logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zakończenie Roku Miłosierdzia na Jasnej Górze
 


Papież Franciszek w niedzielę, 20 listopada dokonał uroczystego zamknięcia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, obchodzonego w Kościele katolickim od 8 grudnia ubiegłego roku. Ojciec Święty symbolicznie zamknął Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej, przez które w ciągu roku przeszło ponad 20 milionów pielgrzymów. 
 
Także na Jasnej Górze 20 listopada miało miejsce uroczyste zamknięcie Roku Miłosierdzia. Uroczystości przewodniczył o. Michał Legan, który na czas trwania Roku Jubileuszowego był delegowany przez papieża Franciszka misjonarzem miłosierdzia. Ceremonia odbyła się w Godzinę Bożego Miłosierdzia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. O. Michał Legan modląc się dziękował m.in. za „Kościół i za ustanowiony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia, w którym wylało się na ludzkość tyle łask”. Wierni zgromadzeni w Kaplicy odmówili pod przewodnictwem celebransa Koronkę do Miłosierdzia Bożego (posłuchaj: modlitwa w Kaplicy Matki Bożej). 
 
Na zakończenie o. Michał Legan powiedział: „Panie Jezu Chryste, z całego serca pragniemy uwielbić Cię za święty Rok Miłosierdzia i za to, że choć czas jest skończony, i choć ten rok bezpowrotnie mija i Bramy Miłosierdzia zostały zamknięte, to Twoje Miłosierdzie nigdy się nie kończy; za to, że ten Rok Miłosierdzia trwa po wieki wieków i na wieczność, że w Twoim sercu, zawsze otwartym, jest nieustający Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, za to, że nas w tym miłosierdziu ogarniasz, że nas wyzwalasz, że nam wybaczasz, że nam okazujesz miłosierną miłość. Dziękujemy Ci, Jezu za to, że jesteś tak blisko nas”. 
 
Dwa dni wcześniej tj. w piątek, 18 listopada została zdemontowana Jasnogórska Brama Miłosierdzia. Na czas Jubileuszu zgodnie z życzeniem papieża Franciszka, Bramy Miłosierdzia powstały nie tylko w katedrach, ale też w innych, miejscach szczególnego kultu m.in. na Jasnej Górze. Świątynie te nazwano kościołami miłosierdzia i można w nich było uzyskać odpust zupełny. 
 
Papież Franciszek na zakończenie nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia wystosował list apostolski „Misericordia et misera” skierowany do całego Kościoła patrz: www.jasnagora.com 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
www.jasnagora.com