logo
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uliczne jasełka po raz dziewiąty. Orszak Trzech Króli wyruszy pod hasłem ”Pokój i dobro”
 


Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wspólne kolędowanie oraz wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem.
 
Jak informuje Fundacja „Orszak Trzech Króli” w tym roku zgłosiło się 515 polskich miast. Orszaki, oprócz sześciu krajów europejskich, wyruszą także w Ameryce Północnej (Chicago, Nowy Jork), Ameryce Południowej (Ekwador) i Afryce (Rwanda). W archidiecezji warszawskiej uliczne jasełka pojawią się w ponad 10 miastach, w tym m.in. w Grójcu, Nadarzynie, Górze Kalwarii, Warce, Ożarowie Mazowieckim czy Łomiankach.
 
Największy spośród wszystkich tegorocznych Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy. Jasełka rozpoczną się 6 stycznia w samo południe modlitwą Anioł Pański na Placu Zamkowym, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. Następnie barwny korowód przejdzie Krakowskim Przedmieściem i ulicą Królewską na Plac Piłsudskiego. Tam trzej Mędrcy wraz z mieszkańcami stolicy oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. Podobnie jak w ubiegłych latach na trasie będą rozgrywane sceny biblijne, w tym roku będzie to m.in. Stworzenie Świata. Swoją pomoc przy organizacji tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Warszawie zaoferowali wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, którzy w lipcu angażowali się w Dni w Diecezjach.
 
W ubiegłych latach warszawski Orszak gromadził dziesiątki tysięcy osób, które wędrowały za Gwiazdą, śpiewając kolędy. W ten sposób kultywowana jest polska tradycja wspólnego śpiewania kolęd. W Orszaku nie ma obserwatorów, ale każdy uczestnik staje się aktorem. Pomagają w tym charakterystyczne rekwizyty Orszaku – królewskie korony. Organizatorzy przygotowali ich w tym roku 700 tys., a także 350 tys. śpiewników, które trafiły już do wszystkich orszakowych miejscowości. Udostępnili również na swojej stronie internetowej dwie aplikacje: wersję elektroniczną śpiewnika oraz „Orszak Trzech Króli”, która zawiera informacje o starcie i mecie wszystkich orszaków wraz z mapami. Aplikacje powstały jedynie dla systemu operacyjnego android.
 
Co roku Orszakowi towarzyszy inne hasło, w tym roku są to słowa franciszkańskiego pozdrowienia „Pokój i Dobro”, do którego odniósł się prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w pozdrowieniach skierowanych do wszystkich uczestników. „Słowa franciszkańskiego pozdrowienia towarzyszące w tym roku Orszakowi Trzech Króli wskazują na bardzo ważne wartości, o które powinien zabiegać każdy człowiek. Troska o nie przejawia się też w obszarze ochrony natury. Do powzięcia tej odpowiedzialności zachęca nas również Papież Franciszek, który odwiedził naszą Ojczyznę podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – podkreśliła para prezydencka.
 
Inicjatywa organizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez stowarzyszenie „Sternik” i właśnie na szkolnej scenie z udziałem wszystkich dzieci odbyły się po raz pierwszy w 2005 roku. Trzy lata później przeniesiono je na deski warszawskiego teatru Buffo, a w 2009 roku jasełka przerodziły się w orszak idący ulicami miasta.
 
KAI/ orszak.org
www.archwwa.pl 
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama