logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Krzysztof Jan Żywczyński OCD
Zanurzeni w słowie
Głos Karmelu
 


Wyjątkowość człowieka

Dowodów na wyjątkowość człowieka pośród wszelkich pozostałych stworzeń można zapewne poszukiwać w różnych miejscach i w różnoraki sposób na rzecz owej wyjątkowości argumentować. Jednym z nich jest niewątpliwie fakt posługiwania się narzędziami, a także zdolność do samodzielnego ich wytwarzania.

Gdy przyjrzymy się narzędziom człowieka, łatwo zauważymy, że większość z nich przybiera dziś postać o wiele bardziej skomplikowaną od pierwotnego krzemiennego noża lub młotka. Najpotężniejsze bywają przy tym najbardziej nieuchwytne.

Potęga słowa

Jednym z takich niezwykłych narzędzi jest słowo – przekazuje informacje, wyraża uczucia, buduje, a czasem niszczy. Bywa "ostrzejsze niż miecz obosieczny". Przez nie wszystko się stało, a bez niego nic się nie stało z tego, co się stało, jak czytamy w Prologu do czwartej Ewangelii.

Potęgę słowa dostrzegano od najdawniejszych czasów. Potęgę i wszechobecny wpływ, od którego nie sposób się uwolnić, gdyż stanowi ono integralną cześć natury człowieka, będąc ważną nicią łączącą go ze Stwórcą. Zainspirowany pierwszymi wersami Janowej Ewangelii Juliusz Słowacki wyraził tę myśl w poetyckiej modlitwie: "...duch mój przed początkiem stworzenia był w Słowie, a Słowo było w Tobie – a jam był w Słowie" (Genezis z Ducha). Rzeczywiście, jesteśmy cali "zanurzeni w słowie".

Trudność w słuchaniu Słowa

Pozostaje swego rodzaju paradoksem fakt, że my dzisiaj, będąc dziećmi cywilizacji informacyjnej, wyrosłej przecież na słowie, mamy trudność ze słuchaniem Słowa, tego pisanego od dużej litery, dającego dostęp w zakamarki ludzkiej duszy, otwierającego co zamknięte, wskrzeszającego - umarłe. Zamknęliśmy się, niestety, na wiele ważnych funkcji języka, zawężając bardzo często naszą uwagę do jednej tylko - poznawczej. Poprzestanie na wiedzy o zjawiskach, zaspokajanie prostej ciekawości, nie pozwoli nam nigdy dotrzeć do prawdy. Potrzebujemy - jak zauważył obecny papież w jednej ze swoich książek - sensu. On zaś domaga się nie tyle wiedzy, ile raczej rozumienia, osobistego udziału, powierzenia się. Jest bowiem Osobą. A trzeba wiedzieć, że zwykle milknie świadectwo Boga tam, gdzie mowa jest tylko techniką informującą o "czymś".

 
1 2 3  następna
Zobacz także
wywiad z Bernadette Lemoine
Sposób wychowywania dzieci zmienia się wraz ze zmianą stylu życia. Dzisiaj coraz więcej matek pracuje zawodowo, a praca ojców jest bardziej stresująca niż była kiedyś. Być może dlatego rodzice napotykają znacznie więcej trudności wychowawczych niż wcześniejsze pokolenia. Bardzo się starają, angażują się nawet w życie szkolne swoich dzieci, a jednak nie wszystko im się udaje...
 
wywiad z Bernadette Lemoine
Prawdziwa kontemplacja zawsze prowadzi w głąb życia, bo jest ono jedyną realną przestrzenią doświadczania Świętej Obecności Nieskończonego. Jedynym zaś prawdziwym zagrożeniem dla życia duchowego jest iluzja. Nie można w świecie iluzji realnie doświadczyć obecności Przedwiecznego, a co najwyżej popaść w obłęd. 
 
wywiad z Bernadette Lemoine
Obserwując historię Kościoła, nietrudno zauważyć, że od początku swego istnienia przeżywał różnorakie formy kryzysu, które zawsze pokonywał dzięki reformom, inspirowanym zazwyczaj przez świętych. Ci natchnieni reformatorzy nie opracowują uczonych rozpraw i nie zajmują się socjologicznymi analizami, lecz podejmują konkretne działania, podyktowane miłością do Boga i Jego Kościoła.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS