logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Warszawa. Św. Maksymilian i stolica.
 


Warszawa jest szczególnie związana ze św. Maksymilianem Marią Kolbe, postacią, która wciąż porusza ludzkie serca.
 
75. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanina, którą obchodziliśmy 14 sierpnia tego roku, odbiła się szerokim echem w prasie i innych mediach. 
 
Pomimo upływu lat i pojawiania się nowych polskich świętych i błogosławionych, postać heroicznego czciciela Maryi nie znika z dzieł naszej kultury i sztuki.
 
Powstają nowe dzieła literackie i utwory muzyczne inspirowane postacią św. Maksymiliana.  
 
Obecnie kręcony jest nowy film o św. Maksymilianie, zaś jesienią w warszawskim Teatrze Kamienica ma być wystawiona nowa sztuka o św. o. Kolbe. Trwają prace nad spektaklem.  
 
Warszawa jest szczególnie związana ze św. Maksymilianem. To właśnie na terenie Diecezji Warszawskiej , w pobliżu stolicy o. Kolbe założył największy na świecie męski klasztor - Niepokalanów. Stąd Niemcy zabrali o. Kolbe na Pawiak, a następnie powtórnie aresztowali i osadzili w obozie KL Auschwitz w Oświęcimiu z przeznaczeniem do morderczej pracy, która wyniszczała więźniów i ostatecznie prowadziła do śmierci. Niemiecki okupant zakładał, że więzień KL Auschwitz miał przeżyć tylko 3 miesiące.
 
Kard. Stefan Wyszyński, biskup warszawski, często przywoływał w kazaniach postać o. Kolbe, odwiedzał Niepokalanów i popierał beatyfikację franciszkanina.
 
Po beatyfikacji św. Maksymiliana Prymas Tysiąclecia przemawiał w Rzymie do Ojca Świętego na audiencji dla Polaków 17 listopada 1971 r. W swej mowie wyraził radość z beatyfikacji o. Kolbe, określając franciszkanina mianem „miłośnika Maryi Niepokalanej, który chciał zdobyć dla niej cały świat i ratować rodzinę ludzką imieniem Maryi.
 
Warszawa pamięta o św. Maksymilianie Kolbe. Warszawiacy licznie uczestniczą w uroczystościach i nabożeństwach w Niepokalanowie i u franciszkanów na Starówce. Nabożeństwa do św. Maksymiliana odprawiane są w każdy czwartek w kościele parafialnym św. Maksymiliana na Służewie oraz we franciszkańskim kościele pw. Stygmatów św. Franciszka na Starówce, na ul. Zakroczymskiej.
 
W ubiegłych latach w Warszawie można było obejrzeć historię życia i śmierci św. o. Kolbe, opowiedzianą przez artystów.
 
W parafii św. Maksymiliana Kolbe na Służewie 40 osobowa grupa parafian z Monterey w Meksyku wystawiła sztukę w języku polskim pt. „Tylko miłość tworzy”. 
 
W kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu „Teatr Muzyczny Łazienki” wystawił sztukę na podstawie książki Gustawa Morcinka pt. „Dwie Korony”.
 
We franciszkańskim kościele na Zakroczymskiej można było obejrzeć spektakle, wystawiane przez zakonników z Niepokalanowa.
 
Anna Dziemska
fot. Anna Dziemska: ołtarz św. Maksymiliana na ul. Zakroczymskiej
www.franciszkanie.pl