logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zachęta metropolity górnośląskiego do modlitwy za osoby życia konsekrowanego
 


Z okazji zbliżającego się Dnia Życia Konsekrowanego metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc skierował do kapłanów archidiecezji katowickiej list, w którym zachęca do modlitwy za ten stan życia w Kościele.
 
Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc skierował do kapłanów archidiecezji katowickiej list, w którym zachęca do modlitwy za osoby życia konsekrowanego.
 
- Wiele tysięcy Polaków i Polek prowadzi życie konsekrowane, oparte na radach ewangelicznych. Niewiele jest też krajów na świecie, w których nie pracowałyby osoby konsekrowane pochodzące z Polski. Zachęcam zatem do modlitwy w ich intencjach. W sposób szczególny módlmy się za tych, którzy żyją i służą na terenie naszej archidiecezji – pisze hierarcha.
 
Abp Skworc przypomina także, że mimo iż „stan życia konsekrowanego nie jest częścią hierarchicznej struktury Kościoła, to „należy on jednak nienaruszalnie do jego życia i świętości” (LG 44). Metropolita katowicki zwraca uwagę, że trudno by było wyobrazić sobie Kościół bez osób zakonnych, członków instytutów świeckich, konsekrowanych dziewic i wdów. Podkreśla także ich zaangażowanie w modlitwę, ofiarę oraz dzieła apostolskie, które podejmują.
 
Hierarcha podkreśla szczególnie rolę zakonów kontemplacyjnych. – Modlitwa trwa w zakonach kontemplacyjnych codziennie około 8 godzin — tyle, ile dzień pracy zawodowej ludzi świeckich. Odejście sióstr od świata jest tylko pozorne, gdyż są one niejako na pierwszym froncie zmagań, gdy modlą się za Kościół, w tym za naszą archidiecezję, za rządzących, a także w osobistych sprawach wielu ludzi, którzy o to proszą, pukając do klasztornej furty lub zwracając się przez internet o modlitewne wsparcie – pisze abp Skworc.
 
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił papież Jana Paweł II w 1997 roku. Jako datę wyznaczył 2 lutego, czyli święto Ofiarowania Pańskiego. W ten sposób papież chciał wskazać na bogactwo życia poświęconego Bogu i zachęcić do głębszej refleksji nad Kościołem powszechnym.
 
www.archidiecezja.katowice.pl