logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Roztargnienie w czasie modlitwy
materiał własny
 


Roztargnienie w czasie modlitwy

Nie potrafię się skupić na modlitwie. Roztargnienia rozszarpują me myśli na wszystkie strony. Czy jest na to jakaś rada?

Roztargnienia nie omijają nikogo. Według psychologów człowiek może utrzymać swoją uwagę na jednym przedmiocie zaledwie przez siedem sekund. Wyjątkiem są mistycy, którzy dzięki nadzwyczajnej łasce pogrążają się w ekstazie, wyłączając się z tego świata. Niemniej roztargnienia nigdy nie zwalniają nas od modlitwy. Trzeba po prostu nauczyć się modlić. Roztargnienia to nic innego jak nasze kłopoty, zmartwienia i pragnienia, które cisną się nam do głowy, np. choroba dziecka, trudności w znalezieniu pracy, przykra rozmowa, która mnie czeka w urzędzie, obowiązki, z których powinienem się wywiązać, lęk przed egzaminami. Dlaczego nie pokazać Bogu tych naszych kłopotów, zmartwień i pragnień? Dlaczego nasza modlitwa ma być sztywna i szablonowa? Bóg jest naszym Ojcem i Przyjacielem, a nie gigantycznym władcą, do którego mówi się przez pośrednika. Nauczmy modlić się także roztargnieniami, a wówczas nasze życie stanie się bardziej autentyczne. Modlitwa przesunie się w centrum naszych spraw życiowych.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin

Co oznacza ewangeliczne wyrażenie "błogosławienie ubodzy w duchu"? Przecież winniśmy być bogatymi duchem, prawda?

 
Fr. Justin
"Poczucie własnej wartości, czyli uzasadniona duma - jak to już sama jej nazwa wskazywać się zdaje - dotyczy rzeczy wielkich" - tak stwierdził Arystoteles. Co to znaczy, że powinna dotyczyć rzeczy wielkich? Starożytny filozof wyjaśnia to, odwołując się do doskonałości etycznych...
 
ks. Piotr Prusakiewicz CSMA
Wydaje mi się, że dziś człowiek pragnie doświadczać bliskości Pana Boga. Dlatego trzeba mu nieustannie przypominać o Jego obecności nie tylko w kościele pod postacią chleba i wina, ale również w każdej sytuacji jego życia. Trzeba zwrócić uwagę na Boga, który nie jest magikiem, nie spełnia naszych zachcianek. To nie jest tak, że Bóg załatwia sprawy, z którymi ja sobie nie poradziłem. 

Z o. Józefem Witko OFM o modlitwie o uwolnienie i uzdrowienie, dzięki trwającej wciąż peregrynacji figury św. Michała Archanioła po Polsce, rozmawiał ks. Piotr Prusakiewicz CSMA 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS