logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wystawa w Muzeum Tradycji Niepodległościowych
 


Od dziś do końca listopada w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, można oglądać wystawę zatytułowaną: Trwajcie w tym świętym dziedzictwie… - 1050. rocznica Chrztu Polski na ziemiach Archidiecezji Łódzkiej.
 
- „Motywem przewodnim wystawy jest 1050. rocznica przyjęcia Chrztu przez Polskę. Ekspozycja wpisuje się tym samym w bardzo szeroko pojęte i różnorodne w charakterze, obchody historyczne i religijne na terenie województwa łódzkiego.” – mówi Piotr Machlański, Dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. 
 
Otwarcie wystawy odbyło się w czwartek 29 czerwca 2016 r. w siedzibie głównej Muzeum, przy ul. Gdańskiej 13.
 
- „Mam nadzieję, – mówi Ksiądz Biskup Marek Marczak, że ta wystawa przyczyni się do tego ze wszyscy odwiedzający ją zastanowią się choć chwile nad wiarą którą otrzymali od naszych przodków, którzy żyli przed nami na tych ziemiach i będą się starali tę wiarę pogłębiać ale również przekazywać tym, którzy na nią czekają.” 
 
Wystawa podzielona jest na następujące zagadnienia:
 
- ziemie polskie w kształtującej się cywilizacyjnie Europie i związki z powstającymi państwami chrześcijańskimi we wczesnym średniowieczu.
 
- chrzest Polski i jego znaczenie dla powstania naszej państwowości.
 
- materialne przejawy obecności religii chrześcijańskim i struktur Kościoła na obszarze Polski środkowej od XII do XVIII wieku.
 
- kształtowanie się życia religijnego społeczności rzymsko-katolickiej w Łodzi, na tle rozwoju przemysłowego miasta w XIX i XX wieku o złożonej strukturze wyznaniowej.
 
- „Łódź Piotrowa”: przykłady z dziejów parafii diecezji łódzkiej od 1920 do czasów współczesnych; znaczenie kultu błogosławionych i świętych w kreowaniu kultu religijnego w naszym regionie.
 
Organizatorem wystawy jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w ścisłej współpracy z Kurią Archidiecezji Łódzkiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum i Archiwum Archidiecezji Łódzkiej, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Oświaty w Łodzi, Muzeum Modlitewnika Polskiego im. sb. Wandy Malczewskiej w Parznie, z Parafii NMP Królowej i Św. Aleksego w Tumie, z Parafii Św. Józefa w Łodzi i zbiorów własnych Muzeum.
 
- Ekspozycja skierowana jest do mieszkańców Polski i regionu łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, zwłaszcza uczestników Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2016 roku. – podkreśla dyrektor muzeum. 
 
 
www.archidiecezja.lodz.pl