logo
Sobota, 18 sierpnia 2018 r.
imieniny:

Bogusława, Bronisława, Ilony, Heleny, Agapita – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 

ISMCH

___________________
 
 reklama
 
Pan wlewa radość w nasze serca… Sprawia, że możemy być solą dla świata. Wierzysz? Ufasz?
 
Ważne jest nasze „teraz” – może nie do końca po ludzku szczęśliwe, ale mające dostęp do Źródła Szczęścia: Obecności Pana, którą przywołujemy. W naszych niedostatkach, i poddaniu się woli Bożej. W oczekiwaniu na Boże światło, i uwielbieniu wielkich dzieł Bożych.
 
Przyjmij Bożą światłość, Jego Radość, Jego Sprawiedliwość, Jego Obfitość Łaski! Może tak różne od czysto ludzkich oczekiwań, ale dające Pełnię Radości i Łaski. Dla ciebie i dla tych, których spotykasz na drodze twojego życia.
 
Zapłońmy promieniami Bożej Łaski, Ogniem Bożego Ducha! (zob. Mt 5,13-16; 1 Krl 17,7-16; Ps 4,2-5.7-8)
 
„Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, 
aby widzieli 
wasze dobre uczynki 
chwalili Ojca waszego, 
który jest w niebie!…”
(Mt 5, 16).
 
Anna-Irena, Kraków
czytelny@poczta.fm

***

Człowiek pyta:

Wiesz, że faryzeusze zgorszyli się, gdy usłyszeli to powiedzenie?
Mt 15,12

***

KSIĘGA I, Zachęty pomocne do życia duchowego
Rozdział IX, O POSŁUSZEŃSTWIE I ULEGŁOŚCI


1. Wielka to rzecz trwać w posłuszeństwie, mieć przełożonego i nie obstawać przy swoim. O ileż bezpieczniejsza jest sytuacja podległości niż przełożeństwa. Są tacy, którzy są posłuszni z konieczności raczej niż z miłości; ciężko znoszą przymus posłuszeństwa i z lada powodu okazują niezadowolenie.

 Nie osiągną wolności ducha, jak długo całym sercem i ze względu na Boga nie poddadzą się zwierzchnictwu. Chociażbyś szukał tu i tam, nie znajdziesz pokoju, jak tylko w pokornej uległości, w wypełnianiu nakazów przełożonego Rz 14,19. Wyobraźnia, chęć zmiany miejsca niejednego zawiodła.

2. To prawda, że każdy chętniej robi to, co mu odpowiada, i bardziej lgnie do tych, którzy myślą podobnie. Ale jeśli Bóg jest pośród nas, trzeba nam nieraz nawet zrezygnować z własnego zdania dla dobra ogólnej zgody.

 Któż jest tak mądry, żeby naprawdę wiedział wszystko? Nie ufaj zbytnio swojemu zdaniu, ale staraj się wysłuchać zdania innych. Jeżeli twoje zdanie jest słuszne, ale dla Boga się go wyrzekniesz i uczynisz inaczej, niż chciałeś, więcej na tym zyskasz.

3. Często mówiono mi, że lepiej jest słuchać i przyjmować rady niż ich udzielać. Może się zdarzyć, że każdy ma rację, ale nie chcieć ustąpić, kiedy wymaga, tego słuszność lub sprawa wyższego rzędu, to pycha i upór 1 Sm 15,23.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

Patron Dnia


bł. Sancja Szymkowiak
 
dziewica

Siostra Sancja (Janina Szymkowiak) urodziła się 10 lipca 1910 roku w Możdżanowie w rodzinie głęboko religijnej. Wykształcenie średnie zdobyła w Ostrowie Wielkopolskim; następnie studiowała na Uniwersytecie Poznańskim filologię romańską, apostołując gorliwie wśród młodzieży. Od młodych lat pragnęła poświęcić swe życie Bogu. W 1934 roku wyjechała do Francji i podczas pielgrzymki do Lourdes podjęła decyzję wstąpienia do Zgromadzenia Oblatek Najśw. Serca Jezusowego w Montluçon. Pod naciskiem rodziny wróciła do kraju.

W 1936 roku wstąpiła do Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej "Serafitek". Jej życie, na pozór bardzo zwyczajne, kryło w sobie niezwykłą głębię zjednoczenia z Bogiem. Pragnęła zostać świętą i wytrwale do tego dążyła, zawsze gotowa na wszelkie ofiary i upokorzenia, by wynagrodzić za grzeszników. Trudne warunki wojenne i ciężka praca wyczerpały jej wątłe siły; niebawem stała się ofiarą nieuleczalnej choroby. Bliska śmierci, z radością złożyła wieczyste śluby 6 lipca 1942 roku. Zmarła w Poznaniu 29 sierpnia tego samego roku. Papież Jan Paweł II 18 sierpnia 2002 roku zaliczył ją w poczet błogosławionych.

jutro: św. Jana Eudesa

wczoraj
dziś
jutro