logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zaufanie to fundament pracy policjanta
 


15. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego tradycyjnie zrzeszyły na Jasnej Górze komendantów wojewódzkich, powiatowych, miejskich i rejonowych, policjantów i pracowników Policji z całego kraju oraz ich rodziny. Na modlitwę przybyli także przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń i fundacji działających w Policji oraz duszpasterze Policji. Na Jasnej Górze w niedzielę, 25 września łącznie modli się kilka tysięcy osób. 
 
Obecne są władze Policji na czele z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem. Przybył również minister Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. 
 
„To jest już 15. Pielgrzymka Polskich Policjantów na Jasną Górę – mówi minister Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Przynosimy tutaj nasze zwykłe codzienne sprawy, sprawy służby policyjnej, sprawy naszego polskiego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa polskich obywateli, ale także przychodzimy tu do Królowej Polski w roku szczególnym, kiedy mieliśmy szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży, które także odbywały się tutaj, na Jasnej Górze, a w szczególności w Krakowie i pod Krakowem. To było to wielkie wyzwanie dla polskich funkcjonariuszy, dla policjantów, ale nie tylko, także dla innych służb. I to wszystko dzięki profesjonalizmowi, dzięki oddaniu, zaangażowaniu w służbę, dobrej koordynacji, ale i opiece Boskiej Opatrzności, dobrze się udało. Było w Polsce bezpiecznie, było gościnnie, dziękowali za to pielgrzymi, nie setki tysięcy, ale miliony pielgrzymów ze 187 krajów świata, i za to chcemy podziękować dziś Panu Bogu i Matce Boskiej tutaj w Częstochowie, w naszym narodowym sanktuarium. Było to trudne wyzwanie, Europa nie jest bezpieczna wokół nas, świat nie jest bezpieczny, a Polska była bezpieczna, i Polska nadal jest bezpieczna. Chcemy, by to bezpieczeństwo było na co dzień zapewnione wszystkim Polakom i tym, którzy do Polski przyjeżdżają”. 
 
„Co roku w ostatnią niedzielę września jesteśmy tutaj jako środowiska policyjne, żeby przede wszystkim podziękować za to, co za nami, za ten rok, który minął, i za to duchowe wsparcie, którego doświadczamy każdego dnia, i które jest nam tak bardzo potrzebna każdego dnia, potrzebne w tej niezwykle ciężkiej służbie, wymagającej ogromnego poświęcenia, oddania, zaangażowania, odwagi ale też zrozumienia drugiego człowieka - podkreśla Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk - I zdecydowanie przybycie tutaj, modlitwa, podziękowanie i prośba o tę mądrość i bezpieczeństwo na kolejny rok naszej służby jest jak widać dla wielu policjantów i ich najbliższych niezwykle istotna, skoro tak masowo dzisiaj są z nami”. 
 
„Służba policyjna jest odpowiedzialna, i nie zawsze jest bezpieczna. Nie tylko w czasie, kiedy trzeba było bronić polskiej niepodległości, policjanci byli gotowi poświęcić to, co najcenniejsze, czyli życie, i wielu policjantów oddało życie w zmaganiach o wolność, ale także niestety zdarza się niejednokrotnie, że znajdują się w niebezpieczeństwie pełniąc swoją codzienną służbę, i także ponoszą ofiary – utratę zdrowia, a zdarza się, że i życia. Więc jeżeli ta służba jest tak odpowiedzialna, trudna i niebezpieczna, to trzeba w szczególności zwracać się z prośbą, z modlitwą do Pana Boga i do naszej Matki Królowej Polski. I to właśnie czynimy dzisiaj” - dodaje minister Jarosław Zieliński. 
 
„Kluczowym słowem jest zaufanie – podkreśla bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego i delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa Policji - Maryja jest mistrzynią zaufania. Ona zaufała Bogu mówiąc: ‘oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie wobec słowa Twego’, ale równocześnie w Kanie Galilejskiej zaufała do końca Jezusowi. (…) Szczytem zaufania była na pewno Golgota. Przychodzimy na Jasną Górę do Maryi, żeby rozważyć to jedno słowo. To jedno niezwykłe słowo i to, co się za nim kryje jest fundamentem każdej wspólnoty: małżeńskiej, rodzinnej, państwowej, ale także szczególnej wspólnoty jaką stanowią policjanci, ponad 100 tys. ludzi w niebieskich mundurach. Jeżeli oni mają podjąć walkę ze złem, muszą sobie ufać, nie wolno się im poróżnić, rozproszyć, muszą być pewni, że jednej nastawią głowy i karku swojego, by bronić drugiego policjanta. I ważny apel, żeby przełożeni szanowali policjantów, żeby im ufali.(…) W służbach takich jak wojsko, policja, straż graniczna zaufanie jest postawą, by toczyć skuteczną walkę ze złem”. 
 
Tradycyjnie w drodze na Jasną Górę uczestnicy Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci w 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w al. Henryka Sienkiewicza. Pielgrzymi w swoich modlitwach pamiętają zawsze o policjantach, którzy zostali zamordowani przez Sowietów po wybuchu II wojny światowej. „To zawsze bardzo ważna chwila dla nas – pamięć o tych, którzy wypełnili rotę policyjnego ślubowania do końca, pamiętamy o tych, którzy ponieśli śmierć będąc funkcjonariuszami Policji państwowej na nieludzkiej ziemi tylko dlatego, że byli funkcjonariuszami polskiej Policji, ale pamiętamy też o naszych koleżankach i kolegach, którzy od 1990 roku nie powrócili ze służby, takich funkcjonariuszek i funkcjonariuszy mamy na tablicy w Komendzie Głównej 114 nazwisk - podkreśla Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk - To pokazuje trudy i niebezpieczeństwa tej służby. Zawsze przykładamy wielką wagę do pamięci o nich i staramy się wspierać również ich najbliższych poprzez działanie Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach tak, żeby te osoby nigdy nie zostały same”. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. na jasnogórskim Szczycie w intencji środowiska policyjnego pod przewodnictwem bpa Józefa Guzdka. 
 
„To zaufanie ostatecznie decyduje o naszym sukcesie w życiu religijnym, osobistym i społecznym. Współpraca i wzajemne zaufanie sprawiają, że możliwe są postęp i rozwój państwa. Najważniejsze jest zaufanie wobec Boga. – zaznaczał w homilii bp Józef Guzdek - Niech kolejna ,15-ta już, pielgrzymka środowiska policyjnego oraz rodzin przyczyni się do umocnienia wzajemnych więzi poprzez wzrost zaufania Bogu i ludziom. Proszę was wszystkich, abyście zawsze byli ludźmi pokoju i zaufania. Dobrym słowem i ofiarną służba wspierajcie budowanie ładu i bezpieczeństwa w naszej Ojczyźnie. Nawet w obliczu najtrudniejszych i najbardziej złożonych sytuacji nie traćcie ufności w sens waszej misji”. 
 
Na zakończenie Eucharystii głos zabrali: sekretarz stanu MSWiA Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk oraz Grzegorz Nems, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. 
 
Po Mszy św. wierni zgromadzili się na modlitwie przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji funkcjonariuszy Policji Państwowej pomordowanych na Wschodzie wiosną 1940 r. Akt Zawierzenia Policji odczytała Teresa Bracka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Następnie pod tablicą ‘Gloria Victis’ złożono wiązanki kwiatów. Minutą ciszy uczczono wszystkich pomordowanych na Wschodzie w 1940 r. Na zakończenie uroczystości w Kaplicy Matki Bożej bp Józef Guzdek poprowadził modlitwę w intencji funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji woj. śląskiego poległych, zamordowanych i zmarłych na Wschodzie. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com