logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święć się imię Twoje
Wydawnictwo Homo Dei
 


strona główna książki

Wydawca: Homo Dei
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-62579-16-7
Format: 148×210
Rodzaj okładki: miękka
cena: 26.00 zł

 

Uzdrawianie samooceny

Wszelkie uzdrowienie dokonuje się za sprawą słowa Bożego. Żyjąc nim, uciekamy z niewoli słowa, które niszczy. Kiedy Pan nas stwarzał, wzorem był On sam - Jego obraz i podobieństwo. Możesz się napawać pięknem krajobrazu, zachwycać cudownymi zachodami słońca, czuć się uniesiony artyzmem dzieł sztuki, ale bez względu na ich czar, nic z całego stworzenia nie przypomina Boga tak bardzo jak ty. W Piśmie Świętym czytamy: Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili (Ef 2, 10). Nawet kiedy dopuszczamy się najcięższych grzechów, pozostajemy cudownym dziełem Boga. Cóż za odkrycie!

Pan nie tylko mówi nam, że stworzył nas na swój obraz i podobieństwo, ale także co do nas czuje: Nie lękaj się, bo cię wykupiłem (…), ponieważ drogi jesteś w moich oczach, nabrałeś wartości i Ja cię miłuję (Iz 43, 1.4). Jak się czujesz w obecności kogoś, kto stale ci powtarza, że jesteś cenny w Jego oczach? Bóg mówi: Ukochałem cię odwieczną miłością (Jr 31, 3). Ta miłość obejmuje wszystkie twoje emocje. Trzysta sześćdziesiąt sześć razy w roku Bóg zachęca, abyś się nie lękał; mówi, że nie doznasz wstydu (por. Ps 71, 1), że nas obroni i wyswobodzi (por. Ps 109, 21), że jesteśmy źrenicą Jego oka (por. Ps 17, 8), że zatriumfuje. Kiedy zagłębimy się w lekturze Pisma Świętego, znajdziemy setki zapewnień o niegasnącej miłości Boga. Słowa wypowiedziane przez samego Chrystusa z pewnością stanowią kwintesencję tego poglądu: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3, 16).

Niezwykle często pomiędzy słowem wypowiadanym przez Boga a naszym spojrzeniem na nas samych rozciąga się przepaść. Pan mówi, że zostaliśmy odkupieni, a my uważamy się za straconych; mówi, że nas kocha odwieczną miłością, a my nic nie czujemy; mówi, że jesteśmy cenni w Jego oczach, a my sądzimy, że nie mamy dla Niego żadnej wartości; mówi, że da nam nowe serce i nowego ducha, a nam się zdaje, że nic nie może dla nas uczynić.


Zobacz także
Dariusz Piórkowski SJ
Przypowieść o synu marnotrawnym, ojcu i starszym bracie jest rozwinięciem wcześniejszych obrazów o odnalezionej owcy i drachmie. Razem tworzą zwartą całość. Ponieważ Jezus zwraca się do celników i grzeszników oraz do zgorszonych faryzeuszów i uczonych w Piśmie, nie powinniśmy być zdziwieni taką kolejnością narracji. Owca zgubiła się, odłączając się od stada, podczas gdy drachma zapodziała się w domu. Dlatego w dalszej części opowieści pojawiają się dwaj różni synowie. 
 
dr Piotr Kwiatek OFMCap
Nie tak dawno światowe media obiegła informacja o 25-letniej Amerykance, Amandzie Clayton ze stanu Michigan, która „miała szczęście” wygrać milion dolarów na loterii. Niestety, kilka miesięcy po tym tak „cudownym” wydarzeniu tragicznie zmarła – najprawdopodobniej z przedawkowania narkotyków… 
 
Anna Matusiak

"Pamiętaj, abyś dzień święty święcił!" - nakazuje Bóg w trzecim przykazaniu Bożym. "W niedziele i święta we Mszy świętej pobożnie uczestniczyć!" - nakazuje Kościół święty w drugim przykazaniu kościelnym. "Świętowanie chrześcijańskiej niedzieli pozostaje kluczowym elementem chrześcijańskiej tożsamości" - stwierdza Ojciec Święty Jan Paweł II w Liście apostolskim Dies Domini (nr 30).

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS