logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Filip Surma
Sport i plotki
Wydawnictwo Rafael
 



Z Filipem Surmą o kulisach wywiadu z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem na temat sportu, rozmawia Judyta Syrek
 
 Na rynku ukazała się właśnie książka „Więcej sportu” - wywiad z kard. Dziwiszem. To pierwsza tak obszerna wypowiedź ks. Kardynała, a temat jest zaskakujący. Zacznijmy więc od pogłoski, która mnie bardzo zaskoczyła. Czy to prawda, że kard. Dziwisz był kapelanem Lazio Rzym?
 
To samo pytanie zadawaliśmy sobie przed wywiadem i było ono jednym z powodów, dla którego chcieliśmy porozmawiać z ks. Kardynałem. W ubiegłym roku, kiedy mój redakcyjny kolega Grzegorz Milko, przy okazji komentowania pierwszoligowych derbów piłkarskich Lazio-Roma zapytał mnie, czy może powiedzieć na antenie, iż ks. Kardynał jest kibicem i kapelanem Lazio. Pomyślałem wtedy, że dla pewności najlepiej zadzwonić do krakowskiej Kurii i zapytać czy to prawda. Zanim jednak wykręciliśmy numer do kurii, stwierdziliśmy, że warto przy tej okazji umówić się na szerszy wywiad z ks. Kardynałem i dowiedzieć się, jak wielką rolę Kościół, a także Jego Eminencja przywiązuje do sportu. Dzięki aktywnemu wsparciu ks. Roberta Nęcka, Rzecznika Kurii Metropolitalnej i ks. Dariusza Rasia, Sekretarza Metropolity, udało się nam uzyskać zgodę ks. Kardynała Stanisława Dziwisza na udzielenie telewizyjnego wywiadu dla stacji CANAL+.
Powyższe pytanie oczywiście padło w naszej rozmowie i dzisiaj mogę potwierdzić, że prawdą jest, iż kardynał Dziwisz sympatyzuje z Lazio, ale nie tylko, bo był też kibicem Romy, w czasach, kiedy grał tam Zbigniew Boniek.
 
Komu kibicował kardynał Dziwisz podczas słynnego spotkania Wisły Kraków z Lazio Rzym? Podobno wtedy poróżnił się z Janem Pawłem II, który zdecydowanie opowiedział się za Wisłą.
 
Myśleliśmy z Grzegorzem tak samo jak ty. Okazało się jednak inaczej – kardynał Dziwisz kibicował wtedy polskiemu zespołowi, gdyż zwyciężyły względy patriotyczne. Z perspektywy czasu cieszę się, że zadaliśmy to pytanie, bo plotki nie mają często odzwierciedlenia w rzeczywistości i niepotrzebnie funkcjonują wśród kibiców.
Plotką okazała się też powtarzana historia z budową basenu. W wielu mediach mówiło się, że kiedy Jan Paweł II został wybrany na Stolicę Piotrową i poprosił o wybudowanie basenu, to sprzeciwili się temu watykańscy urzędnicy, na co Papież miał rzekomo odpowiedzieć, że nowe konklawe będzie kosztowało więcej. Okazało się jednak, że  Papież w ten sposób się nie wyraził, chociaż wydawać się może, że byłoby to w jego stylu. Bardzo się cieszę, że te pytania padły i że znaleźliśmy na nie prawdziwe odpowiedzi.
 
Czy kardynał Dziwisz jest fanem tylko piłki nożnej, czy też interesują go inne dyscypliny?
 
Kardynał jest fanem sportu w ogóle i nie tylko się nim interesuje, ale również od czasu do czasu go uprawia. Dowiedzieliśmy się, że kardynał Dziwisz tej zimy jeździł na nartach w Białce Tatrzańskiej, niedawno był też na meczu hokeja w Nowym Targu. Sympatia do hokeja bierze się stąd, że sam w młodości uprawiał tę dyscyplinę. 
Ponadto, Ksiądz Kardynał lubi czytać gazety sportowe zwracając szczególną uwagę na wyniki.
 
A czy Jan Paweł II również czytał gazety sportowe?
 
Z tego co udało nam się dowiedzieć, kardynał Dziwisz komentował wyniki z Janem Pawłem II.
 

 
 
1 2  następna
Zobacz także
Bartłomiej Kucharski OCD

Spotykając się z biedą i poszukiwaniami poszczególnych ludzi mam wrażenie, że największa szansa spoczywa w zrozumieniu naszych czasów. Jednak również tutaj dostrzegam istnienie wielu pozytywnych stron. Kto doświadcza wewnętrznej pustki, temu często łatwiej otworzyć się na głębszą relację do Boga niż komuś, kto jest pełen różnych religijnych przyzwyczajeń. (..) Przemoc i moralna dekadencja to zjawiska tragiczne, ale nie mogą sprawić, aby Bóg stał się wobec nich bezradny. On działa w ludzkich wnętrzach nawet w najbardziej mrocznych okolicznościach.

 

Z o. Wilfridem Stinissenem, szwedzkim karmelitą bosym, pisarzem i wybitnym znawcą duchowości karmelitańskiej, rozmawiał o. Bartłomiej Kucharski OCD

 
Bartłomiej Kucharski OCD
Na trzy miesiące przed otwarciem 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w mieście Quebec, chciałbym zapoznać czytelników w Polsce z ostatnim etapem przygotowań do tego ważnego wydarzenia w życiu Kościoła Powszechnego...
 
ks. Wojciech Przybylski

Wielu wierzących swoją przynależność do parafii traktuje na zasadzie kogoś, kto siedzi w wygodnym fotelu, patrzy i krytykuje. I na tym ich rola się kończy. Pozycja wygodna, nic nie kosztuje. Parafia jest dla nich czymś odległym, nie identyfikują się z nią. Słaba wiara, która korzeniami sięga rodzinnego domu, religijne lenistwo, obojętność, krytyka, za którą stoi przykrywanie swoich słabości, brak wiedzy religijnej, pogląd, że parafia to sprawa księży, traktowanie parafii jak firmy usługowej: daję i żądam, wymagam - oto niektóre powody braku identyfikacji. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS