logo
Środa, 20 czerwca 2018 r.
imieniny:
Bogny, Rafaeli, Rafała, Benigny, Florentyny, Sylweriusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 

ISMCH

___________________
 
 reklama
 
Pan wlewa radość w nasze serca… Sprawia, że możemy być solą dla świata. Wierzysz? Ufasz?
 
Ważne jest nasze „teraz” – może nie do końca po ludzku szczęśliwe, ale mające dostęp do Źródła Szczęścia: Obecności Pana, którą przywołujemy. W naszych niedostatkach, i poddaniu się woli Bożej. W oczekiwaniu na Boże światło, i uwielbieniu wielkich dzieł Bożych.
 
Przyjmij Bożą światłość, Jego Radość, Jego Sprawiedliwość, Jego Obfitość Łaski! Może tak różne od czysto ludzkich oczekiwań, ale dające Pełnię Radości i Łaski. Dla ciebie i dla tych, których spotykasz na drodze twojego życia.
 
Zapłońmy promieniami Bożej Łaski, Ogniem Bożego Ducha! (zob. Mt 5,13-16; 1 Krl 17,7-16; Ps 4,2-5.7-8)
 
„Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, 
aby widzieli 
wasze dobre uczynki 
chwalili Ojca waszego, 
który jest w niebie!…”
(Mt 5, 16).
 
Anna-Irena, Kraków
czytelny@poczta.fm

***

Człowiek pyta:

Wiesz, że faryzeusze zgorszyli się, gdy usłyszeli to powiedzenie?
Mt 15,12

***

KSIĘGA I, Zachęty pomocne do życia duchowego
Rozdział IX, O POSŁUSZEŃSTWIE I ULEGŁOŚCI


1. Wielka to rzecz trwać w posłuszeństwie, mieć przełożonego i nie obstawać przy swoim. O ileż bezpieczniejsza jest sytuacja podległości niż przełożeństwa. Są tacy, którzy są posłuszni z konieczności raczej niż z miłości; ciężko znoszą przymus posłuszeństwa i z lada powodu okazują niezadowolenie.

 Nie osiągną wolności ducha, jak długo całym sercem i ze względu na Boga nie poddadzą się zwierzchnictwu. Chociażbyś szukał tu i tam, nie znajdziesz pokoju, jak tylko w pokornej uległości, w wypełnianiu nakazów przełożonego Rz 14,19. Wyobraźnia, chęć zmiany miejsca niejednego zawiodła.

2. To prawda, że każdy chętniej robi to, co mu odpowiada, i bardziej lgnie do tych, którzy myślą podobnie. Ale jeśli Bóg jest pośród nas, trzeba nam nieraz nawet zrezygnować z własnego zdania dla dobra ogólnej zgody.

 Któż jest tak mądry, żeby naprawdę wiedział wszystko? Nie ufaj zbytnio swojemu zdaniu, ale staraj się wysłuchać zdania innych. Jeżeli twoje zdanie jest słuszne, ale dla Boga się go wyrzekniesz i uczynisz inaczej, niż chciałeś, więcej na tym zyskasz.

3. Często mówiono mi, że lepiej jest słuchać i przyjmować rady niż ich udzielać. Może się zdarzyć, że każdy ma rację, ale nie chcieć ustąpić, kiedy wymaga, tego słuszność lub sprawa wyższego rzędu, to pycha i upór 1 Sm 15,23.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

Patron Dniaśw. Sylweriusz
 
papież i męczennik

Św. Sylweriusz był dopiero subdiakonem, kiedy po śmierci papieża św. Agapita I w roku 536 wybrano go papieżem. Wkrótce potem pod bramami Rzymu pojawił się zwycięski Belizariusz, wódz wojsk cesarza Justyniana. Za namową papieża Sylweriusza senat i lud wpuścili Belizariusza do miasta. Cesarzowa Teodora, która faworyzowała sektę acefalów, usiłowała skłonić papieża do udzielenia cichego poparcia jej stronnictwu. Chociaż św. Sylweriusz przewidywał, że opór może kosztować go życie, nie dał się omamić. Cesarzowa weszła więc w intrygi z Wigiliuszem, archidiakonem Kościoła rzymskiego, obiecując mu papiestwo, gdyby potępił sobór w Chalcedonie. Uzyskała na to jego zgodę. Wysłała zatem archidiakona do Rzymu z listem do Belizariusza, nakazującym mu wypędzenie św. Sylweriusza i doprowadzenie do tego, by papieżem został wybrany Wigiliusz. Posłużywszy się podstępem, wrogowie wywieźli św. Sylweriusza do Patery w Grecji, Wigiliusz został papieżem. Kiedy cesarz Justynian dowiedział się o prawdziwym stanie rzeczy, nakazał odesłać św. Sylweriusza z powrotem do Rzymu. Wrogowie jednak zatrzymali go w czasie podróży, a Wigiliusz kazał osadzić go na odludnej wyspie pod Neapolem. Św. Sylweriusz umarł tam wkrótce potem w roku 537. Ironia losu sprawiła, że jego śmierć nie przyniosła korzyści heretykom, Wigiliusz bowiem, zostawszy papieżem, przestał się z nimi liczyć.

jutro: św. Alojzego

wczoraj
dziś
jutro