicieli seminariów duchownych i stałej formacji kapłańskiej.
 
Prymas Polski w rozmowie z KAI podkreślił, że prace te dotyczyły implementacji nowego “ratio fundamentalis” – zasad formacji kapłańskiej w Polsce. Jak co roku podjęto również temat listu na Wielki Czwartek do kapłanów. Jednym z zagadnień poruszonych w tegorocznym słowie będzie odpowiedzialność księży za powołania do życia w kapłaństwie i życia zakonnego.
 
– List, który będzie skierowany do kapłanów na Wielki Czwartek, musi bardzo konkretnie ukazywać zarówno wyzwanie do tworzenia kultury powołaniowej, jak i odpowiedzialność za pewne formy już istniejące – powiedział duchowny dodając, że ma na myśli rekolekcje powołaniowe, sakrament pokuty i pojednania, czy kierownictwo duchowe. – Zachęcamy, by podziękować za te powszechne działania duszpasterstwa powołaniowego oraz starać się szczególnie w nie wchodzić. To wszystko ma pomagać w odczytaniu życiowego powołania – powiedział przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP.
 
Prymas tłumaczył, że Wielki Czwartek jest okazją, by każdy ksiądz podziękował Bogu za swoje powołanie, ale także by zobaczył, że ma być świadkiem tej łaski i daru dla innych. – To jest najlepsza akcja i działanie powołaniowe. Duchowny ma się troszczyć o to, by inni, zwłaszcza młodzi ludzie, potrafili odkrywać swoje życiowe powołanie – zaakcentował abp Polak.
 
Zaznaczył, że każdy Wielki Czwartek jest na swój sposób odnową otrzymanego daru kapłaństwa. – Chodzi o to, by ta odnowa i świadectwo było skierowane także w kierunku głoszenia prawdy o powołaniu – podsumował metropolita gnieźnieński.
 
Do zadań Komisji Duchowieństwa KEP należy m.in. zapoznawanie się z dokumentami Stolicy Apostolskiej dotyczącymi formacji do kapłaństwa i posługi kapłańskiej oraz troska o ich recepcję w Kościele w Polsce. Ponadto opracowanie Ratio Institutionis Sacerdotalis pro Polonia, zbieranie informacji o życiu w seminariach i informowanie o nim Konferencji Episkopatu Polski oraz przygotowanie corocznego listu biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek.
 
Prymas Polski został wybrany przewodniczącym Komisji Duchowieństwa KEP w czerwcu ub.r. podczas 373. zebrania plenarnego KEP. Funkcję objął po kard. Stanisławie Dziwiszu.
 
KAI
www.episkopat.pl