logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Przygotowanie bliższe do Komunii
materiał własny
 


Przygotowanie bliższe do Komunii

Jak można przygotować się do Komunii, skoro nie ma na to czasu podczas Mszy świętej, ani przed Komunią, ani po niej? Książeczki staje się bezużyteczna.

Przygotowanie dalsze do Komunii świętej obejmuje przede wszystkim osobistą decyzję i pragnienie przystąpienia do stołu Pańskiego. Wcześniej odprawiona spowiedź i rachunek sumienia ułatwiają nam podjęcie takiej decyzji i rozbudzają pragnienie przyjęcia Ciała Jezusowego.

Bezpośrednio przygotowują nas do Uczty Pańskiej liturgia słowa Bożego i liturgia eucharystyczna (przygotowanie darów i modlitwa eucharystyczna), i czynią to o wiele lepiej niż książeczka do nabożeństwa. Modlimy się słowami Mszy świętej - słowami Kościoła i samego Chrystusa. One zawierają prawdziwy żar Boży, który przybliża nas do wielkiego daru Jezusowej miłości, do daru zobowiązującego, z którego coś ma wynikać dla naszego życia. Komunia ma to życie przekształcać i formować na wzór Chrystusa. W takim rozumieniu zachęcamy do częstej Komunii świętej. Nie, żeby tylko pójść. Nieraz bez zastanowienia, bez pobożności i bez starania o uczciwe życie. To byłaby profanacja.

Eucharystia jest niepozorna i ogromna w swej mocy i świętości. Łatwo jej nie zauważyć, nie uszanować jak należy. Trzeba wysiłku, by zauważyć w tym darze samego Dawcę, by traktować ją jako największą świętość, by ciągle się dziwić na nowo temu darowi, jakim Chrystus obdarzył Kościół pielgrzymujący do niebieskiej ojczyzny.

I pomyśleć. Jaka niezwykła jest odwaga Boga, by taki dar, taki skarb umieścić w kruchej skorupie naszego człowieczeństwa. Jakże On nam zaufał, gdy powierzył się naszym dłoniom i sercom! Jest bardziej bezbronny niż dziecko pod sercem matki. Ufa, że Go uszanujemy i rozpoznamy.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
To, co dzieje się na świecie: zanieczyszczenie ziemi, powietrza i wody, groźba wojny atomowej, duchowe samobójstwo ludzkości, odstępstwo wielu od wiary, sprzeniewierzenie się przykazaniom Bożym - to wszystko nieraz przywodzi mi na myśl koniec świata, dzień ostateczny. Jeśli nadejdzie ten ostatni dzień naszej historii, to znaczy, że nastąpi całkowita zagłada i nic już więcej nie będzie. Po co więc wierzyć w życie wieczne?
 
Bogdan Kosztyła
W pierwszym okresie życia dziecka rodzic jest dla niego osobą najważniejszą. To on opisuje świat, a ten opis zapada dziecku w pamięć i koduje się, stąd w psychologii mowa o imprintingu (wdrukowaniu, w kodowaniu). My sami, jako dorośli już ludzie, nosimy w sobie wiele z opinii naszych rodziców, które przechowaliśmy w pamięci dlatego, że były pierwsze i bardzo dla nas ważne. 
 
s. Rita od Chrystusa Sługi WNO

Co zrobić, kiedy podczas modlitwy niczego się nie odczuwa czy wręcz czuje się awersję do modlitwy? Rozproszenia na modlitwie, uczucie wewnętrznej pustki i oschłości czy wręcz awersja do modlitwy są doznaniami, które dotykają każdego modlącego się. Przetrzymanie ich w wierności już jest modlitwą.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS