logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Upoważnienie do udzielania Komunii świętej
materiał własny
 


Upoważnienie do udzielania Komunii świętej

Kto może pozwolić osobom świeckim i zakonnym do rozdawania Komunii świętej?

Ordynariusz diecezji (biskup miejscowy) lub upoważniony przez niego kapłan mogą wyznaczyć wyraźnie i imiennie odpowiednio przygotowaną osobę świecką lub zakonną do rozdawania wiernym Komunii świętej. Przy wyborze osoby biskup miejscowy możliwie uwzględnia następującą kolejność: lektor, alumn Wyższego Seminarium Duchownego, zakonnik, zakonnica, katecheta, zwyczajny wierny.

Ordynariusz miejsca może również powierzyć kapłanom władzę wyznaczania nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Wówczas upoważniony kapłan może jednorazowo, w przypadku konieczności, wybrać odpowiednią osobę i zlecić jej udzielanie Komunii. Kapłan nieupoważniony przez biskupa nie może powierzyć tego zadania nawet w przypadku konieczności.

W zakonach męskich i żeńskich biskup może przyznać prawo udzielania Komunii przełożonemu lub przełożonej albo ich zastępcom. Mogą oni zanosić ją także chorym, którzy przebywają w obrębie domu zakonnego.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
W którym roku narodził się Jezus Chrystus?
 
Jacek Królikiewicz

Post stosowano już w czasach starożytnych. Grecy i Rzymianie odmawiali sobie niektórych potraw, aby ustrzec się od wpływów demonicznych albo wzmóc swoje siły fizyczne. Muzułmanie pościli przez jeden miesiąc w roku, powstrzymując się od jedzenia przed zachodem słońca. Żydzi pościli dwa razy w tygodniu: w poniedziałek i w czwartek, a raz w roku obowiązywał ich post ścisły – w święto zwane Dniem Sądu.

 
Beata Kolek, Anna Dąbrowska

Jeżeli ktoś nie ma grzechu ciężkiego, to myślę, że wystarczy spowiadać się, powiedzmy, w przedziale od miesiąca do kwartału. Spowiedź raz do roku to trochę za rzadko. Pamiętajmy, że ten sakrament nie tylko oczyszcza, ale i odświeża wiarę, ma moc uzdrawiającą.

 

Z o. prof. Janem Andrzejem Kłoczowskim, dominikaninem, filozofem religii, rozmawiają Beata Kolek i Anna Dąbrowska

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS