logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uczymy się Polski
 


4. Pielgrzymka Środowiska Narodowego odbyła się w sobotę, 1 kwietnia na Jasnej Górze. W sanktuarium zgromadzili się przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego i wielu różnych organizacji patriotycznych. Obecni byli: Bartosz Berk, prezes Młodzieży Wszechpolskiej oraz Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego i prezes honorowy Młodzieży Wszechpolskiej. 
 
W tym roku rozszerzono formułę spotkania, by mogli w nim uczestniczyć przedstawiciele innych organizacji narodowych oraz osoby niezrzeszone, również reprezentujące starsze pokolenie. Szczególnym gościem pielgrzymki była 101-letnia Maria Mirecka-Loryś, nestorka przedwojennego ruchu narodowego. 
 
„Jest to 4. pielgrzymka tego rodzaju organizowana przez Młodzież Wszechpolską. Do tej pory ta pielgrzymka odbywała się w formule Pielgrzymki Młodzieży Narodowej, natomiast w tym roku postanowiliśmy pójść trochę dalej, rozszerzyć formułę tego wydarzenia. Uważamy, że jest to bardzo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy niestety mamy do czynienia, zwłaszcza w krajach zachodu, z próbą rugowania katolicyzmu z przestrzeni publicznej, z próbą rugowania religijności ze świadomości, i narodów jako całości i poszczególnych jednostek, uważamy, że przypominanie o tym chrześcijańskim dziedzictwie, które zbudowało Europę, o tym katolickim dziedzictwie, które zbudowało Polskę, ponieważ nie oszukujmy się polskości od katolicyzmu oddzielić niepodobna, jest kluczowe. I to ma na celu nasza dzisiejsza akcja. Przychodzimy tutaj w celu modlenia się, w celu proszenia Boga o błogosławieństwo i pragniemy także zauważać, jaką wagę ma katolicyzm w dzisiejszym świecie” – wyjaśnił na wstępie Mateusz Pławski, rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej podczas zorganizowanego przed pielgrzymką briefingu dla mediów. 
 
„Chcemy, aby wszyscy narodowcy, niezależnie od wieku, mogli tutaj z nami pielgrzymować, modlić się, klęczeć przed Cudownym Obrazem Matki Bożej i prosić Ją o łaski dla siebie, dla naszego narodu – powiedział Bartosz Berk, prezes Młodzieży Wszechpolskiej – My jako Młodzież Wszechpolska zawsze mocno podkreślaliśmy, że jesteśmy organizacją, która odwołuje się do wiary, która na pierwszym miejscu, i to też zapisaliśmy w naszym Kodeksie Wszechpolaka, stawia prawo Boże. Chcemy wszelkimi środkami dążyć do wzrostu duchowego, moralnego naszej ojczyzny z poszanowaniem jednak praw Bożych”. 
 
Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem zorganizowanym na jasnogórskich błoniach. Młodzież ustawiła się w równych szeregach. Na przedzie reprezentanci trzymali proporce Młodzieży Wszechpolskiej i biało czerwone flagi. Gdy na małej scenie ustawionej przy murach klasztoru stanęła Maria Mirecka-Loryś, odśpiewano hymn młodych. Najpierw słowo do zgromadzonych skierował Bartosz Berk, następnie głos przekazano gościowi. Zanim przemówiła bardzo poruszona widokiem młodzieży pani Maria, wszyscy trzykrotnie wykrzyknęli: „Czołem pani kapitan – czołem!”. 
 
„Chcę powiedzieć, jaka jestem wzruszona, jaka jestem radosna, jaka jestem dumna. Nie spodziewałam się, że ja tyle zastanę tu kolegów i koleżanek, bo ja jestem chyba najstarsza, przeszło 100 lat, i jestem z lwowskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Jestem w kontakcie ze Lwowem i przekazuję wam najserdeczniejsze pozdrowienia i życzenia, żebyście tkwili w tym właśnie duchu narodowym. Szczęść wam Boże!” – mówiła Maria Mirecka-Loryś. „Cieszę się, że będę mogła przekazać do Lwowa, jak tu jesteście zgrani, zrzeszeni i w tak licznej liczbie tu jesteście. Bóg wam zapłać za to” – dodała. Na zakończenie zabrzmiał hymn narodowy. 
 
O godz. 16.45 Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp senior diec. rzeszowskiej Kazimierz Górny. 
 
Młodzież powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. „Dziękujemy za to wszystko, co robicie dla ojczyzny, dla Kościoła, dla człowieka – podkreślił podprzeor – Jakże muszą być dumni z was, młodzi przyjaciele, wasi rodzice, katecheci, kapłani, z którymi się spotykacie (…) Od was zależy przyszłość tej ojczyzny, bo przecież wy za ileś lat przejmiecie wiele funkcji w ojczyźnie”. 
 
„Dzieje ojczyzny, naszej matki, nie mogą być zapomniane, jeśli chcemy budować przyszłość Polski” – podkreślił w homilii bp senior Kazimierz Górny. „Przychodzimy tutaj w pielgrzymce, jak czynili to nasi ojcowie i praojcowie, aby zrozumieć ducha polskiego, nasze narodowe posłannictwo” – zaznaczył. 
 
„Otrzymałem zaproszenie do udziału w pielgrzymce, podczas której pragniecie podziękować Królowej Polski za opiekę i prosić o siłę do budowania wielkiej Polski, zawsze wiernej Bogu. Zatem moi drodzy młodzi, miejcie odwagę marzyć o wielkich rzeczach!” – powiedział biskup senior. 
 
„Dzieje naszego narodu związane są nierozerwalnie z krzyżem Chrystusa Pana. Polska przypomina całej Europie chrześcijańskie korzenie i wspólne dziedzictwo. Zawsze brońmy krzyża” – mówił do młodych bp senior Kazimierz Górny. 
 
W dalszym programie tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę znalazły się: spotkanie w Sali o. Kordeckiego (posłuchaj: cz. 1, cz. 2, cz. 3, cz. 4) oraz Apel Jasnogórski, który poprowadził o. Jan Poteralski. Na zakończenie młodzież przeszła w zwartym marszu z pochodniami pod Pomnik Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com