logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Peter Malone i Rose Pacatte
Rekolekcje z filmem
Edycja Świętego Pawła
 


Ewangelia w Hollywood
Przewodnik po Piśmie Świętym dla miłośników kina


 

Uroczystość Narodzenia Pańskiego

PASTERKA
Księga Izajasza 9, 1-6 o Ewangelia wg św. Łukasza 2, 1-14

Król Lew (The Lion King)
USA 1994, 85 minut
Głosu postaciom użyczyli: Jonathan Taylor Thomas, Matthew Broderick, Jeremy Irons, James Earl Jones, Madge Sinclair, Rowan Atkinson, Nathan Lane, Ernie Sabella, Whoopi Goldberg, Cheech Marin, Moira Kelly, Robert Guillaume
Scenariusz: Irene Mecchi, Jonathan Roberts, Linda Woolverton
Reżyseria: Roger Allers, Rob Minkoff

Król Lew
Przeznaczony na króla


STRESZCZENIE

Lwiemu królowi, Mufasie, w afrykańskiej Krainie Dumy rodzi się synek Simba. Zbierają się wszystkie zwierzęta z dżungli, aby oddać cześć lwiątku i zostaje ono namaszczone na przyszłego króla. Jego wuj, Skaza, jest zazdrosny i chce zabić zarówno Mufasę, jak i Simbę.

Mufasa uczy swojego syna, żeby nie opuszczał granic Krainy Dumy. Ale gdy Skaza namawia go, aby poza nie wyszedł, Simba nie chce uchodzić za tchórza i w efekcie ojciec musi go ratować. Następnie Skaza werbuje do pomocy hieny, które wywołują wśród zwierząt popłoch i powodują ich masową ucieczkę. Simba znajduje się w pułapce - na drodze pędzącego tabunu. Jego ojciec Mufasa ratuje go, ale kiedy próbuje wspiąć się na strome zbocze, by uniknąć śmierci, Skaza strąca go w dół i Mufasa ginie. Skaza wywołuje w Simbie poczucie winy z powodu śmierci ojca i radzi mu, aby uciekał.

Pumba (guziec) i Timon (surykatka) odnajdują małe lwiątko i zaprzyjaźniają się z nim. Simba dorasta z nimi, tęskni za swoim ojcem i uczy się odpowiedzialności. Kiedy razem ze swoją przyjaciółką, lwicą Nalą, goni Timona w dżungli, dowiaduje się, że Skaza przejął władzę. Hieny splądrowały krainę i spustoszyły królestwo do tego stopnia, że inne zwierzęta głodują. Stary pawian, doradca i prorok, odnajduje Simbę, pokazuje mu jego prawdziwe oblicze, odbicie jego ojca w nim samym. Młody lew powraca, stawia czoło swemu wujowi i przywraca dobrobyt w królestwie. Ze związku Simby i Nali rodzi się lwiątko, które zostaje przedstawione zwierzętom jako przyszły król. Koło życia toczy się dalej.

 

KOMENTARZ

Film ten to jedna z najbardziej udanych i popularnych produkcji studia Disneya. Odniósł także spory sukces jako musical na Broadwayu. Zachwyca animacją, zwłaszcza różnorodnością zwierząt.
Na fabułę składają się dobrze dobrane wątki: familijny, królewski, przygodowy, wielokulturowy, komediowy i muzyczny. Piosenki Tima Rice'a i Eltona Johna do muzyki Hansa Zimmera otrzymały Oskara.

 

DIALOG Z EWANGELIĄ

Myśl przewodnia: Film jest animowany, przeznaczony dla najmłodszej widowni. Można jego fabułę potraktować jako okazję do ukazania dzieciom ewangelicznych wartości, znaleźć analogie między rodziną lwów a Świętą Rodziną - w rolach Maryi i Józefa jako rodziców, a także szczególnej roli Jezusa jako Zbawiciela Jego ludu.
Od czasu rozpowszechniania filmu, w 1994 r., nauczyciele szkół podstawowych wykorzystują go do ukazywania tła i okoliczności narodzin Pana Jezusa. Narodziny Simby w pierwszych scenach filmu i przedstawienie go zwierzętom są pomocą w ukazaniu adoracji pasterzy i mędrców oraz uznania Jezusa jako Księcia Pokoju.

Inne analogie to Mufasa jako wzór; matka lwica, która pozostaje w tle, obserwując i rozważając wszystko; dorastanie Simby, jego edukacja, życie na wygnaniu i poczucie odpowiedzialności.
Pierwsze czytanie z Księgi Izajasza mówi o uciśnionym ludzie, który żyje w ciemności i potrzebuje zbawiciela. Z tęsknotą oczekują dziecka, które ma się narodzić po to, by ich zbawić i które będzie prawdziwym królem, Przedziwnym Doradcą, Księciem Pokoju. W bajkowej konwencji Simba jest ucieleśnieniem wszystkich tych cech prawdziwego księcia, wojownika, który ratuje swój lud i przywraca porządek. Podobnie jak w ostatnim zdaniu czytania z Listu do Tytusa (por. 2, 11-14): "wydał samego siebie za nas, aby odkupić nas od wszelkiej nieprawości i oczyścić sobie lud wybrany na własność…".

 

KLUCZOWE SCENY I WĄTKI

- Simba rodzi się jako królewski syn, a stary pawian przedstawia go zwierzętom, które oddają mu pokłon; lwiątko zostaje namaszczone na przyszłego króla - paralela do narodzin Jezusa; Mufasa jest wzorem ojca (jak Józef); kocha swojego syna; udziela Simbie nauk i porad.
- Nadchodzi królestwo ciemności, które sprowadza Skaza; zastępy hien plądrują krainę, mieszkańcy dostają się w niewolę; "lud w ciemności chce ujrzeć światłość".
- Simba patrzy w gwiazdy i chce zobaczyć swojego ojca; pojawia się pawian-prorok; Simba widzi ojca w samym sobie; nabiera sił, by powrócić i uratować zwierzęta.

 

DO REFLEKSJI I ROZMOWY

1. Tytułowa piosenka z filmu to Krąg życia. Jest śpiewana, gdy lwia rodzina świętuje narodziny Simby i gdy stary pawian (figura proroka) przybywa, by namaścić małego Simbę w czasie ceremonii wprowadzającej go w życie, w królestwo zwierząt i jego rodzinę. Czy piosenka ta i związane z nią sceny przywołują na myśl cykl życia w przyrodzie, życie rodzinne i życie sakramentalne, które rozpoczynamy, przyjmując sakrament chrztu?

2. Simba jest "księciem" przeznaczonym na króla; ale zawodzi, ucieka, a potem z pomocą przyjaciół przypomina sobie, kim jest i wraca. Które części filmu kojarzą się z innymi niż narodziny Pana Jezusa fragmentami Ewangelii (np. przypowieść o synu marnotrawnym, Ewangelia wg św. Łukasza 15, 11-32)?

3. "Nadzieja to dobra rzecz - może najlepsza ze wszystkich, a nic dobrego nigdy nie umiera" (Stephen King w Skazani na Shawshank). Jezus jest naszą nadzieją. Podobnie w filmowej krainie Simba był nadzieją dla Krainy Dumy. W jaki sposób Jezus wnosi światło w twoje życie? W jaki sposób możemy nieść ludziom wokół nas Ewangelię nadziei?

Modlitwa
Panie Jezu, świętujemy dziś Twoje przyjście na świat. Wnieś swoje światło w naszą ciemność. Spraw, byśmy przeżywali swoje życie na tym świecie dobrze i po chrześcijańsku, czekając z nadzieją na Twoje przyjście w chwale. Amen.


Zobacz także
ks. Adam Adamski
Jednym z elementów współczesnej kultury jest kult ciała. Zalewani jesteśmy reklamami zapewniającymi, że proponowane specyfiki zagwarantują witalność, młody wygląd i urodę. Jak przysłowiowe grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowe salony urody, kluby fitness czy ośrodki SPA oferujące kompleksową odnowę biologiczną...
 
Dorota Mazur
Młodość to wspaniały czas. Czas odkrywania największych pasji, nawiązywania przyjaźni, czas radości z wejścia w dorosłe życie. Czego można chcieć więcej? No właśnie. Mając przed sobą świat, a obok siebie wielu wspaniałych ludzi, można czuć się najbardziej niezrozumianym i samotnym...
 
Michał Wojciechowski
Wydaje się, że brak znajomości Pisma Świętego i szacunku dla niego ma w dzisiejszym świecie wiele stopni. Najprostszy przykład to pokryte kurzem egzemplarze w domowych biblioteczkach katolików. Wiara w prawdziwość i świętość Pisma Świętego wymaga, by jego prawidłowo ustaloną treść przyjąć za prawdziwą...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS