logo
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Twajcie w tym świętym dziedzictwie... Wystawa w Muzeum Tradycji Niepodległościowych
 


Od 29 czerwca br. do końca stycznia 2017 roku, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, można oglądać wystawę zatytułowaną: „Trwajcie w tym świętym dziedzictwie… – 1050. rocznica Chrztu Polski na ziemiach Archidiecezji Łódzkiej”.
 
– „Motywem przewodnim wystawy jest 1050. rocznica przyjęcia Chrztu przez Polskę. Ekspozycja wpisuje się tym samym w bardzo szeroko pojęte i różnorodne w charakterze, obchody historyczne i religijne na terenie województwa łódzkiego.” – mówi Piotr Machlański, Dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
 
Wystawa podzielona jest na następujące zagadnienia:
 
– ziemie polskie w kształtującej się cywilizacyjnie Europie i związki z powstającymi państwami chrześcijańskimi we wczesnym średniowieczu.
– chrzest Polski i jego znaczenie dla powstania naszej państwowości.
– materialne przejawy obecności religii chrześcijańskim i struktur Kościoła na obszarze Polski środkowej od XII do XVIII wieku.
– kształtowanie się życia religijnego społeczności rzymskokatolickiej w Łodzi, na tle rozwoju przemysłowego miasta w XIX i XX wieku o złożonej strukturze wyznaniowej.
– „Łódź Piotrowa”: przykłady z dziejów parafii diecezji łódzkiej od 1920 do czasów współczesnych; znaczenie kultu błogosławionych i świętych w kreowaniu kultu religijnego w naszym regionie.
 
Organizatorem wystawy jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w ścisłej współpracy z Kurią Archidiecezji Łódzkiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum i Archiwum Archidiecezji Łódzkiej, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Oświaty w Łodzi, Muzeum Modlitewnika Polskiego im. sb. Wandy Malczewskiej w Parznie, z Parafii NMP Królowej i Św. Aleksego w Tumie, z Parafii Św. Józefa w Łodzi i zbiorów własnych Muzeum.
 
– „Ekspozycja skierowana jest do mieszkańców Polski i regionu łódzkiego, a szczególnie mieszkańców naszego miasta.” – podkreśla dyrektor muzeum.
 
 
www.archidiecezja.lodz.pl 
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama