logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sympozjum o męczennikach z Pariacoto w Dąbrowej Górniczej
 


W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej w dniu 4 czerwca 2016 r. odbyło się sympozjum popularno - naukowego o franciszkańskich męczennikach – bł. o. Michale Tomaszku i o. Zbigniewie Strzałkowskim, którzy zostali zamordowani przez terrorystów z Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak” w Pariacoto, w Peru. Głównymi organizatorami sympozjum byli oo. Franciszkanie z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu i Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
 
O. mgr Radosław Kramarski, proboszcz parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej, jako gospodarz sympozjum serdecznie powitał JE. ks. bpa ordynariusza diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka i przedstawił prelegentów sesji: o. prof. dr. hab. Zdzisława Gogolę z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i o. dra Marka Augustyna z Wrocławia. Pozdrowił również wszystkich zaproszonych gości i przedstawicieli władz miasta oraz Małgorzatę Majewską, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia .
 
Ks. bp Grzegorz Kaszak podziękował proboszczowi i władzom miasta za piękną inicjatywę i pomysł zorganizowania sympozjum, przypomniał jakie wspaniałe postacie ma Kościół polski, oraz życzył, aby przykład franciszkańskich męczenników z Peru pociągał wszystkich i umacniał w rozwiązywaniu codziennych problemów.
 
Pierwszym prelegentem był o. prof. dr. hab. Zdzisław Gogola, który przedstawił, w jaki sposób powstała misja w Peru, nawiązał także do tragicznej, męczeńskiej śmierci o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.
 
W swojej prelekcji o. Marek Augustyn przedstawił cierpienie i męczeństwo franciszkańskich misjonarzy w jedności z Chrystusem. Zwrócił uwagę, że moc do heroicznych czynów o. Michał i o. Zbigniew czerpali z Eucharystii, pozostawali każdego dnia w postawie ofiarności dla Boga i człowieka. O. Marek Augustyn przedstawił także szczegółowo dramat męczeńskiej śmierci misjonarzy Franciszkanów.
 
O. mgr Radosław Kramarski w swojej konferencji przybliżył uczestnikom sympozjum sens beatyfikacji i kanonizacji. Wskazał, że franciszkańscy męczennicy z Pariacoto ponieśli śmierć męczeńską, zamordowani przez terrorystów „Świetlisty Szlak” z powodu pogardy dla wiary chrześcijańskiej. O. Radosław mocno zaakcentował, że błogosławieni męczennicy z Peru są ponad wszelkimi podziałami narodowości, rasy, pozycji i statusu społecznego.
 
Na zakończenie sympozjum, w swoim krótkim wystąpieniu o. prof. Zdzisław Gogola, przedstawił unikatowy charakter Kroniki Franciszkanów w Gołonogu w latach 1957-1973.
 
Pełne wartościowych treści sympozjum popularno – naukowe o męczennikach z Pariacoto zakończył dokumentalny film, zrealizowany przez TVP o życiu i działalności o. Zbigniewa i o. Michała, aż po ich męczeńską śmierć i beatyfikację. Wystawa o błogosławionych ubogaciła to szczególne wydarzenie.
 
Sympozjum zorganizowane przez ojców Franciszkanów, władze miasta i Pałac Kultury Zagłębia wpisuje się pięknymi zgłoskami w obchody 100. rocznicy otrzymania przez Dąbrowę Górniczą praw miejskich.
 
Jerzy Mickiewicz
foto: Jerzy Mickiewicz
www.franciszkanie.pl