logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Skauci Europy na Świętym Krzyżu
 


W dniach 22-25 września 2016 roku wędrownicy i instruktorzy Skautów Europy w Polsce będą już po raz 23 wędrowali do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich. 
 
Męska przygoda i duchowe rekolekcje w drodze. Te dwa aspekty są nieodłącznymi cechami, charakterystycznymi charyzmatu Skautów Europy, które przyciągają do nich co raz więcej mężczyzn w różnym wieku na coroczną wędrówkę na Święty Krzyż. W tym roku będzie ich ponad 400. Wędrować będą wspólnie pod hasłem „Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest” (Ef 4,5).
 
Tradycyjnie już od 23 lat, członkowie męskiego nurtu Skautów Europy mający powyżej 17 roku życia - czyli wędrownicy - oraz szefowie (instruktorzy) pielgrzymują na Święty Krzyż trzema trasami – trasą św. Jacka rozpoczynającą się w Kałkowie, św. Emeryka zaczynającą się w Łagowie oraz św. Wojciecha mającą swój początek w Modliborzycach. W czwartek wieczorem wędrownicy spotykają się na miejscu rozpoczęcia swojej trasy. Przez piątek i sobotę wędrują do Nowej Słupi, gdzie, około południa, spotykają się już w komplecie i wspólnie uczestniczą w Eucharystii. Następnie, na polu przed wejściem na Święty Krzyż ma miejsce tzw. Wielka Biesiada, w czasie której kręgi szefów swoimi scenkami rywalizują o specjalną nagrodę, tzw. Topór Ekspresji. Sobotnim wieczorem ma miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w czasie której wędrowcy wchodzą na górę Święty Krzyż. Tam ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Jeszcze sobotniej nocy, przed sanktuarium, odbywa się obrzęd Wymarszu Wędrownika, w czasie której młody mężczyzna, zostaje Harcerzem Rzeczypospolitej. „Czy chcesz pozostać mężny i skromny, nie być niewolnikiem swoich kaprysów ani mód i błędów współczesności i zachować przez całe życie ducha ubóstwa?” „Czy wiesz, że Harcerz Rzeczypospolitej nigdy nie przestaje pracować nad sobą i nigdy nie uważa, że już wszystko osiągnął?” To tylko niektóre z zobowiązań i pytań, które można usłyszeć w trakcie tego obrzędu.
 
W niedzielę następuje jeszcze wspólna Eucharystia w Sanktuarium, konferencja zaproszonego gościa oraz spotkania namiestnictw dla szefów poszczególnych gałęzi – wilczków, harcerzy i wędrowników, w czasie których są omawiane bieżące sprawy stowarzyszenia.
 
W tym roku, z inicjatywy namiestnika wędrowników Piotra Bogusza HR na pielgrzymkę na Święty Krzyż zaproszeni są również ojcowie chłopców działających w strukturach Skautów Europy. Zgłoszonych jest ich blisko 60.
 
Wędrówka na Święty Krzyż jest szczególnym czasem, w czasie którego mężczyźni w różnym wieku wspólnie stawiają czoła trasie, pogodzie i noclegowi pod namiotem, dzięki czemu przeżywają wspólną przygodę w duchu jedności i braterstwa. Jasno określony cel wędrówki, teksty rozważań codziennej modlitwy, Eucharystie, Droga Krzyżowa i adoracja nadają temu czasowi wymiar nadprzyrodzony, który z Bożym błogosławieństwem, wydaje dobre owoce w nadchodzącym roku formacji wędrowniczej i służby instruktorskiej.
 
Żeńska gałąź Skautów Europy miała swoją pielgrzymkę tydzień temu. W dniach 16 – 18 września 2016 ok. 150 przewodniczek pielgrzymowało do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. 
 
Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego zwane też Skautami Europy jest organizacją wychowawczą pożytku publicznego oraz organizacją uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski na równi z innymi wspólnotami i stowarzyszeniami katolickimi. Rozwija się ono bardzo dynamicznie na tle innych ruchów, zarówno katolickich, jak i harcerskich, w Polsce. Obecnie liczy ok. 4500 członków, co stanowi przyrost o około 300 proc. w ciągu 5 lat. Celem Skautów Europy jest pomoc rodzinom katolickim w integralnym wychowywaniu dzieci i młodzieży, zarówno w aspekcie ludzkim, jak i nadprzyrodzonym. Idea wychowawcza oparta jest o  trzy filary: tradycyjną pedagogikę skautową, wiarę katolicką i jedność Europy chrześcijańskiej. Praca wychowawcza odbywa się w dwóch odrębnych nurtach: harcerek i harcerzy.

Więcej informacji: www.skauci-europy.pl
 
 
Tomasz Podkowiński