logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Przypatrzmy się powołaniu naszemu
materiał własny
 


 
Program Duszpasterski dla Kościoła w Polsce
na rok liturgiczny 2006/2007
 
 „Przypatrzmy się powołaniu naszemu” - to tytuł wydanego w tych dniach Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na kolejny rok liturgiczny 2006/2007. Jego tematem przewodnim jest powołanie do świętości. Plan, którego realizacja rozpoczyna się w I niedzielę Adwentu, jest częścią ramowego programu na lata 2006-2010, zatytułowanego: „Kościół niosący Ewangelię nadziei”.
 
„Konstytucja o Kościele w świecie współczesnym” Soboru Watykańskiego II mówi o konieczności rozpoznawania przez Kościół znaków czasu (por. nr 4) i ciągłego wyjaśniania ich w świetle Ewangelii. Dostrzegając znaczenie i aktualność takiego myślenia, Kościół w Polsce już przed Soborem Watykańskim II opracowywał specjalne Programy Duszpasterskie, mające dopomóc kapłanom w ich pracy duszpasterskiej i skutecznej ewangelizacji.
 
Komisja Duszpasterstwa Ogólnego działająca przy Episkopacie Polski pod przewodnictwem ks. abpa Damiana Zimonia każdego roku opracowuje tzw. Program Duszpasterski na dany rok liturgiczny dla Kościoła w Polsce. Jej zadaniem jest „odczytywanie znaków czasu i programowanie odpowiednich działań pastoralnych”, aby dobrze wypełnić polecenie Chrystusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15).
 
Ksiądz abp Damian Zimoń w komentarzu do wydanego dokumentu napisał m.in.: „Nowa ewangelizacja w Polsce, w pierwszych latach trzeciego tysiąclecia powinna nawiązywać do nauczania Jana Pawła II (...), próbę odczytania na nowo dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz znaków czasu na współczesnym etapie historii zbawienia w całym Kościele, zwłaszcza w Europie. Myślę tu o adhortacjach apostolskich Novo Millenio Inneunte (2001) i Ecclesia in Europa (2003)“.
 
W Programie Duszpasterskim na rok liturgiczny 2006/2007 umieszczono także przemówienia Ojca Świętego Benedykta XVI skierowane do biskupów polskich w czasie ostatniej wizyty Ad limina apostolorum w 2005 roku oraz homilie i przemówienia wygłoszone podczas I pielgrzymki do Polski w 2006 roku. 
Z tych wszystkich dokumentów wynika, że dziś jeszcze raz, na nowo trzeba głosić wszystkim ludziom dobrej woli Ewangelię nadziei.
 
Komisja Duszpasterstwa Ogólnego Episkopatu Polski zaproponowała zatem, by Program Duszpasterski na najbliższy rok liturgiczny 2006/2007 koncentrował się wokół hasła: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.
 
 
 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Paweł Siedlanowski
Jedną z podstawowych potrzeb człowieka, których zaspokojenie jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju, jest poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko sfery fizycznej życia, ale także sfery ducha. Imię Boga brzmi „Jahwe” – Jestem, Który Jestem. Najświętsze, onieśmielające – wręcz obezwładniające – porażające swoją potęgą i mocą! Żydzi Go nie wymawiali, Mojżesz stojący przed płonącym krzewem zdjął sandały. 
 
ks. Paweł Siedlanowski

W Ewangelii znajdujemy bardzo wiele znaczących słów Jezusa, które wyznaczają rytm chrześcijańskiego życia. Weszły do języka obiegowego, stały się wyzwaniem dla człowieka, impulsem do naśladowania Mistrza z Nazaretu w konkretnych postawach. Są również takie momenty w Ewangelii, które tylko na pozór są jakimś wtrąceniem, jakby informacją podaną przy okazji, mimochodem, ale po głębszym zastanowieniu, skonfrontowaniu z panującymi w czasach Jezusa konwenansami kulturowymi, ukazują Chrystusa w nowatorskim świetle.

 
ks. Paweł Siedlanowski
Jan Paweł II podczas swojej podróży na Daleki Wschód powiedział, że we wszystkich kulturach i religiach zawarte są elementy boskie. Czy wobec tego wszystkie religie są na równi dobre?
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS