logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Stefan Kornas
Transplantacja – dar nowego życia
Obecni
 


Akceptowana metoda ratowania życia

W dawnych wiekach przeszczepianie narządów zaliczano do fikcji, mitu i chimery. Od kilkudziesięciu zaś lat istnieje samodzielna dyscyplina medyczna – transplantologia. Zajmuje się ona przeszczepianiem komórek, tkanek i narządów oraz analizuje wszystkie problemy kliniczne występujące przy takich zabiegach operacyjnych. Przeszczepianie narządów stało się obecnie na świecie powszechnie akceptowaną metodą ratowania życia chorych ludzi. Postęp wiedzy i technologii medycznej spowodował, że ryzyko zabiegów jest coraz mniejsze, a wyniki coraz lepsze. W Polsce nie różnią się one od wyników uzyskiwanych przez inne ośrodki transplantacyjne w Europie i świecie.

Problemem natomiast w naszym kraju, podobnie jak w innych, jest brak dawców. Wydaje się, iż są dwie przyczyny tego zjawiska. Pierwszą stanowi niedostateczne uświadomienie środowiska medycznego i społeczeństwa co do możliwości faktycznego zwiększenia liczby pobrań tkanek i narządów od osób zmarłych oraz niektórych tkanek i narządów od żywych dawców. Drugą przyczyną mogą być mało precyzyjne akty prawne, pełne luk i wzbudzające kontrowersje. Wolno mniemać, że ta sytuacja u nas znacznie się poprawi dzięki uchwalonej 26 października 1995 roku ustawie o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Wspomniany dokument porządkuje sprawę przeszczepiania narządów w celach leczniczych.

Niniejsza refleksja o przeszczepianiu narządów ma na celu: syntetyczne przekazanie podstawowej wiedzy na temat transplantologii; rewizję dotychczasowego rozumienia niektórych chorób jako nieuleczalnych. Transplantacja narządów bowiem jako metoda leczenia pozwoliła wielu osobom pozbawionym własnych narządów żyć długie lata i w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Określenie i rodzaje przeszczepów

Transplantacje, czyli przeszczepy narządów, oznaczają „zabieg medyczne polegające na przeniesieniu tkanki lub narządu z jednego osobnika na drugiego albo w ramach jednego organizmu na inne miejsce, wykonywane w celach leczniczych” . Podejmowanie takich działań stało się możliwe dzięki rozwojowi chirurgii naczyń krwionośnych, zrozumieniu mechanizmów immunologicznych w organizmie, odkryciu antygenów zgodności tkankowej oraz wprowadzeniu do terapii leków immunosupresyjnych – hamujących proces wytwarzania przeciwciał i komórek odpornościowych.

Współczesna transplantologia rozróżnia następujące rodzaje przeszczepów:

1. przeszczepy autologiczne – autoprzeszczepy (własnopochodne), gdy dawcą jest ten sam człowiek, jak na przykład przeszczepianie własnej skóry w przypadku oparzenia;
2. przeszczepy izogeniczne – izotransplantacje, gdy dawcą i biorcą są jednostki identyczne genetycznie (bliźnięta jednojajowe);
3. przeszczepy allogeniczne – homotransplantacje, czyli w ramach tego samego gatunku – z człowieka na człowieka;
4. przeszczepy ksenogeniczne – heterotransplantacje (obcogatunkowe), tzn. między osobnikami z różnych gatunków, np. ze zwierzęcia na człowieka;
5. alloplastyka – przeszczepy z niebiologicznych materiałów, czyli wszczepia się człowiekowi materiały z metalu lub tworzyw sztucznych, spełniających w organizmie funkcje protezy.

Wszystkie rodzaje zabiegów transplantacyjnych służą ratowaniu życia ludzkiego, przedłużaniu jego egzystencji, a nawet poprawianiu jakości – komfortu życia u osób, które poddały się takiej terapii. Znaczenie tej metody leczniczej staje się dopiero wtedy bardziej zrozumiałe, gdy poznamy w zarysie historię przeszczepów i uzyskamy ogólną informację o obecnych efektach przeszczepiania narządów.

Historia przeszczepów i aktualny ich stan

Człowiek od bardzo dawna pragnął utracone lub zniszczone chorobą organy zastępować zdrowymi. Świadczą o tym choćby pochodzące z XIII wieku pierwsze wzmianki o udanym przeszczepieniu narządów. Podane są one w formie legendy w życiorysie świętych męczenników – lekarzy Kosmy i Damiana, którzy mieli w cudowny sposób wymienić chorą nogę na zdrową, pobraną od zmarłego. Ten pomyślny zabieg utrwalono na licznych obrazach przechowywanych w wielu krajach. W następnych wiekach spotyka się analogiczne wiadomości o przeszczepach, chociaż nie znajdowały one potwierdzenia w średniowiecznej sztuce lekarskiej. Dopiero w czasach nowożytnych i współczesnych do terapii niektórych schorzeń wprowadzono metodę chirurgicznego przeszczepiania żywej tkanki z jednego organizmu na drugi. Pierwszy taki zabieg na skórze poprzez operację wolnego przeszczepu wykonał w 1840 roku włoski chirurg F. Boronio w warunkach doświadczalnych na zwierzęciu. „Wolny przeszczep skóry jest to obszar skóry całkowicie odcięty od tkanki macierzystej i służący do pokrycia ubytków w skórze lub jako materiał do rekonstrukcji lub plastyki różnych tkanek”. Potem przeprowadzano dalsze doświadczenia nad przeszczepianiem skóry, tkanek i narządów u zwierząt i ludzi.
 
1 2 3  następna
Zobacz także
Dariusz Kowalczyk SJ
Jan Paweł II pragnął Polski – była dla niego wartością, o którą warto walczyć, dla której warto się poświęcać. Trzeba to podkreślić, gdyż dziś nie wystarczy pytać: jaka Polska? Dziś najpierw trzeba zapytać: czy Polska? Czy chcemy dziś Polski suwerennej? Dzisiaj bowiem nie dla wszystkich – niestety – jest to oczywiste. Papież Polak był patriotą, pragnął Polski niepodległej i wolnej, solidarnej i wiernej swoim katolickim korzeniom.
 
Dariusz Kowalczyk SJ
Wśród różnych głosów w sprawie religii w szkole i wliczania oceny z tego przedmiotu do średniej zwrócił moją uwagę tekst Jana Hartmana (Dziennik, 21.08.2007). Autor stwierdza, że "zasadniczą kwestią w sprawie stopnia z religii na świadectwie i wliczania go do średniej jest niezgodność tych praktyk z zasadami liberalnej demokracji i z konstytucją"...
 
Dariusz Kowalczyk SJ
Zdarza się, że ludzie znajdują się w konflikcie tylko dlatego, że nie potrafili odnaleźć perspektywy drugiej osoby, zaakceptować jej i zgodzić się na to, że można spojrzeć na tę samą sytuację inaczej. Być może sam doświadczasz takich sytuacji, w których oczekujesz, aby ktoś postawił się na Twoim miejscu z nadzieją, że wtedy dopiero będzie w stanie zrozumieć Twój punkt widzenia
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS