logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Rafał Masarczyk SDS
Pytania egzystencjalne odc. 1: ”Zabili Sokratesa?”
katolik.tv
 


Ks. Rafał Masarczyk SDS stawia szereg pytań egzystencjalnych, na które poszukuje odpowiedzi w oparciu o historię filozofii i konkretne wydarzenia w perspektywie teologicznej. Kim jestem? Po co żyję? Dokąd zmierzam? To tylko kilka z tych pytań, na które każdy człowiek pragnie uzyskać odpowiedź. Cykl "Pytania egzystencjalne" powstał z myślą o osobach wątpiących, poszukujących i wierzących.

W pierwszym premierowym odcinku "Pytań egzystencjalnych" ksiądz Masarczyk, sam będąc wykładcą filozofii, przybliży nam postać Sokratesa - uznawanego za ojca filozofii. Sokrates był wędrownym nauczycilem, który chodził po mieście i zaczepiał ludzi różnymi pytaniami, chcąc się dowiedzieć jaka jest prawda na temat chociażby sprawiedliwości, cnoty, na temat wiary... Resztę opowie ks. Rafał Masarczyk SDS.
 
Zapraszamy!


 
Zobacz także
ks. Eligiusz Piotrowski

Nie ulega wątpliwości, że jeśli teologia chce być nauką – a tkwiący w jej nazwie logos do tego zobowiązuje – musi być wierna rozumowi. Stąd też nie dziwi mnie konstatacja Michała Hellera, że fundujący teologię „akt wiary nie może być irracjonalny”. Postulatem przezeń stawianym, skądinąd chwalebnym, jest obudzenie w chrześcijańskich myślicielach świadomości, że nauka powinna stanowić ważną część tzw. przedsionków wiary (preambula fidei). A przecież równocześnie „jedną z największych przeszkód w zaakceptowaniu wiary religijnej jest jej obcość we współczesnym obrazie świata”...

 
ks. Jerzy Olszówka SDS
Umiarkowanie jest cnotą moralną, która pozwala opanować dążenie do przyjemności i zapewnia równowagę w używaniu dóbr stworzonych. Zapewnia panowanie woli nad popędami i utrzymuje pragnienia w granicach uczciwości. Osoba umiarkowana kieruje do dobra swoje pożądania zmysłowe, zachowuje zdrową dyskrecję i nie daje się uwieść...
 
Monika Skarżyńska
Mimo śmierci krzyżowej to Jezus jest nadzieją – przekonuje Chagall, umieszczając Go na belkach ogromnego krzyża, o znamiennym w tej sytuacji białym kolorze. Oblicze Chrystusa nie wyraża poddania się cierpieniu, które obrazowałby skurcz bólu. Z pochylonej twarzy Ukrzyżowanego bije pokój i łagodność. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS