logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wielka modlitwa Węgrów i Polaków
 


Drugi dzień trwa na Jasnej Górze 6. Narodowa Pielgrzymka Węgrów, wpisująca się w tegoroczne świętowanie jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Na Jasną Górę przybyło blisko 1 tys. pielgrzymów – także Węgrów mieszkających w Rumunii i na Słowacji. 
 
„6. Pielgrzymka Narodowa Węgrów na Jasną Górę wpisuje się w jubileusz 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu. Rzeczywiście to jest wielkie wydarzenie, bo w tym świętowaniu nie tylko my, Polacy oddajemy cześć Matce Najświętszej, ale również bratni nasz naród węgierski, który nazywa siebie narodem maryjnym, przybywa tu na Jasną Górę, by w swoim pielgrzymowaniu uczcić Maryję, i jak sami mówili, by stać się tak jak my, Polacy ‘żywą koroną Maryi’” – podkreśla o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w środę, 28 czerwca odprawiona o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Tamás József z Siedmiogrodu w Rumunii. Mszę św. koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor klasztoru jasnogórskiego, który powitał zebranych w jęz. polskim i węgierskim. 
 
„Obraz Czarnej Madonny od samego początku otaczała wielka cześć. Polscy władcy, idąc śladami św. Jadwigi Królowej i Władysława Jagiełły, często pielgrzymowali do tego sanktuarium, by pod opiekę Maryi oddawać siebie i swój kraj” – mówił w homilii bp Tamás József, przypominając fakt koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. „Biskup dokonujący aktu koronacji, nazwał wtedy ojców paulinów, stróży sanktuarium, żywą koroną Matki Dziewicy. Dlatego, kiedy polski kościół świętuje Jubileusz 300-lecia koronacji, ojcowie paulini ten nadany im tytuł przez księdza biskupa koronatora, postanowili rozszerzyć na wiernych, z zaproszeniem, byśmy my wszyscy stali się 'żywymi koronami' Maryi”. 
 
„Sądzę, że wtedy będziemy 'żywymi koronami' Dziewiczej Matki i pozostaniemy nimi, jeśli będziemy pielęgnować wiarę naszych przodków, i lgnąć, w tej wierze do Najświętszej Dziewicy – kontynuował kaznodzieja - Na ileż wyzwań, na ileż niebezpieczeństw jest wystawiona wiara w naszych czasach. Ileż jest działań, by nas oderwać od naszej chrześcijańskiej przeszłości. Ileż jest działań, by oderwać nasz świat od jego korzeni. Chce się zniszczyć naszą tożsamość, byśmy nie wiedzieli, kim jesteśmy, do jakiego ludu należymy, jaka jest nasza wiara, byśmy nie wiedzieli, czy jesteśmy mężczyznami czy też kobietami. Dużo łatwiej jest sterować tłumem bez samoświadomości, niż stadem pokierować tam, gdzie się chce”. 
 
„Nasz Święty Król Stefan był mądrym człowiekiem: dom i ojczyznę budował na skale, dlatego jego dzieło przetrwało 1000 lat, a przecież jesteśmy małym narodem tu, w otaczającym nas morzu wielkich narodów – mówił ks. biskup - I dlatego my też musimy lgnąć do wiary naszych ojców! Lgnąć do Najświętszej Dziewicy. Prohaszka Otokar, biskup Szekesfehervar w 1896 roku, kiedy Węgrzy świętowali jubileusz 1000-lecia zajęcia Ojczyzny, w uroczystej homilii powiedział, dlaczego winniśmy lgnąć do Maryi: „Naród, jeśli wierzy i Ciebie czci Maryjo, a twoje cnoty we własne życie wprowadza, nie ulegnie zatruciu”. 
 
„Dlatego my też winniśmy lgnąć do Matki Dziewicy, winniśmy naśladować Jej przykład! A wezwanie skierowane dziś do nas tutaj, przed obliczem Czarnej Madonny, tak brzmi: bądźmy Żywą Koroną Matki Dziewicy, bądźmy dobrymi dziećmi Dobrej Matki. I to zabierzmy stąd do domu, jako najpiękniejsze zadanie” – podkreślił kaznodzieja. 
 
Podczas Eucharystii nastąpiło poświęcenie koron na kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującą się w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie - obraz ten ofiarowali Węgrom jasnogórscy paulini podczas 1. Pielgrzymki Narodowej Węgrów, w czerwcu 2011 r. Uroczystość koronacji będzie miała miejsce w najbliższy piątek, a przewodniczyć jej będzie kard. Péter Erdő, Prymas Węgier, konfrater Zakonu Paulinów. Korony są darem Parlamentu Węgierskiego, a także polskiej parafii w Budapeszcie i Polaków mieszkających na Węgrzech. 
 
„To jest też znak świętowania jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu – podkreśla o. Marian Waligóra – Tym nałożeniem koron Naród Węgierski, a dokładnie Parlament Węgierski, który ufundował korony, chce uczcić jubileusz 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu”. 
 
Pielgrzymom podczas pobytu na Jasnej Górze towarzyszą relikwie św. Władysława, patrona Węgrów, należącego do grona polsko-węgierskich świętych. „Przybywają tutaj w tych dniach, kiedy świętują dzień uroczystości św. króla Władysława, który przecież wychowywał się w Polsce, a potem objął tron węgierski. Jest to dla nich tym bardziej ważne, że to był ten, który umacniał fundamenty ich wiary, i zdają sobie sprawę z tego, że modlą się w takim miejscu, które jest dla Polaków miejscem, gdzie umacniamy fundamenty naszej wiary” – wyjaśnia o. przeor. 
 
Na pielgrzymce obecni są: Soltesz Miklós - Sekretarz Stanu w rządzie Viktora Orbana, Marcin Sokołowski - konsul RP w Budapeszcie oraz Adrienne Körmendy - konsul generalna Węgier w Polsce. Grupie towarzyszy ponad 20 księży i zakonników. 
 
„Dla mnie to sama radość, że mogę być tutaj, i najważniejsze, że ludzie się cieszą, że są zadowoleni, że mogli tutaj przyjechać, modlić się, to się dla mnie liczy” – podkreśla o. Botond Bátor, były prowincjał paulinów na Węgrzech, obecnie posługujący w Rumunii, odpowiadający za organizację pielgrzymek jasnogórskich. 
 
Z okazji jubileuszu 300-lecia Węgrzy dołączyli do inicjatywy 'Żywa Korona Maryi', przynosząc swoje zdjęcia z wypisanymi duchowymi darami. 
 
Pielgrzymi przed Eucharystią złożyli kwiaty pod Epitafium Smoleńskim przed Kaplicą Matki Bożej, upamiętniającym ofiary katastrofy Smoleńskiej. 
 
Apel Jasnogórski poprowadził o. Urbán Erik, OFM, kustosz sanktuarium Narodowego w Csiksomlyó. „Dziewico Maryjo, Wielka Pani Węgier, Królowo Polski, św. Władysławie Królu - rycerzu królestwa Bożego, wy którzy znacie każde nasze cierpienia i nadzieje, znacie walkę dobra ze złem, światła z ciemnością, które uderzają nasz współczesny świat – usłyszycie nasze wołanie, kiedy powodowani natchnieniem Ducha Świętego do was wołamy. Bądźcie nam pomocą w tym czasie niepokojów, które dotykają nasz Kościół i naród – mówił o. Urbán Erik – Królowo Polski, Wielka Pani Węgier, św. Władysławie królu, nasi święci patronowie módlcie się za nami do Chwalebnego i Najwyższego Boga, by dał nam prawdziwą wiarę, pewną nadzieję i doskonałą miłość”. 
 
Jutro Węgrzy odwiedzą krakowski Wawel, gdzie wychował się król Władysław. Obecnie na Węgrzech obchodzony rok tego świętego władcy. 
 
 
Po Mszy św. wyruszyła Pielgrzymka Biegowa: Jasna Góra (Polska) - Marianosztra (Węgry). Pielgrzymka organizowana jest dla uczczenia 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Motto pielgrzymki: „Jesteśmy Koroną Maryi”. Organizatorem pielgrzymki jest Marian Płaszczyk, Rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy z Knurowa, we współpracy z klasztorem jasnogórskim i przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą. 
 
„Grupa liczy 9 osób plus jeden rowerzysta. Przed nami jest 550 km – powiedział Marian Płaszczyk– Jutro, jak zaczniemy o 4.00 rano, to mamy za cel biec sztafetowo aż do Marianosztra. Za pałeczkę służyć nam będzie różaniec. Nie będzie przekazywany, ale każdy z uczestników będzie miał w ręce różaniec, a znakiem będzie dotknięcie się dłońmi”. 
 
Jutro biegacze uczestniczyć będą we Mszy św. w kościele pw. śś. Cyryla i Metodego w Knurowie o godz. 8.00. W trakcie pielgrzymki pątnicy nawiedzą klasztor pauliński w Trnavie na Słowacji, skąd wyruszą do Matki Bożej Wielkiej Pani Węgier w Marianosztra. Do Marianosztra mają dotrzeć 1 lipca br. Patronat honorowy nad pielgrzymką objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Waldemar Dombek, starosta powiatu gliwickiego. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com