logo
Środa, 20 czerwca 2018 r.
imieniny:
Bogny, Rafaeli, Rafała, Benigny, Florentyny, Sylweriusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 

ISMCH

___________________
 
 reklama
 

Ostatecznie winnica Boża - Naród Wybrany - nie spełnił pokładanej w nim nadziei. Pan Bóg oczekiwał należnych mu plonów, to jest pobożności i wierności wobec Jego przykazań, niestety nie doczekał się tego. Wysyłał proroków, którzy przypominali im o obowiązkach wobec właściciela winnicy to jest Boga, ale to nic nie pomogło. Cóż można było dalej uczynić? Proroków nie słuchali, ale na pewno dadzą posłuch Jego Synowi. "Posłał go do nich jako ostatniego, bo mówił sobie: „Uszanują mojego syna”. Lecz owi rolnicy mówili między sobą: „To jest dziedzic. Chodźcie, zabijmy go, a dziedzictwo będzie nasze”. I chwyciwszy, zabili go i wyrzucili z winnicy. Cóż uczyni właściciel winnicy? Przyjdzie i wytraci rolników, a winnicę odda innym" (Mk 12, 6-9).

I tak też się stało. Po ukrzyżowaniu Chrystusa, kilkadziesiąt lat później Żydzi wywołali powstanie przeciwko Rzymianom. Jak przepowiedział Jezus państwo żydowskie zostało zniszczone, a ich świątynia spalona. Wielu Żydów zginęło lub zostało obróconych w niewolników. 

Teraz w miejsce Żydów do winnicy Boga weszli wyznawcy Chrystusa. 
Jakimi jesteśmy pracownikami w tej Bożej winnicy?

W wielu chrześcijańskich krajach coraz mniej ludzi przyznaje się do Chrystusa. Co będzie w przyszłości? Niepokojące jest pytanie Jezusa: "Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie" (Łk 18, 7).

diakon Franciszek 

diakonfranciszek@gmail.com

 

Patron Dniaśw. Sylweriusz
 
papież i męczennik

Św. Sylweriusz był dopiero subdiakonem, kiedy po śmierci papieża św. Agapita I w roku 536 wybrano go papieżem. Wkrótce potem pod bramami Rzymu pojawił się zwycięski Belizariusz, wódz wojsk cesarza Justyniana. Za namową papieża Sylweriusza senat i lud wpuścili Belizariusza do miasta. Cesarzowa Teodora, która faworyzowała sektę acefalów, usiłowała skłonić papieża do udzielenia cichego poparcia jej stronnictwu. Chociaż św. Sylweriusz przewidywał, że opór może kosztować go życie, nie dał się omamić. Cesarzowa weszła więc w intrygi z Wigiliuszem, archidiakonem Kościoła rzymskiego, obiecując mu papiestwo, gdyby potępił sobór w Chalcedonie. Uzyskała na to jego zgodę. Wysłała zatem archidiakona do Rzymu z listem do Belizariusza, nakazującym mu wypędzenie św. Sylweriusza i doprowadzenie do tego, by papieżem został wybrany Wigiliusz. Posłużywszy się podstępem, wrogowie wywieźli św. Sylweriusza do Patery w Grecji, Wigiliusz został papieżem. Kiedy cesarz Justynian dowiedział się o prawdziwym stanie rzeczy, nakazał odesłać św. Sylweriusza z powrotem do Rzymu. Wrogowie jednak zatrzymali go w czasie podróży, a Wigiliusz kazał osadzić go na odludnej wyspie pod Neapolem. Św. Sylweriusz umarł tam wkrótce potem w roku 537. Ironia losu sprawiła, że jego śmierć nie przyniosła korzyści heretykom, Wigiliusz bowiem, zostawszy papieżem, przestał się z nimi liczyć.

jutro: św. Alojzego

wczoraj
dziś
jutro