logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Rafał Masaczyk SDS
Pytania egzystencjalne odc. 3: ”O krzywdzie”
katolik.tv
 


Kim jestem? Po co żyję? Dokąd zmierzam? To tylko kilka z tych pytań, na które każdy człowiek pragnie uzyskać odpowiedź. Cykl "Pytania egzystencjalne" powstał z myślą o osobach wątpiących, poszukujących i wierzących.

Czym jest pycha, a czym jest uzasadniona duma i ile wspólnego mają ze sobą? Jak chrześcijaństwo odnosi się do tych zjawisk? Czy człowiek rzeczywiście może robić wszystko, co chce z wyjątkiem krzywdzenia innych? Co powoduje ten akt niesprawiedliwości?
 
Pytania te nie są wcale łatwe, gdyż odnoszą się nie tylko do naszej fizyczności, ale i duchowości...
 
Wszystkie te aspekty rozważa Rafał Masarczyk SDS – wykładowca i historyk filozofii, w kolejnym, trzecim odcinku Pytań Egzystencjalnych pt. "O krzywdzie".
 
Zapraszamy do oglądania!

 


 

Pytania Egzystencjalne


odcinek 1 – "Zabili Sokratesa?"
W pierwszym premierowym odcinku "Pytań egzystencjalnych"
ksiądz Rafał Masarczyk, sam będąc wykładcą filozofii,
przybliży nam postać Sokratesa  – uznawanego za ojca filozofii.

***


odcinek 2 – "Mądrość chrześcijańska"
Kolejny odcinek z cyklu "Pytania egzystencjalne"
tym razem w opraciu o św. Tomasza z Akwinu i Karla Jaspersa,
ks. Rafał Masarczyk SDS wyjaśni czym różnią się od siebie inteligencja, mądrość, roztropność...
 
Zobacz także
Sebastian Duda

Oskarżanie innych to hałas będący wyrazem duchowego zamykania się. Takiemu zamykaniu towarzyszą cierpienie i lęk. Często jednak jest tak, że oskarżający twierdzi, że nie potrzebuje w tym ratunku. Ucieka. Ucieczka kogoś bliskiego ode mnie przywołuje natychmiastowe pytanie: czy naprawdę jestem złym człowiekiem, skoro przyjaciel postanawia się odciąć ode mnie całkowicie? Przy braku możliwości kontaktu domysły się mnożą. Pojawia się gorączkowe szukanie zła w sobie, niepewność pamięci co do zdarzeń z przeszłości.

 
Dorota Bis

Kultura cyfrowa jest jedną z najszybciej rozwijających się form kultury i ma różne formy: interaktywne instalacje dźwiękowe, muzyka generatywna, interaktywny storytelling w sieci, mikroliteratura społecznościowa, webdoc, sztuka i kultura sieci, gry komputerowe, gry opowiadające historie, „zanurzanie się” w doświadczeniach w wirtualnej rzeczywistości, opowieści dźwiękowe, podkasty oraz inne wytwory sztuki z użyciem mediów interaktywnych.

 
Marian Grabowski

Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Ta przypowieść nie jest tylko o nieporównywalnej z niczym cenności królestwa niebieskiego, ale i o sposobie udziału w tej cenności. Traktuje też o naturze królestwa. By zyskać w nią wgląd, trzeba odważyć się na odczytanie metafor.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS