logo
Sobota, 23 czerwca 2018 r.
imieniny:
Albina, Wandy, Zenona, Józefa, Edeldredy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rekolekcje Bractwa Królowej Polski
 


Rekolekcje formacyjne w Bractwie Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski trwają na Jasnej Górze w dniach 25-27 listopada. Rekolekcje odbywają się cztery razy w roku, i przeznaczone są dla członków Bractwa Królowej Polski, działającego przy Jasnej Górze, a także dla wszystkich sympatyków Bractwa. 
 
„To kolejna, 16. już seria rekolekcji, które Bractwo Królowej Polski organizuje dla wszystkich chętnych czcicieli Matki Najświętszej. Organizowane są cyklicznie na Jasnej Górze” – tłumaczy o. Albert Szustak, paulin, opiekun Bractwa Najśw. Maryi Panny Królowej Korony Polski. 
 
Rekolekcje dla kilkudziesięciu osób z całej Polski prowadzi o. Paweł Zawadzki, pallotyn, misjonarz z Korei Południowej, który od ponad 20 lat pracuje na misjach w Korei. „Z ks. Pawłem znamy się, i taka jest geneza jego obecności tutaj, ponieważ ja od kilkunastu lat prowadzę grupę 1. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Pieszej. Natomiast ks. Paweł i cała jego rodzina chodzi w grupie 16. – wyjaśnia o. Albert Szustak – Ponieważ idziemy w bliskiej odległości przez całą pielgrzymkę, kilka razy udało nam się w czasie trasy spotkać, porozmawiać, i tak się umówiliśmy, że tę ostatnią w tym roku sesję jesienną naszych rekolekcji poprowadzi ks. Paweł”. 
 
Tematem rekolekcji są słowa: „Ciepło Bożego Miłosierdzia w Niepokalanym Sercu Maryi”. „Temat naszych rekolekcji jest bardzo aktualny, bardzo na czasie, bo to jest doświadczenie ciepła Bożego Miłosierdzia w Niepokalanym Sercu Maryi. Jesteśmy dopiero co po zakończonym nadzwyczajnym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, gdzie przez cały rok zastanawialiśmy się, i doświadczaliśmy, i praktykowaliśmy miłosierdzie – to ludzkie miłosierdzie, które wypływa i zanurzonej jest w Miłosierdziu Bożym, a temu wszystkiemu patronowała, i w czasie tych naszych rekolekcji w sposób szczególny patronuje Matka Miłosierdzia i Jej niepokalane serce”. 
 
Rekolekcje w Bractwie Królowej Polski odbywają się cztery razy w roku, zawsze w ostatni weekend przed kolejnym kwartałem, a więc w ostatni weekend marca, maja, sierpnia i listopada. Wcześniej rekolekcje łączone były z nabożeństwami pierwszej soboty miesiąca (Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski - jasnagora.com), ale ponieważ na pierwszosobotnie Zawierzenia przybywa coraz więcej osób, spotkania zostały rozdzielone. 
 
Podczas 16. już sesji rekolekcyjnych nauki głosili m.in.: ks. Piotr Glas, o. Józef Augustyn, o. John Bashobora, o. Melchior Królik, ks. prof. Andrzej Zwoliński, o. Edmund Szaniawski, o. Marcin Ciechanowski. „Na przyszłość zaplanowaliśmy obecność m.in. ks. Piotra Pawlukiewicza, ks. Waldemara Chrostowskiego, bpa Grzegorza Rysia, o. Augustyna Pelanowskiego i wielu innych – informuje o. Albert Szustak - Mam nadzieję, że z roku na rok te rekolekcje Bractwa Królowej Polski będą już na stałe wpisane w pejzaż duszpasterski Jasnej Góry”. 
 
W czasie pierwszego kazania, na Mszy św. w piątek, 26 listopada, rekolekcjonista o. Paweł Zawadzkimówił: „Czuwajcie, módlcie się. Można by to powiedzieć innymi słowami tak – nie bądź leniem. Jeszcze nic nigdy się samo nie stało, poza bałaganem. To co, życie modlitwy samo się zacznie? Albo przebaczenie na przykład? Bo on przyjdzie, pokornie się uśmiechnie, powie mi – przepraszam. No co ty, gdyby było takie łatwe, to by ci Ewangelia nie była potrzeba i zbawienie Chrystusa. Dostałem miłosierdzie – a bądź jego świadkiem”. 
 
Rekolekcje odbywały się w Kaplicy Domu Pielgrzyma. W programie trzydniowego spotkania znalazły się konferencje, nabożeństwa, Msze św., Adoracja Najświętszego Sakramentu, Sakrament Pokuty. Rekolekcje zakończą się w niedzielę, 27 listopada po południu. 
 
 
W czasie Mszy św. w sobotę, 27 listopada jubileusz 50-lecia małżeństwa świętowali Aleksandra i Stanisław Niczyporuk. Pan Stanisław jest pracownikiem cywilnym w Klasztorze OO. Paulinów na Jasnej Górze już kilkadziesiąt lat, obecnie pracuje w kuchni klasztornej. Podczas Eucharystii jubilaci odnowili swoją przysięgę małżeńską. „Drogim Jubilatom jeszcze raz życzę Bożego błogosławieństwa, wszelkiej pomyślności i dobrego zdrowia” – życzył główny celebrans o. Albert Szustak. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com 
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama